Hummer H1, czyli niepokonany żołnierz w cywilu

1088

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hummer H1 – żołnierz idzie do cywila

W 1992 roku rozpoczęła się cywilna sprzedaż HMMWV, które dla potrzeb rynku zostało nazwane Hummerem. Pierwszy egzemplarz został przygotowany na specjalne życzenie znanego na całym świecie aktora Arnolda Schwarzeneggera. Hummer H1 był proponowany w trzech wersjach nadwozia – Wagon oraz Soft i Hard Top. Zmieniono wnętrze, które w wersji wojskowej było niesamowicie surowe, a także zadbano o kwestie bezpieczeństwa, dodając pasy i zagłówki. Licząc się z tym, że auto trafi do ludzi majętnych, przygotowano także wyposażenie opcjonalne jak klimatyzacja, czy skórzane siedzenia. Hummer H1 oferowany był w 4 wersjach silnikowych. Były to jednostki typu diesel o pojemności 6.2, 6.5, 5.7 oraz 6.5 Turbo. Generowały one moc, odpowiednio 150, 170, 190 i 195 koni mechanicznych. W 2005 roku wprowadzono kilka modyfikacji oraz nowy silnik 6.6 litra Duramax LLY Turbo Diesel o mocy 305 koni mechanicznych. Ta wersja została nazwana Hummer H1 Alpha.

Hummer H1
Hummer H1

Hummer H1 – kolejne wersje

Kolejne wersje zostały oznaczone jako H2 i H3. Hummer H2 był autem zaliczającym się do segmentu SUV, czyli aut dobrze radzących sobie w terenie i zapewniających wysoki komfort podróży. Wyposażono go między innymi w telewizję, DVD, klimatyzację, otwierany dach i podgrzewane fotele. Został wprowadzony na rynek w 2002 roku. Jego sprzedaż utrzymywała się na całkiem niezłym poziomie, szczególnie w USA. Podstawowy silnik zastosowany w modelu H2 miał pojemność 6.0 i moc rzędu 321 koni mechanicznych. Hummer H3 został zaprezentowany w 2004 roku, rok później rozpoczęła się jego produkcja seryjna. Auto zostało odchudzone, co miało pomóc w sprzedaży w Europie. Podstawowy silnik miał pojemność 3.5 litra i moc 220 koni mechanicznych. Przygotowano dwie wersje auta, jedną do poruszania się po ulicach, natomiast drugą przeznaczoną do jazdy po bezdrożach. Produkcja modelu H3 została zakończona w 2010 roku. Pomimo tego, że powstawały auta koncepcyjne jak np. Hummer HX, to następcy wciąż nie widać.

Hummer H1 został zastąpiony wersją H2
Hummer H1 został zastąpiony wersją H2

Hummer H1 – kupisz Hummera… ale bez silnika

Aktualna sytuacja, jeżeli chodzi o sprzedaż Hummera, jest nieco dziwna. Po tym, jak w 2010 roku zrezygnowano z produkcji cywilnej wersji pojazdu, w 2014 stwierdzono, że dobrym pomysłem będzie przywrócenie Hummera H1. Otrzymał on nazwę Humvee C-series i jest sprzedawany, jednak tylko na zamówienie. Mało tego, auto, a właściwie części auta oferowane są jako zestaw do samodzielnego złożenia. Ponadto zestaw ten jest pozbawiony silnika oraz skrzyni biegów. Nabywca musi dokupić te elementy, a następnie złożyć auto. Producent sugeruje, że najlepszym wyborem będzie motor napędowy Duramax LLY Turbo Diesel znany z modelu Hummer H1 Alpha. Przyznam się szczerze, że nie do końca rozumiem taką politykę firmy, jednak zapewne z czegoś ona wynika. Miejmy nadzieję, że za jakiś czas zobaczymy na któryś targach samochodowych następcę modelu H3. Co prawda nic nie pobije wojskowej wersji pojazdu, ale być może niektórym cywilna wersja wystarczy.

 

Źródło: Wikipedia
Zdjęcia: English: Cpl. Nicole A. LaVine [Public domain], via Wikimedia Commons, Lance Cpl. Aaron Patterson (https://www.dvidshub.net/image/1767004) [Public domain], via Wikimedia Commons, Brian Snelson from Hockley, Essex, England (HUMMER. LIKE NOTHING ELSE.) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons, Rudolf Stricker (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Inwestycje drogowe – województwo warmińsko-mazurskie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia