Kupujemy subwoofer -na co zwracać uwagę?

871

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kupujemy subwoofer
Źródło:cartoys.com

Kupujemy subwoofer, na co powinniśmy zwrócić uwagę…

 

Stworzenie odpowiedniego systemu car audio. Zakup subwoofera jest jednym z najistotniejszych elementów w całym procesie tworzenie systemu. Warto zwrócić uwagę na to, jak pozornie nieistotne rzeczy powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy już decydujemy się na jego zakup. Wydaje mi się, że już kiedyś wspominałem o tym pobieżnie, tak więc kupujemy subwoofer. Dzisiaj jednak chciałbym w o wiele większym stopniu skupić się na tym co jest najbardziej istotne przy zakupie subwoofera, który jest niejako sercem naszego systemu car audio. Generalnie jeżeli kupujemy subwoofer to w swoich rozważaniach powinniśmy wziąć pod uwagę pięć elementów:

  1. Rozmiar subwoofera
  2. Typ obudowy
  3. Moc
  4. Impedancja
  5. Filtr LPF

Omówimy dzisiaj kilka z tych elementów.

Kupujemy subwoofer

Źródło: allegro.pl

Kupujemy subwoofer – rozmiar subwoofera

Szczerze mówiąc kwestia rozmiaru subwoofera jest czysto pragmatyczna. Nie ma to większego znaczenia jaki rozmiar wybierzesz, bo to wszystko zależy tak naprawdę od ciebie. Oczywiście powinieneś dopasować go pod ilość miejsca w samochodzie. Oczywiście jeżeli chcesz potężny sprzęt, który da jak największego kopa, to logicznym jest to abyś zainwestował w jak największy subwoofer. Jeżeli chodzi o jakość, to większy subwoofer generalnie oferuje większą głębię basu. To jak wielka jest to różnica, wciąż postaje jednak kwestią dyskusyjną. Dlatego też rozmiar subwoofera to wasz wybór.

Kupujemy subwoofer
Źródło: allegro.pl

Kupujemy subwoofer, moc – Czy więcej znaczy lepiej?

Jest to jeden z tematów, który pojawia się wyjątkowo często, mianowicie to czy więcej mocy subwoofera jest równoznaczne z tym, że jest on lepszy. Subwoofery sam w sobie potrzebuje sporo mocy, żeby wytworzyć fale dźwiękowe, odpowiadające basom. Według badań przeprowadzonych nad tą kwestią, o wiele łatwiej jest uszkodzić subwoofer przez dostarczenie mu zbyt małej ilości mocy niż przez dopalenie go zbyt dużej jej ilością. Teraz tak, jeżeli masz wskaźnik RMS w opisie subwoofera, to idealnie będzie jeżeli dostarczana moc będzie utrzymywać między 75% a 150%. Przy czym bycie przy granicy 150% jest zdecydowanie lepszym wyborem w tym przypadku. Jak jednak widzicie, moc w przypadku subwooferów ma naprawdę spore znaczenie.

Kupujemy subwoofer – impedancja

Kupujemy subwoofer
Źródło:cartoys.com

Każdy elektroniczny komponent czy obwód elektryczny tak jak cewki głosowe w subwooferach posiadają pewną rezystancję na przepływ prądu. Rezystancja ta nazywana jest impedancją i wyrażana jest w  Omach. Kiedy podpinasz subwoofer do wzmaczniacza, musisz koniecznie sprawdzić czy ich wskaźniki w zakresie impedancji zgadzają się ze sobą. Przykładowo jeżeli masz subwoofer którego impedancja wynosi dwa omy, to twój wzmacniacz powinien mieć dokładnie taką sama impedancje, żeby dobrze działać. Jest to złota zasada, którą powinniście zapamiętać, jeżeli nie chcecie mieć potem problemów ze swoim sprzętem.

Kupujemy subwoofer – Filtr LPF

Filtrem dolnoprzepustowym (LPF – Low-Pass Filter) nazywamy układ przepuszczający tylko częstotliwości sygnału poniżej ustalonej częstotliwości granicznej. Tak można najprościej opisać filtr LPF. Obecnie znaleźć je można w większości subwooferów. Ich nadrzędnym zadaniem jest sprawienie aby niskie częstotliwości trafiały do twojego subwoofera. Pozwala ci on na wybranie częstotliwości powyżej które zacznie on blokować wysokie dźwięki, pozwalając ci na sporą dozę modyfikacji w sposób, dzięki któremu sprawisz, że zarówno subwoofer jak i pozostałe głośniki, będą dobrze ze sobą współgrać. Oczywiście wymaga to naprawdę sporo zabawy w ustawieniach, ale jest tego warte. Mimo że masz pewną dowolność w ustawieniach (a w zasadzie to sporą), jednak nie można przesadzać z ustawieniami. Granicą umowną jest około 120 Hz i wydaje mi się, że będzie najlepiej jeżeli będzie starać się jej trzymać. Na początku ustaw go na 80 Hz i posłuchaj jak to będzie brzmieć. Potem dopasuje ustawienia w zależności od tego jak dźwięk będzie się zachowywał.  Ot cała filozofia.

W zasadzie to jest wszystko co na ten moment chciałem wam powiedzieć o subwooferach. Mam nadzieje, że ta lekcja pomoże wam w wyborze odpowiedniego modelu do waszego systemu car audio. A tymczasem polecam wam osobiście poczytać o:https://bezpiecznapodroz.org/audi-100-c3-krazownik-ingolstadt

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia