Symmetrical AWD – kultowy napęd Subaru

5396

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Symmetrical AWD

Symmetrical AWD – ten specyficzny układ napędowy od lat rozsławia maszyny sygnowane przez Subaru. Jak zbudowany jest symetryczny napęd wszystkich kół? Sprawdźmy to!

Mówisz Subaru, myślisz napęd na cztery koła. Rewelacyjny układ przeniesienia napędu zapewnił japońskiej marce niebywałe powodzenie. Spora w tym zasługa cyklu WRC i modelu Impreza, który w swoich najlepszych latach rozstawiał rajdową konkurencję po kątach. Symmetrical AWD to jednak nie tylko rajdy. Można powiedzieć, że Subaru jest ewenementem w świecie producentów samochodów osobowych. Niemal cała gama modelowa, tworząca portfolio Japończyków, była lub jest oferowana wyłącznie w konfiguracji 4×4. Na wszystkie koła pędzony jest nawet mały, miejski Justy, nie wspominając o “mikrodostawczakach”, które w latach 90. biły rekordy popularności w Kraju Kwitnącej Wiśni. Oznacza to, że wszystkie “Subarki” prowadzą się bardzo pewnie (może poza wspomnianymi wcześniej dostawczakami, które wykazują fatalny stosunek szerokości do wysokości) bez względu na nawierzchnię, po której aktualnie się poruszają. Błoto? Śnieg? Żwir? Dla maszyn z symbolem konstelacji wielkiego wozu to żaden problem!

Różni producenci stosują różne układy napędu wszystkich kół, jednak do tej pory tylko Audi i Subaru udało się stworzyć marki, które stały się synonimem 4×4. Poza tym japońskie i niemieckie koncepcje wykazują też kilka cech wspólnych w kwestiach konstrukcyjnych, ale o tym nieco później. Wpierw przyjrzyjmy się, czym tak naprawdę jest Symmetrical AWD.

Symmetrical AWD – co to takiego?

Symmetrical AWD schemat
Symmetrical AWD; źródło: Subaru

W pierwszym momencie, nazwa układu przeniesienia napędu, stosowanego przez Subaru, może nasuwać skojarzenia z podziałem momentu napędowego między osie. Nic bardziej mylnego. Określenie “symetryczny” odnosi się w tym przypadku do aspektów konstrukcyjnych układu, a konkretnie – do umieszczenia poszczególnych jego elementów. We wszystkich modelach Subaru, przeniesienie napędu tworzy prostą linię, wyznaczając oś samochodu. Wał korbowy, sprzęgło, elementy skrzyni biegów, mechanizmy różnicowe, wał napędowy – każdy z tych podzespołów jest ułożony w jednej liniii. Co niezwykle istotne, symetria jest też widoczna w stosowanych półosiach napędowych – elementy przednie i tylne mają identyczną długość.

W tym miejscu warto pochylić się nad skrzynią biegów. W przypadku Subaru, mówimy o wyjątkowo skomplikowanym mechanizmie, znacząco różniącym się od rozwiązań stosowanych przez innych producentów. W przypadku “tradycyjnych” urządzeń, jedna obudowa zazwyczaj mieści skrzynię biegów i przedni mechanizm różnicowy. Skrzynia, stanowiąca element układu Symmetrical AWD, to tak naprawdę zespół składający się z przekładni, przedniego dyferencjału, centralnego dyferencjału i ze sprzęgieł wielopłytkowych. Moment obrotowy jest “doprowadzany” do mechanizmów różnicowych za pomocą skomplikowanego układu wałków.

Można śmiało powiedzieć, że Symmetrical AWD jest niepowtarzalnym układem, jednak niektórzy producenci, jak choćby Audi, niejednokrotnie sięgali po zbliżone rozwiązania. Przykładem może być tu kultowy model Quattro, w którym zastosowano skrzynię biegów zespoloną z centralnym dyferencjałem, wyposażonym w blokadę. Zespół przekazywał napęd na wał przedni i tylny, przy czym oba umieszczone były w osi samochodu.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia