Problemy z instalacją LPG – najczęstsze przyczyny

2021

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tego typu zaniedbania najczęściej wynikają z pośpiechu, w myśl maksymy „czas to pieniądz”. Jeżeli specjalista wypowiada magiczne zdanie – „popołudniu można podejść po auto” – lepiej od razu zacząć szukać innego fachowca. Montaż LPG, nawet w prostym czterocylindrowym silniku, to niezwykle skomplikowana i czasochłonna procedura. Oczywiście, można to zrobić w jeden dzień, jednak bądźmy szczerzy – za pośpiech montera zawsze płaci klient.

Kolejnym często pojawiającym się problemem jest błędny dobór poszczególnych podzespołów instalacji. Niska jakość komponentów to oszczędność, która bardzo szybko odbije się czkawką, a koszty usunięcia powstałych usterek mogą przewyższyć oszczędności poczynione przez „gazownika”. Cena nie powinna być tu jedynym wyznacznikiem. Instalacja musi być dobrana stosownie do mocy jednostki napędowej i jej zakresu tolerancji tego typu paliwa. Jeżeli chce się zaoszczędzić, wpierw trzeba zainwestować, właśnie tak to działa i nie należy łasić się na super okazje.

Problemy z instalacją LPG – nie istnieje coś takiego, jak bezobsługowy „gaz”

Problemy z instalacją LPG
Za problemy z instalacją LPG często odpowiadają sami użytkownicy

Nawet jeżeli silnik samochodu idealnie nadaje się do współpracy z LPG, a prawidłowo dobrana instalacja składa się z podzespołów z najwyższej półki, problemy i tak mogą się pojawić. Wynika to z tego, że wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z konieczności odpowiedniego serwisowania samochodu zasilanego tego typu paliwem.

Przede wszystkim należy pamiętać o konieczności częstszej wymiany poszczególnych elementów układu zapłonowego. Warto zdać sobie sprawę z tego, że w silnikach zasilanych LPG, świece pracują w wyższej temperaturze niż ma to miejsce w przypadku zasilania benzyną. Niesprawna świeca wpłynie nie tylko ja jakość procesu spalania, a co za tym idzie – na pracę jednostki, ale przyspieszy też zużycie pozostałych elementów układu. Dobrą praktyką jest kontrola stanu świec przy okazji każdej wymiany oleju.

Kolejna sprawa to regulacja luzów zaworowych. Czynność ta powinna być przeprowadzana minimum co 20 tysięcy kilometrów. Wszelkie zaniedbania w tym temacie mogą doprowadzić do uszkodzenia głowicy, warto o tym pamiętać.

Regularnego serwisu wymaga też sama instalacja. Podobnie jak w przypadku świec, kontrolę warto wykonywać zgodnie z interwałem wymiany oleju (co 10-15 tysięcy kilometrów). Przegląd zazwyczaj obejmuje podłączenie sterownika do komputera, wymianę filtrów (fazy ciekłej i lotnej) i kontrolę szczelności układu. Regulacja? Jeżeli instalacja została prawidłowo dobrana i zamontowana, ta czynność nie jest wykonywana zbyt często.

grafika tytułowa: CC BY-SA 3.0; autor: Magnus Manske; źródło: wikimedia commons

1: CC BY-SA 3.0; autor: Neodarkshadow; źródło: wikimedia commons

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia