Mitsubishi Lancer Evo — X generacji stworzonych do szybkiej jazdy

508

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mitsubishi Lancer Evo
Mitsubishi Lancer Evo

Mitsubishi Lancer Evo to samochód, który doceni każdy, kto kocha sportową jazdę.

Wreszcie przyszła pora na tekst o aucie, które jest dla mnie niezwykle ważne. Od dziecka uwielbiam ten model i zawsze wyobrażałem sobie, że kiedyś będę właścicielem jednego egzemplarza. Mitsubishi Lancer Evo, a właściwie Evolution, to maszyna, która swoim pojawieniem się na rynku narobiła sporo zamieszania. Jest dla mnie definicją tego, jak powinny wyglądać japońskie sportowe auta. Oczywiście na przestrzeni lat, kiedy powstawały kolejne wersje, nie obyło się bez drobnych wpadek, jednak finalnie Lancer Evo zostanie zapamiętany jako sportowy samochód, który na stałe wpisał się w historie motoryzacji. Myślę, że naprawdę wielu z nas wyobrażało sobie sytuację, w której prowadząc Lancera Evo, wyprzedza, dajmy na to Porsche 911, którego właściciel w osłupieniu patrzy na nasze tylne, oddalające się światła. Piękna wizja. Jestem niezmiernie ciekawy, czy w najbliższym czasie usłyszymy o kolejnej generacji Lancera Evo, gdyż ostatnia X nie jest już produkowana. Czas pokaże, a my skupmy się na historii tej sportowej bestii.

Mitsubishi Lancer Evo – produkcja samochodów to nie wszystko

Jak zawsze, tak i tutaj wychodzę z założenia, że trzeba poznać producenta, zanim zapoznamy się z samym modelem. Mitsubishi, a właściwie Mitsubishi Motors to tylko pojedynczy element wielkiej układanki, która nazywa się Mitsubishi Group. Jest to ogromny konglomerat, w skład którego wchodzi ponad 25 przedsiębiorstw. W ten sposób powstał gigant zajmujący się niemal wszystkim. Obok samochodów marki Mitsubishi znajdziemy również klimatyzatory, projektory multimedialne, stacje paliw, interferometry radiowe, a nawet samoloty odrzutowe. Ten biznesowy olbrzym istnieje już niemal 150 lat i wciąż uchodzi za wzór zarządzania. Warto tutaj wspomnieć, że firmom składowym należącym do Mitsubishi Group udało się zdobyć kilka pierwszych miejsc i tak na przykład Mitsubishi Chemical to największe zakłady chemiczne na świecie. Tak więc, mimo tego, że przeciętny człowiek kojarzy Mitsubishi tylko z produkcją samochodów, tak naprawdę jest to zaledwie ułamek działalności tego kolosa.

Mitsubishi Lancer Evo I
Mitsubishi Lancer Evo I

Mitsubishi Lancer Evo – historia powstania przełomowego modelu

Wróćmy jednak do motoryzacji i skupmy się na historii, jaka stoi za Mitsubishi Lancer Evo. Wersja Evolution bazuje oczywiście na klasycznym modelu Mitsubishi Lancer, który swoją premierę miał w 1973 roku. Jednak dopiero około roku 1990 producent podjął decyzję o budowie wersji rajdowej swojego popularnego modelu. Samochód pojawił się na rynku w 1992 roku i wzbudził niemałe zainteresowanie. Trzeba pamiętać, że powstało zaledwie 5 tysięcy egzemplarzy Evo I, gdyż samochód był pomyślany jako baza do przerobienia na wersje rajdowe. Maszyna dysponowała dwulitrowym silnikiem o mocy 250 koni mechanicznych oraz 5-stopniową manualną skrzynią biegów. Samochód posiadał napęd 4 × 4, rozpędzał się od 0 do 100 km/h w czasie 5,1 sekundy, a jego maksymalna prędkość wynosiła 210 km/h. Evo I to niezwykle udana konstrukcja, na której bazie (w mniejszym lub większym stopniu) powstały kolejne wersje, do X włącznie. Być może dzisiaj nie zachwyca swoim wyglądem, jednak wówczas prezentowała się naprawdę przyjemnie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia