Anuluj Mandat Zaostrzenie przepisów z 1 czerwca

0
11
Anuluj Mandat Zaostrzenie przepisów

Anuluj Mandat Zaostrzenie przepisów z 1 czerwca

Naszym rozmówcą był Pan Tomasz Parol, pytania zadawał Paweł Kubalski. Dzisiaj Panowie przyjrzeli się bliżej dwóm zmianom wprowadzonym od 1 czerwca, a mianowicie: wydłużeniu okresu przedawnienia z 2 na 3 lata oraz wpisanie przestępstwa polegającego na ucieczce patrolowi policji (nie zatrzymaniu się). Czy zmiany nam się podobają? Zapraszamy do wysłuchania audycji u dołu artykułu – Anuluj Mandat Zaostrzenie przepisów.

Nowe zmiany od 1 czerwca, które obraliśmy za temat audycji:

  1. Wydłużenie okresu przedawnienia do 3 lat w wykroczeniu (poprzednio 2 lata)
  2. Wpisanie przestępstwa polegającego na ucieczce patrolowi policji, nie zatrzymaniu się (nie wykroczenia)

Anuluj Mandat Zaostrzenie przepisów – Okres przedawnienia

Anuluj Mandat Zaostrzenie przepisówPrzypomnieliśmy o słynnej sprawie Hołowczyca, w której został zmierzony wideorejestratorem bo podobno jechał za szybko. Pan Hołowczyc odmówił przyjęcia mandatu i sprawa trafiła do sądu, najpierw pierwszej a potem drugiej instancji. Postępowanie trwało bardzo długo, Hołowczyc występował o liczne ekspertyzy. Chciał udowodnić, że wideorejestrator nie jest dobrym urządzeniem do mierzenia w ogóle i jeżeli coś mierzy, to jedynie prędkość policjantów. I miał rację. Jednak wyrok nie zapadł, ponieważ postępowanie trwało już od 2 lat od zdarzenia i sprawa została umorzona.

Według poprzednich przepisów sprawa która toczy się dłużej niż dwa lata i w pierwszym roku od wydarzenia została podważona w sądzie, zostaje umorzona po 2 latach od ujawnienia czynu. Teraz ten okres został przedłużony do lat 3.

Przepis w żaden sposób nie usprawnia bezpieczeństwa, nic nie wnosi dla zdrowia i życia. To ma tylko dokręcić śrubę kierowcom. Lepiej byłoby żeby sądy szybciej rozwiązywały sprawy, a nie dostawały jeszcze zapasowy rok czasu. Co o tym myślicie?

Anuluj Mandat Zaostrzenie przepisów – Ucieczka przed policją

Policjanci 1 czerwca o 6 rano w Sławkowie niedaleko Dąbrowy Górniczej próbowali zatrzymać do kontroli kierowcę poruszającego się autem osobowym marki Rover. Ten jednak na ich widok wcisnął pedał gazu i zaczął uciekać chcąc uniknąć kontroli. Zatrzymany mężczyzna przyznał, że uciekał, ponieważ niedawno stracił prawo jazdy. Kierowcą tym okazał się być 31-letni mieszkaniec Dąbrowy Górniczej.

Niezatrzymanie się do kontroli nie jest już wykroczeniem, a przestępstwem, za które grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Na takie osoby będzie także nakładany zakaz prowadzenia pojazdów na okres od jednego roku do nawet 15 lat. Do tej pory za takie przewinienie groziła kara grzywny do 5 tys. zł lub kara aresztu do 30 dni.

Kierowca, który przekroczył prędkość o 20 km/h może być teraz traktowany gorzej niż niejeden przestępca.

Anuluj Mandat Zaostrzenie przepisów – Audycja cz.1

Anuluj Mandat Zaostrzenie przepisów – Audycja cz.2

Anuluj Mandat Zaostrzenie przepisów – Audycja cz.3

Anuluj Mandat Zaostrzenie przepisów – Audycja cz.4

Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisach – Zgadzacie się? – poprzednia audycja