Postanowiłem stworzyć dla was kilka porad jak poprawić jakość dźwięku.
Sporo informacji można znaleźć o tym, jak powinniśmy budować nasz własny system car audio, co w nim zmienić, od czego zacząć w jakie części zainwestować itd. Wystarczy przewertować parę stron w Google i na pewno znajdziecie dziesiątki artykułów związanych właśnie z tym tematem. Z drugiej strony jednak, jak wiele jest artykułów, które poruszają temat tego co zrobić, kiedy już zainstalujemy system car audio? A no właśnie, o ile jest wiele poradników, które mówią co i jak zanim taki system stworzymy, to relatywnie niewiele zajmuje się tematem, co zrobić kiedy już taki system mamy. Dlatego też postanowiłem stworzyć ten artykuł w którym oferuje dla was kilka porad jak poprawić jakość dźwięku w już zainstalowanym systemie car audio. Mam nadzieje, że artykuł dostarczy wam ciekawych informacji i że się wam spodoba. Proszę o komentarze, jak zawsze zresztą.
Kilka porad – Wykorzystaj kable jak najlepszej jakości
To co mnie osobiście zastanawia, to to dlaczego tak wiele osób, nie przykłada wielkiej wagi do odpowiedniego okablowania. A prawda jest taka, że okablowanie w tym przypadku jest naprawdę istotne. Wyobraźcie sobie, że kupujecie naprawdę dobry sprzęt car audio. No ale ciągle macie problem z muzyką, coś trzeszczy, coś gra nie tak jak powinno itd. Okazuje się, że problemem są naprawdę słabej jakości kable, które nie są w stanie „przepuszczać” prądu tak jak powinny. Prąd jest trochę jak woda. Czy chcielibyście podlewać ogródek wężem, który jest dziurawy i połowa wody z niego wycieka? No właśnie, na podobnej zasadzie działają kable. Pamiętajcie o tym
Kilka porad – wybierz jak najlepszą jakość plików muzycznych
Oczywiście możesz zmagazynować ogromną ilość muzyki na relatywnie niewielkim nośniku danych przy wykorzystaniu bardzo dużej kompresji. Nikt ci nie broni tego robić. Mało tego w zwykłych głośnikach, nawet pewnie nie zauważysz różnicy, dlatego z taką kompresją często spotkacie się u swoich znajomych. Problem w tym, że na dobrym sprzęcie grającym, a takim przecież ma być nasz własny zestaw car audio, ta różnica będzie naprawdę odczuwalna. Dlatego też jeżeli już decydujecie się na wrzucenie plików z muzyką, to korzystajcie z jak najmniejszej kompresji. Uwierzcie mi że nie warto ryzykować, na pewno zauważcie różnice i to bardzo szybko w jakości dźwięku wysoce skompresowanego i takiego, który ma niski poziom kompresji. Tak więc jeżeli chcecie mieć jak najlepszą jakość dźwięku, to raczej unikacie przesadnej kompresji.
Kilka porad – maty wygłuszające to klucz do sukcesu
Tak, nie przesłyszeliście się. Jeżeli chcecie stworzyć naprawdę świetny system car audio, to maty wygłuszające są prawdziwym kluczem do waszego sukcesu. Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym zadaniem mat wygłuszających jest oczywiście zmniejszenie zakłóceń do jak najmniejszego poziomu. Jeżeli dobrze poprowadzicie maty w waszym samochodzie, to dźwięk będzie znacznie wyższej jakości, co jest oczywiście niezwykle istotne przy budowaniu własnego zestawu car audio. Dlatego też zainwestujecie w maty, a na pewno będziecie zadowoleni z osiągniętego efektu.
Kilka porad – Nie przesadzaj z podkręcaniem barwy (tonu) dźwięku
Niestety, ale jednym z częściej popełnianych błędów, przez wiele osób, które zamontują już swój własny system car audio, jest przesadna zabawa z barwą dźwięku i próba jej modyfikacji. Przesadne podkręcanie parametrów nie tylko nie poprawi jakości dźwięku, ale także będzie miało negatywny wpływ na żywotność sprzętu. Dlatego też nie ma co przesadzać i wyciskać ze sprzętu więcej niż on rzeczywiście potrafi. Inaczej was sprzęt znacznie straci na żywotności, a wydaje mi się, że tego akurat wolelibyście uniknąć.
To jest kilka zasad i ciekawostek, które pozwolą wam nam zwiększenie wydajności waszego systemu car audio. Te kilka porad, niewątpliwie przysłuży się wam w przyszłości, kiedy system będzie gotowy. Mam przynajmniej taką szczerą nadzieje. Tymczasem przeczytajcie o: