Mazda 626 – japoński klasyk, o którym trudno zapomnieć

1074

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mazda 626 – trzecia generacja

W tej generacji zmieniło się niewiele w stosunku do jej poprzedniczki. Wprowadzono nieco bardziej zaokrąglone kształty, a także dokonano szeregu pomniejszych zmian, które jednak dość znacząco wpłynęły na wygląd zewnętrzny auta. Mazda 626 sprzedawana była z sześcioma silnikami do wyboru. Najmocniejszy z nich rozpędzał auto do 208 km/h, a przyspieszał do 100km/h w ciągu 9,4 sekundy. Ogólnie auto pomimo zwiększenia rozmiarów zachowywało się dość dynamicznie na drodze i było za to wielokrotnie chwalone. Jeśli chodzi o techniczne zmiany, to po raz pierwszy w modelu zastosowano katalizator, a także system ABS. Mazda 626 trzeciej generacji była na rynku od 1987 do 1993 roku i przez ten czas zdążyła zdobyć sporą popularność nie tylko w Japonii, ale na całym świecie. Auto było produkowane w czterech wersjach nadwozia – coupe, sedan, liftback i kombi.

Mazda 626 IV gen.
Mazda 626 IV gen.

Mazda 626 – czwarta generacja

W 1991 roku pojawiła się Mazda 626 IV generacji. Auto stało się dużo większe, wystarczy powiedzieć, że jego długość wynosiła teraz aż 4,7 metra. Pomimo komfortowego zawieszenia, wysokiej jakości materiałów, dbałości o detale, a także bogatego wyposażenia auto nie odniosło wielkiego sukcesu. Oczywiście Mazda wciąż sprzedawała swój model niemal na całym świecie, jednak nie wzbudzał już on szczególnego zachwytu. Na rynek amerykański opracowano specjalną wersję nazwaną Cronos. Wyróżniała się ona nadwoziem typu sedan. Samochód sprzedawał się dość dobrze, jednak nie na tyle, by kontynuować jego wizję w następnej generacji.

Mazda 626 – piąta generacja

Piąta generacja została zaprezentowana w 1997 roku. Postawiono w niej na klasykę, bez niepotrzebnych, nazbyt wymyślnych rozwiązań. Była to rodzinna limuzyna, którą wyróżniała przede wszystkim praktyczność. Wnętrze cechowała przejrzystość, a także wysoki standard wykonania. Była to pierwsza i niestety ostatnia wersja tego modelu, którą już w momencie premiery można było nabyć w Polsce. Mazda na polski rynek wypuściła auto w dwóch wersjach – sedan i hatchback. W tym pierwszym wykorzystano 115-konny silnik, natomiast drugi napędzany był silnikiem o mocy 136 koni mechanicznych. W kolejnych latach pojawiały się nowe jednostki, między innymi silnik turbo diesel o mocy 100 koni mechanicznych.

Mazda 626 V gen.
Mazda 626 V gen.

W 2000 roku Mazda 626 przeszła facelifting. Jeśli chodzi o nadwozie, to wprowadzono nową maskę silnika z podłużnymi przetłoczeniami, zupełnie inną osłonę chłodnicy, a także zmieniono przednie i tylne lampy. Odświeżono również wnętrze i wprowadzono bogatsze wyposażenie oraz nowe jednostki napędowe. Całość została dobrze przyjęta. Doceniano przede wszystkim przestronne i komfortowe wnętrze oraz nieco bardziej agresywne nadwozie. Ostatnie egzemplarze zjechały z taśm produkcyjnych w 2002 roku i tak zakończyła się historia Mazdy 626, której następcą okazał się model oznaczony po prostu cyfrą 6. Dziś możemy podziwiać jego III generację i trzeba przyznać, że nie przyniosła ona wstydu swoim poprzednikom.

Zdjęcia: OSX (Own work), via Wikimedia Commons, Unknown, affiliated with Garage de l’Est. Cropped and lightly adjusted by uploader Mr.choppers (Garage de l’Est website) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons,  Rudolf Stricker (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons;

Zobacz także: Via Carpatia – międzynarodowy szlak transportowy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia