Zapomniane przepisy drogowe – interpretacje policjantów

354

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zapomniane przepisy drogowe

Zapomniane przepisy drogowe i ich niecodzienne interpretacje przez funkcjonariuszy

Przepisy o ruchu drogowym zmieniają się dość szybko ( 1 czerwca wiele zmian ), a ich interpretacja zależy czasem od humoru policjanta. Jest jednak wiele przepisów w polskim prawie, które funkcjonują od lat, ale o nich po prostu zapominamy. Zapraszamy do krótkiego przypomnienia – zapomniane przepisy drogowe.

Zapomniane przepisy drogowe:

Zapomniane przepisy drogoweJazda rowerem po chodniku

Tak, ale tylko wtedy gdy jest zła pogoda lub towarzyszymy dziecku do lat 10 jadącemu na swoim rowerku. Jeżeli jedziemy chodnikiem, a na jezdni jest wydzielony pas dla rowerów, również dostaniemy porządny mandat.

Art.33 kodeksu drogowego dla rowerzystów

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym

Parkowanie pod prąd

Jeżeli przebywamy na drodze jedno lub dwukierunkowej o małym natężeniu ruchu to możemy zaparkować auto „pod prąd”. Jednak co oznacza małe natężenie ruchu? Jest to różnie interpretowane przez funkcjonariuszy.

SUV-a na chodniku, a parkowanie

Art. 47 kodeksu drogowego mówi, że wszystkie samochody, które przekraczają 2500 kg dopuszczalnej masy całkowitej nie mogą parkować na chodniku. Ten punkt prawa dotyka m.in. samochody typu SUV.

Zatrzymanie przed sygnalizatorem z zieloną strzałką

To już chyba klasyka, jeżeli chodzi o zapominane przez nas przepisy. Można oczywiście z zielonej strzałki korzystać, ale działa ona na zasadzie znaku STOP. Czyli nie możemy jej przejechać zgodnie z prawem, bez zatrzymania się przed nią. Takie przejechanie na strzałce bez zatrzymania jest równoznaczne z przejazdem na czerwonym świetle i grozi nam za to mandat.

Anuluj Mandat Stan Wyższej Konieczności u kierowcy– zapraszamy do dalszej lektury

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia