Dacia Duster Elf Cup 2017 – Relacja 10 czerwca

401

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dacia Duster Elf Cup 2017

Dacia Duster Elf Cup 2017, czyli piach, kurz i błoto.

Dacia Duster Elf Cup 2017 to rajdy typu Cross-Country. Każdy z zawodników posiada Dacię Duster w wersji Cup, czyli fabrycznie zmodyfikowany samochód z homologacją sportową. W tym wyścigu o wyniku liczy więc jedynie styl jazdy kierowcy. Dla zawodników Prawo Jazdy to nie tylko dokument, a przepustka do niezapomnianych wrażeń.

Przez dwa dni (sobota i niedziela) na terenie Centrum Olimpijskiego i poligonu w Sulejówku mogliśmy oglądać rajdowe teamy w strefie serwisowej i zawodników na ponad 200 kilometrach odcinków specjalnych. W tym cyklu ogłoszono też 10 Dacii Duster, wśród których gościnnie pojechali Pascal Brodnicki i Maciej Wisławski. A w miasteczku Dacia Duster Elf Cup można było spotkać wielu ciekawych gości np. Krzysztofa Hołowczyca, czy Adama Klimka.

Z Panem Adamem Klimkiem, najbardziej znanym mechanikiem w Polsce, nagraliśmy wywiad, który można odtworzyć u dołu artykułu.

Dacia Duster Elf Cup 2017 – Część Rajdowego Pucharu Polski

Dacia Duster Elf Cup 2017Wydarzenie Dacii jest częścią Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych. Co to oznacza? Wyniki każdego rajdu będą się liczyły do klasyfikacji generalnej RPPST. W każdych eliminacjach czeka na zawodników ponad dwieście kilometrów wyścigów po dobrze oznaczonych trasach, w tym długie i szybkie odcinki specjalne. Szalona przygoda połączona z zaciętą rywalizacją. Nad wszystkim trzyma pieczę – polski kierowca rajdowy – Krzysztof Hołowczyc.

Wymagania sprzętowe:

Każdy samochód biorący udział w rajdach to fabrycznie zmodyfikowana Dacia Duster. Dziku temu kierowcy rywalizują pomiędzy sobą swoimi umiejętnościami, a nie sprzętem. Z Dustera zostało usunięte całe zbędne wyposażenie, które służyło wyłącznie komfortowi jazdy. A co zostało dodane?

  • klatka bezpieczeństwa zgodna z Międzynarodowym Kodeksem Sportowym FIA
  • sportowe, kubełkowe fotele.
  • dodatkowe aluminiowe płyty chroniące podwozie,
  • dodano dedykowane sportowe amortyzatory,
  • wzbogacono silnik o nowy program sterowania oraz układ sterowania załączenia tylnego napędu
  • zaprojektowano nowy układ dolotowy i wylotowy
  • dodano główny wyłącznik prądu, system gaśniczy i metromierz

Organizatorem Pucharu Dacia Duster Elf Cup jest Renault Polska we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym, Overlimit Motors i Hołowczyc Racing.

Dacia Duster Elf Cup 2017 – Wywiad z Adamem Klimkiem

Moto Gwiazda pisarz Marcin Podlewski – zapraszamy do dalszej lektury

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia