Wyposażenie auta za granicą – przepisy

439

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wyposażenie auta

Wyjeżdżasz za granicę? Chcesz wiedzieć jakie wyposażenie auta należy mieć w kraju do którego jedziesz? Co grozi za brak zestawu do pierwszej pomocy? Sprawdź!

Obowiązowe wyposażenie auta, wpływające na bezpieczeństwo w podróży, jest różne w różnych krajach. Żadne prawo nie przewiduje jednolitych zasad w tym zakresie. I reczywiście jest tak, że: co państwo, to obyczaj. Widać, jak bardzo różnią się opinie dotyczące tak zwanego minimum bezpieczeństwa na drodze. Przepisy co prawda bywają zbieżne co do niektórych elementów wyposażenia, niemniej bardzo trudno jest spotkać dwa kraje o identycznych regulacjach. Jak więc należy przygotować się do międzynarodowej trasy? Czy należy kupić wyposażenie wymagane przez kustawodawcę, którego odwiedzamy? Czy jadąc przez kilka państw trzeba poznać i spełnić wszystkie wymogi? I tak, i nie.

wyposażenie auta
źródło: pixabay.com

Co kraj, to obyczaj

O tym, jak bardzo różnią się zasady obowiązujące nawet w bliskich sobie państwach, przekonać się można dokonując przeglądu wyposażenia które jest w nich wymagane. Austra należy do krajów bardzo restrykcyjnych w kwestii bezpieczeństwa na drodze. Wyposażenie auta z tego kraju musi bezwzględnie zawierać zestaw pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową. W Belgii obowiązuje taki sam komplet, z tym że dodatkowo jeszcze z gaśnicą. W Holandii natomiast wystarczy jedynie trójkąt. Wyposażenie auta francuskiego to trójkąt i kamizelka. Natomiast w Hiszpanii prawo nakazuje posiadanie dwóch trójkątów ostrzegawczych, kamizelki i koła zapasowego wraz z narzędziami do jego wymiany..

wyposażenie auta
źródło: pixabay.com

Portugalczycy tak jak Francuzi – wymagają tylko trójkąta i kamizelki. Dokładnie tak samo jest w Norwegii – ale już w Szwecji na przykład, wystarczy sam trójkąt. Pojazdy zarejestrowane w Niemczech powinny posiadać trójkąt, kamizelkę i zestaw pierwszej pomocy. Jak widać, wymagania są różne – ale wyposażenie auta zawsze oscyluje wokół znanych polskim kierowcom elementów: gaśnica, trójkąt, kamizelka, koło zapasowe. Polskie przepisy nakazują posiadanie gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego.

Znaj swoje prawa.

Jak to w końcu jest z wymaganiami za granicą? Czy wyjeżdżając kupować kamizelki, trójkąty i zestawy pierwszej pomocy? Po pierwsze, trzeba wiedzieć że obowiązuje nas Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym, zgodnie z którą jesteśmy zobowiązani do posiadania tego, co nakazuje prawo polskie. Jeżeli spotka nas kontrola drogowa na terenie Niemiec czy Słowacji, teoretycznie nic nam nie grozi. Teoretycznie ponieważ – jak wiadomo – możemy trafić na różnych funkcjonariuszy. Trzeba pamiętać, że w razie jakiegokolwiek nieporozumienia na terenie innego państwa, w każdej chwili można (i należy) skontaktować się z polskim konsulatem. Już sam ten fakt powinien załatwić sprawę.

Nieznajomość prawa szkodzi.

Zapisy Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym z 1968 roku pozwalają nam jechać za granicą w bagażniku trzymając trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Do tego obliguje nas bowiem prawo krajowe. Z dwoma wyjątkami, jednakowoż. Po pierwsze – warto mieć na uwadze, że choć nie mamy obowiązku posiadania na przykład kamizelki odblaskowej podczas kontroli drogowej we Francji czy Austrii – wysiadając z auta w celu zmiany koła na przykład, musimy tę kamizelkę na sobie mieć. I z tego już nie zwalnia nas Konwencja. Po drugie – regulacje prawne odnoszą się stricte do aut rejestrowanych w danym kraju. Oznacza to, że poruszając się po Norwegii samochodem wynajętym z wypożyczalni, musimy mieć wyposażenie auta zgodne z wymogami prawa norweskiego. A tym akurat kraju, taka nieznajomość prawa bardzo szkodzi…

Planując zagraniczne wojaże, nie zapomnijmy więc o takim drobiazgu jak sprawne i odpowiednio wyposażone auto. Dla bezpieczeństwa, dla wygody, dla komfortu.

Swoją drogą, ciekawe jak będzie wyglądała kwestia posiadania dokumentów za granicą po najbliższej zmianie:

https://bezpiecznapodroz.org/cyfrowy-dowod-rejestracyjny-jeszcze-tym-roku

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia