Instalujemy podtlenek azotu w naszym samochodzie

3415

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Podtlenek azotu
Źródło: montrealracing.com

Instalujemy podtlenek azotu w naszym aucie. Pytanie jak się nasuwa, to jak to zrobić?

Nie ma fizycznej możliwości aby rozmawiając o car audio, nie poruszyć temat podtlenku azotu. Zainteresowanie tym niewątpliwie, ciekawym elementem, pojawiło się zwłaszcza po premierze filmów z serii Szybcy i Wściekli. Pomijając już ewentualne zalety i wady samego filmu, warto zwrócić uwagę na fakt, że prędzej czy później, tematyka podtlenku azotu pojawia się w rozmowie na temat car audio. Co jest spowodowane tym, że podtlenek azotu daje naprawdę sporo mocy samochodowi, za relatywnie niewielką cenę. Dlatego też, tak wiele osób decyduje się na jego zakup. Ten artykuł, pokrótce opisze podstawowe elementy związane z podtlenkiem azotu. Zapraszam do lektury i proszę o komentarze.

Podtlenek azotu – definicja

Podtlenek azotu
Źródło: avensis.info

Podtlenek azotu jest to związek chemiczny znany potocznie jako gaz rozśmieszający, w silniku ma inne zastosowanie: poprzez dodanie go do komory spalania zyskujemy dodatkowe konie mechaniczne a dzięki temu- większe przyspieszenie. Nazwa wskazuje, że składa się on z tlenu i azotu. W wysokiej temperaturze jaka panuje w silniku podtlenek azotu rozkłada się na tlen i azot. Tlen potrzebny jest do spalania. Azot natomiast ochładza tlen. A ochłodzony tlen znacznie lepiej ulega spalaniu. Dzięki temu uzyskujemy większą eksplozje w komorach silnika a więc zwiększa się moment obrotowy. Innymi słowy, kiedy dochodzi do rozpadu związku podtlenku azotu, następuje coś co można nazwać mini eksplozją, co momentalnie zwiększa przyśpieszenie na krótki okres czasu. Sam proces trwa około 10-15 sekund. Można oczywiście przytrzymać nitro dłużej, ale nie będzie to miało najlepszego wpływu na silnik pojazdu.

Podtlenek azotu – zestaw

Podtlenek azotu
Źródło: montrealracing.com

Na typową instalacje podtlenku azotu składa się kilka oddzielnych elementów. Są to oczywiście:

– butla

– reduktor

– wtryskiwacze

– elektrozawór z włącznikiem

– komputer sterujący

– przewody gazowe i elektryczne

Na pierwszy rzut oka, może się to prezentować skomplikowanie, ale wcale tak nie jest. Przeciwnie, zamontowanie zestawu podtlenku azotu jest relatywnie prostym procesem nawet dla laików. Wystarczy tylko kilka wskazówek i powinno się udać. Przy czym najważniejszym elementem jest zdecydowanie butla. Wynika to z tego, że powodowany przez nitro przyrosty mocy jest ograniczony czasowo przez pojemnoś butli i/lub ilością podtlenku azotu N2O. Czas opróżnienia butli z gazu zależy od pojemności skokowej silnika, pojemności butli oraz wyregulowanego przyrostu mocy. Innymi słowy, to jak dużą mamy butle, ma największy wpływ na to jak długo będzie można korzystać z mocy dostarczanej przez Nitro. Dobrej jakości instalacje wtrysku podtlenku azotu mogą chwilowo podnieść moc silnika o 25–35%. A zestawy, które podnoszą moc silnika o mniej niż 20% nie są warte waszych ciężko zarobionych pieniędzy.

Podtlenek azotu – Cena

Podtlenek azotu
Źródło: avensis.info

Niewątpliwie, najważniejszym elementem, dla wszystkich osób które decydują się na zakup zestawu podtlenku azotu. Cena wbrew pozorom nie jest tak wysoka jak mogłoby się wydawać. Podstawowa polska instalacja bez butli i bez montażu to koszt około 1300 zł. Kompletne zestawy importowane kosztują od 2600 do nawet 7000 zł, dlatego też odradzam kupowanie importowanych zestawów. Fakt, są one świetnej jakości, jednak ich cena dla wielu osób będzie zaporowa. Uzupełnianie butli kosztuje około 50 zł za kg. Zwykła butla to około 4.5 kg więc wychodzi 250 zł za jedno uzupełnienie.  Nie jest to tak dużo, jeżeli osoba która decyduje sie na zakup podtlenku azotu, nie będzie przesadnie szarżować.

Uprzedzając pytania wtrysk podtlenku azotu sam w sobie nie jest szkodliwy dla silnika. Jednostkę napędową może za to zniszczyć źle zamontowana instalacja lub nieumiejętne używanie wtrysku podtlenku azotu. Należy więc pamiętać, że w niektórych przypadkach powinno się np. opóźnić zapłon o kilka stopni etc. Jeżeli ktoś twierdzi, że jego silnik zepsuł się po zainstalowaniu podtlenku azotu, to prawdopodobnie wynikało to z błędnie założonej instalacji lub nieodpowiedniej eksploatacji nitro. Jeżeli jednak zadbacie o sprzęt w odpowiedni sposób, to nie ma możliwości, żeby zaszkodził on waszemu silnikowi. Życzę wam powodzenia w montowaniu waszych własnych zestawów podtlenku azotu. Efekty na pewno będą zadowalające. A tymczasem zapraszam do lektury o:https://bezpiecznapodroz.org/zamienniki-car-audio-kupowac

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia