Inwestycje drogowe – województwo podlaskie

0
249
Inwestycje drogowe – województwo podlaskie
Inwestycje drogowe – województwo podlaskie

Inwestycje drogowe – województwo podlaskie, to kolejna część serii poświęconej aktualnie prowadzonym inwestycją drogowym.

W dzisiejszym tekście skupimy się na inwestycjach drogowych mających miejsce w województwie podlaskim. Przez ten region przechodzi kilka dróg ekspresowych, w tym trasa S19, która jest fragmentem niezwykle istotnego międzynarodowego szlaku transportowego Via Carpatia. Chociażby z tego powodu powinniśmy bacznie przyglądać się pracom prowadzonym w tej części kraju. Pozostałe drogi ekspresowe oznaczone są jako S61 i S8. Szczególnie istotna jest ta pierwsza, gdyż prowadzi do polsko-litewskiej granicy. Jeszcze do 2007 roku funkcjonowało w tym miejscu przejście graniczne, zamknięte na mocy układu z Schengen. Jeśli chodzi o drogę S61, to jej część wchodzi w skład europejskiej trasy E67, która na odcinku od Helsinek do Warszawy określana jest jako Via Baltica. Jest to kolejny niezwykle ważny szlak transportowy, uznawany za kluczowy, jeżeli chodzi o transport towarowy w krajach bałtyckich. Jak widać w województwie podlaskim mamy aż dwa szlaki transportowe, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Pora przejść do konkretów i sprawdzić, na jakim etapie są inwestycje drogowe prowadzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w opisywanym regionie. Inwestycje drogowe – województwo podlaskie.

Inwestycje drogowe – województwo podlaskie
Inwestycje drogowe – województwo podlaskie

Inwestycje drogowe – województwo podlaskie

Zacznijmy od drogi ekspresowej S8. Otóż jeśli chodzi o fragment między granicą województwa a obwodnicą Zambrowa, to prace tam prowadzone są już na bardzo zaawansowanym etapie. Droga ma zostać oddana do użytku w III kwartale tego roku. Odcinek ma długość 14,9 kilometrów, a koszt jego budowy wynosi 454,9 milionów złotych. Również w III kwartale zakończy się inwestycja prowadzona nieco dalej, na odcinku Mężenin – Jeżewo drogi S8. Wspomniany odcinek ma długość 14,26 kilometrów, a koszt jego budowy wynosi 440,6 miliona złotych. Za pracę w pierwszym przypadku odpowiada hiszpańskie konsorcjum RUBAU, natomiast w drugim włoska firma Astaldi. Kolejne inwestycje dotyczą drogi S61. Rozpoczął się drugi etap prac przy obwodnicy Szczuczyna. Po jego zakończeniu obwodnica będzie spełniać wymogi drogi ekspresowej (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu). W budowie jest obwodnica Suwałk o długości 12,8 kilometrów, która będzie utrzymana w standardzie drogi ekspresowej. Jej koszt wynosi 299,4 miliona złotych, a oddana do użytku ma zostać w I lub II kwartale 2019 roku. Realizowany jest także odcinek drogi S61 Suwałki – Budzisko. Ma on mieć długość 24,2 kilometra, a pracę fizyczne rozpoczną się jesienią 2018 roku, natomiast potrwają do lata 2020 roku. Podpisany z włoską firmą kontrakt budowlany opiewa na 605,5 miliona złotych.

Inwestycje drogowe – województwo podlaskie
Inwestycje drogowe – województwo podlaskie