Jak zadbać o klimatyzację w samochodzie?

264

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak zadbać o klimatyzację

Każdy układ w samochodzie wymaga regularnego serwisowania. Jak zadbać o klimatyzację? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad

Czasy, w których klimatyzacja była atrybutem marek premium i luksusowych, należą już do przeszłości. Obecnie chłodnym powiewem może cieszyć się każdy, nie tylko właściciele limuzyn z najwyższej półki. W klimatyzację (ręczną bądź automatyczną) mogą być wyposażone nawet miejskie wozidełka, mało tego – często zdarza się, że takie udogodnienie oferowane jest w ramach wyposażenia standardowego. Niestety, bardzo wielu kierowców zapomina, że aby zachować sprawność działania układu, wymaga on regularnego serwisu i odpowiedniej troski. Jak zadbać o klimatyzację?

W powszechnej opinii, okresowy serwis samochodu ogranicza się do wymiany płynów eksploatacyjnych, filtrów, pasków i elementów zawieszenia. Do tej listy należy jednak dodać jeszcze jeden niezwykle istotny punkt, a jest nim przegląd klimatyzacji. Bez tego układ bardzo szybko odmówi posłuszeństwa, a wtedy koszty bez problemu mogą sięgnąć pułapu kilku tysięcy złotych. Względy ekonomiczne i komfort podróżowania to jednak jeszcze nie wszystko. Pod uwagę należy brać przede wszystkim aspekt zdrowotny. Zatem jak zadbać o klimatyzację, aby służyła bezproblemowo? To nie takie trudne, a z czynnościami serwisowymi nie warto zwlekać do objawów, które dobitnie zasygnalizują, że coś jest nie tak.

Jak zadbać o klimatyzację? Nie czekaj do ostatniej chwili

Jak zadbać o klimatyzację
Przyjemnie schłodzone powietrze umili każdą letnią podróż. Jak zadbać o klimatyzację?

Klimatyzacja raczej niezbyt często odmawia posłuszeństwa ot tak. Wpierw można zaobserwować szereg charakterystycznych symptomów, wskazujących na jej niesprawność. Ważne jest to, aby właściwie je odczytać. Pierwszym niepokojącym sygnałem są parujące szyby. W takiej sytuacji bardzo często pomaga wymiana filtra kabinowego i właśnie od tego należy zacząć. Jeżeli jednak objawy nie ustąpią, przyczyny należy szukać w samym układzie.

Kolejna rzecz to nieprzyjemny zapach, wydobywający się z nawiewów. Znaczy to tylko tyle, że w kanałach, doprowadzających schłodzone powietrze do kabiny, w najlepsze bytują sobie roztocza, grzyby, bakterie i inne drobnoustroje. Warto zaznaczyć, że charakterystyczna, nieprzyjemna woń nie jest w tym przypadku jedyną niedogodnością. Używanie „zagrzybionej” klimatyzacji z całą pewnością wywrze negatywny wpływ na drogi oddechowe kierowcy i wszystkich pasażerów podróżujących w samochodzie.

Uwagę użytkownika powinny zwrócić hałasy, pojawiające się tuż po uruchomieniu klimatyzacji. O niesprawności układu świadczy też temperatura powietrza wydobywającego się z kratek nawiewów. Jeżeli struga jest zbyt ciepła w stosunku do wartości ustawionej na panelu sterowania, świadczy to o niskim poziomie czynnika chłodzącego. Mylą się jednak ci, którzy sądzą, że brak przyjemnego chłodu jest jedyną konsekwencją takiego stanu rzeczy. Dalsze korzystanie z klimatyzacji doprowadzi do zatarcia kompresora, a wtedy koszty naprawy będą bardzo wysokie. Powód? To bardzo proste – wraz z „chłodziwem”, w układzie rozprowadzany jest olej. Jeżeli ubytek jest tak znaczny, że klima przestaje chłodzić, oznacza to, że wszystkie elementy układu pozbawione są smarowania.

Jak zadbać o klimatyzację? Nie bój się wizyty w serwisie

Wszystkich tych problemów można uniknąć dzięki regularnemu serwisowaniu klimatyzacji. W całej Polsce nie brakuje wyspecjalizowanych punktów, które z należytą troską i starannością podejdą do tego tematu. Jak często należy odwiedzać serwis? W tym przypadku warto obrać strategię taką samą, jak w przypadku wymiany oleju silnikowego. Raz w roku lub co 10 tysięcy kilometrów – właśnie taki interwał zalecają specjaliści. Warto jednak zaznaczyć, że jeżeli samochód jest eksploatowany w wyjątkowo niesprzyjających warunkach klimatycznych, przegląd należy wykonywać dwa razy w roku. Jakie czynności wykona specjalista?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia