Shelby GT500 – moc i piękno w czystej postaci

260

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Shelby GT500
Shelby GT500

Shelby GT500 to legendarny samochód, o którym marzy każdy kierowca.

W przedostatnim tekście przybliżyłem historię pięknej maszyny, jaką niewątpliwie jest Chevrolet Camaro. Ten przedstawiciel segmentu pony cars daje nam obraz tego, jak wyglądała amerykańska motoryzacja w tamtych czasach. Wspominałem wówczas, że powstanie tej maszyny częściowo zawdzięczamy koncernowi Ford, który sukcesem swojego Mustanga przyczynił się do podjęcia przez General Motors decyzji o rozpoczęciu prac nad Camaro. Dzisiaj skupimy się właśnie na Fordzie Mustangu, a konkretnie na pewnej wariacji na jego temat. Shelby GT500 to samochód, który bazuje na Mustangu i uznawany jest za auto absolutnie kultowe. O ile określenia jak „legendarny”, czy „kultowy” są w dzisiejszych czasach nadużywane, to w tym wypadku oddają w stu procentach pozycję tego modelu w historii motoryzacji. Jest to przedstawiciel segmentu muscle cars, który jest starszym bratem pony cars, także przygotujcie się na duże rozmiary i solidną dawkę czystej mocy.

Shelby GT500
Shelby GT500

Shelby GT500 – o muscle cars słów kilka…

Auta klasy muscle cars to maszyny, które charakteryzują się wysokimi osiągami i dość pokaźnymi rozmiarami. Jest kilka wyznaczników przynależności do tego segmentu, jednak z reguły uznaje się, że tego typu samochody produkowane były w Stanach Zjednoczonych lub Australii w latach 1964-1976. Ponadto auta te dysponowały napędem na tylną oś, silnikiem o bardzo dużej pojemności i dość ubogim standardowym wyposażeniem (w większości przypadków). Niektórzy entuzjaści tematu twierdzą, że istnieje prostszy sposób na określenie, czy auto należy do kategorii muscle cars, a mianowicie chodzi o zastosowanie wskaźnika moc/masa. Przyjmuje się, że wskaźnik ten powinien wynosić minimum jeden koń mechaniczny na 5.44 kilograma masy, jednak teoria ta, to raczej wymysł fanów i nie należy się nią kierować, a już na pewno nie powinna być jedynym kryterium oceny auta. Koniec muscle carów przypada na okres wielkiego kryzysu paliwowego, który całkowicie zniechęcił nabywców do potężnych aut wyposażonych w nieekonomiczne jednostki napędowe.

Shelby GT500 – Ford Mustang poznaje Carrolla Shelby’ego

Kiedy mówimy o klasyku takim jak Shelby Mustang GT500, bo tak brzmi pełna nazwa tej maszyny, należy wyraźnie zaznaczyć, kto był jego twórcą. Tym bardziej że w tym wypadku auto wzięło nazwę od nazwiska swojego projektanta. Carroll Shelby jest uznawany za jednego z najbardziej zasłużonych konstruktorów aut, jego nazwisko znalazło się nawet w International Motorsports Hall of Fame. Na przestrzeni lat współpracował między innymi z takimi firmami jak Dodge i Ford. Po tym, jak zakończył karierę kierowcy wyścigowego, rozpoczął swoją pracę w charakterze konstruktora. Jednym z jego największych dzieł jest właśnie Shelby GT500, choć w późniejszych latach pracował również nad słynnym Dodgem Viperem. Carroll Shelby stworzył GT500 na bazie Forda Mustanga, a następnie rozpoczął jego sprzedaż we współpracy z fabryką, która w późniejszych latach przejęła jego produkcję. Śmiało, można powiedzieć, że bez tego projektanta amerykańska motoryzacja nie miałaby tak bujnej historii.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia