Wymiana opon na letnie – 3 rzeczy o których powinieneś pamiętać!
Wymiana opon wcale nie jest tak skomplikowana jak mogłoby się wydawać. Wystarczy poznać kilka podstawowych parametrów, którymi charakteryzują się opony.
Wybierz odpowiedni moment na wymianę opon
Po pierwsze – trzeba wybrać odpowiedni moment na wymianę. Przyjętą granicą zmiany opon jest 7 stopni Celsjusza. Opony zimowe powyżej tej temperatury narażone są na przegrzanie, szybciej się zużywają i osiągają mniejsze osiągi. Dodatkowo mają one inną rzeźbę bieżnika , która dobrze sprawdza się na śniegu za to na suchej powierzchni nie zapewnia bezpieczeństwa. Na początku wiosny lepiej jest wstrzymać się z wymianą i poczekać aż pogoda się unormuje bo jak wiemy pogoda lubi płatać figle.
Wymiana opon na letnie – poznaj rozmiar swoich opon
Po drugie – znać rozmiar swoich opon. Oczywistą sprawą jest regularna kontrola stanu opon a w razie ich uszkodzeń wymiana na nowe. Kupując nowe opony musimy znać ich rozmiar. Jeżeli nie znasz to nie martw się to nie jest takie trudne. Znajdziemy go na bocznej ścianie opon, na których jeździliśmy do tej pory. Możemy również odnaleźć go w instrukcji obsługi naszego pojazdu, na klapce wlewu paliwa lub od wewnętrznej strony drzwi kierowcy w pobliżu mechanizmu zamka.
Jak odczytać oznaczenia? Liczba na początku informuje nas o szerokości opony wyrażonej w milimetrach (mm). Następna to tak zwany profil – stosunek wysokości do szerokości wyrażony w procentach (%). R – opony radialne , najczęściej pojawiające się na rynku. Ostatnia liczba mówi nam jaką opona ma średnicę (cal).
Dodatkowym ułatwieniem jest zamawianie opon przez sklepy internetowe, które oferują znajdywanie opon po wyszukaniu marki.
Wymiana opon na letnie – pamiętaj o prawidłowym przechowywaniu
Po trzecie – trzeba pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu opon. Wymieniając opony należy pamiętać o ich prawidłowym przechowywaniu:
- Przed zapakowaniem opon w foliowe worki należy dokładnie je umyć – guma jest bardzo wrażliwa na chemikalia pozostałe po zimie;
- Przechowywać w miejscu suchym i z dala od chemikaliów;
- Opony bez felg trzeba ułożyć pionowo by nie uległy deformowaniu ( najlepiej raz w miesiącu zmienić ich pozycję). Jeżeli brakuje nam miejsca na ich przechowywanie można zostawić je w serwisach, które oferują usługę sezonowego przechowywania opon.
Zbliża się czas urlopów, na co należy zwrócić uwagę jadąc na wakacje z naszymi pociechami, zapraszam do ciekawej lektury: Bezpieczne wakacje z dzieckiem część 1