Symmetrical AWD – kultowy napęd Subaru

5037

Symmetrical AWD – jedna nazwa, kilka koncepcji

Symmetrical AWD od Subaru
Symmetrical AWD od Subaru

Subaru kojarzone jest ze stałym napędem czterech kół, wykorzystującym międzyosiowy mechanizm różnicowy, jednak jest to ledwie półprawda. Należy pamiętać, że japońskie maszyny oferowane są też w konfiguracji z automatyczną skrzynią biegów. Co to oznacza w praktyce? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Centralny mechanizm różnicowy jest spotykany przede wszystkim w modelach wyposażonych w manualną przekładnię. Większość wersji z “automatem” korzysta natomiast ze sprzęgłą wielopłytkowego z hydraulicznym sterowaniem. Nie oznacza to jednak, że mamy tu do czynienia z konstrukcją bliźniaczą dla wielu innych układów dołączających drugą oś. W przypadku Symmetrical AWD, sprzęgło jest zablokowane na stałe. Rozdziałem momentu obrotowego steruje skomplikowany układ elektroniczny. Takie rozwiązanie producent oznacza jako ACT-4. Moment obrotowy przeważnie jest rozdzielany w proporcjach 60 procent przód : 40 procent tył. W przypadku, gdy układ czujników wykryje zmianę przyczepności, zwiększony kąt skrętu przednich kół lub zmianę położenia pedału gazu, elektrozawór zmienia ciśnienie oleju w układzie hydraulicznym, zmieniając w ten sposób rozdział napędu.

Powyższa konfiguracja dotyczy “automatów” czterobiegowych i mechanizmów bezstopniowych. W przypadku automatycznych skrzyń o pięciu przełożeniach, S-AWD wykorzystuje planetarny mechanizm różnicowy, zapewniający rozdział momentu w stosunku 45 procent : 55 procent, z preferencją osi tylnej. Taki zabieg pomaga ograniczyć zjawisko podsterowności, które było piętą achillesową starszych generacji Imprezy i stanowiło koronny argument miłośników Lancera EVO, używany w słownych potyczkach na temat wyższości jednego modelu nad drugim.

Symmetrical AWD – dobrodziejstwa napędu na cztery koła doceni każdy kierowca

Samochody wyposażone w symetryczny napęd czterech kół słyną z bardzo pewnego zachowania w każdych warunkach pogodowych. Bez względu na to, czy za rozdział momentu napędowego odpowiada centralny dyferencjał, czy też sprzęgło wielopłytkowe, kierowca może liczyć na pewne i stabilne prowadzenie.

Charakterystyczna konstrukcja układu Symmetrical AWD, którego nieodłącznym elementem jest jednostka typu boxer, pozwala obniżyć środek ciężkości, przesuwając go blisko centralnego obszaru osi pojazdu. Pozwala to na wyraźne zwiększenie stabilności prowadzenia, bez konieczności znaczącego zwiększania sztywności zawieszenia. Poprawa właściwości jezdnych samochodu nie odbywa się zatem kosztem znaczącej utraty komfortu. To wszystko składa się na niepowtarzalny charakter wszystkich modeli Subaru, dzięki któremu japońskie maszyny zdobyły ogromne grono zagorzałych miłośników na całym świecie.

jak działa skrzynia DSG