Ferrari Testarossa – legenda prosto z włoskiej stajni

434

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ferrari Testarossa
Ferrari Testarossa

Ferrari Testarossa to jeden z najpopularniejszych modeli marki Ferrari.

Dzisiaj na warsztat wezmę samochód, który w wielu kręgach jest niemal otoczony kultem. Tak naprawdę, jeżeli chcielibyśmy wybrać model, który najlepiej oddaje ducha marki, to Ferrari Testarossa z pewnością znalazłaby się na podium tej klasyfikacji. Któż z nas chociaż raz w życiu nie wyobrażał sobie siebie za kierownicą niesamowicie szybkiej maszyny z czarnym rumakiem na masce? Ferrari to jedna z tych firm, które potrafią sprawić, że dorosły mężczyzna na widok samochodu ekscytuje się jak kilkuletnie dziecko i kompletnie traci nad sobą kontrolę. Chociaż przedsiębiorstwo w ostatnich latach miało kilka problemów związanych ze zmianą właścicieli, to jednak nadal samochody tej marki uchodzą za prawdziwy symbol luksusu. Pomimo tego, że ferrari wciąż prezentuje nowe modele o ogromnej mocy oraz stylowym wyglądzie, to my cofniemy się o 33 lata, by jeszcze raz przeżyć premierę pięknej i piekielnie szybkiej maszyny, jaką jest Ferrari Testarossa. Najpierw jednak zgodnie z tradycją, dowiemy się czegoś więcej o samej marce.

Ferrari Testarossa
Ferrari Testarossa

Ferrari Testarossa – początki firmy z rumakiem w logo

Firmę założył Enzo Ferrari, który już w 1929 roku przewodził stajni wyścigowej Scuderia Ferrari i osiągał z nią sukcesy. Był on również utalentowanym konstruktorem, gdyż pierwsze swoje samochody wyścigowe budował samemu. Ferrari jako marka aut cywilnych, dopuszczonych do regularnego ruchu zaistniała w 1947 roku wraz z wypuszczeniem modelu 125S. Od 1969 roku firma była częścią koncernu Fiata, który jeszcze w 2016 roku posiadał 85 procent udziałów w przedsiębiorstwie. Aktualnie właścicielami Ferrari jest firma inwestycyjna Exor N.V., syn Enzo, Piero Ferrari oraz prywatni akcjonariusze. Spółka miała bardzo wiele problemów, jednak ostatecznie poradziła sobie z nimi wszystkimi. Warto zwrócić uwagę na pochodzenie logo firmy. Otóż zostało ono zaczerpnięte z emblematu, jaki podczas I wojny światowej na swój samolot naniósł włoski pilot Francesco Baracca. Enzo Ferrari podziwiał jego kunszt i dlatego postanowił również użyć symbolu czarnego rumaka na swoich samochodach.

Ferrari Testarossa – długoletni romans ze studiem projektowym

Ferrari Testarossa, podobnie jak wiele innych modeli firmy zostało zaprojektowane przez studio projektowe Pininfarina. Należy pamiętać o tej współpracy, ponieważ rozpoczęła się już w 1952 roku. Studio Pininfarina zostało założone w 1930 roku przez niezwykle uzdolnionego Battistę Pininfarinę, który zasłynął przepięknymi projektami samochodów. Przez lata firma zdobyła uznanie i podziw na całym świecie. Aktualnie jest to wielka korporacja zatrudniająca tysiące pracowników. Osobiście mam nadzieję, że już niedługo ujrzymy kolejny model Ferrari zaprojektowany przez studio Pininfarina, gdyż to właśnie te samochody zawsze wyglądały najlepiej i miały w sobie ten nieuchwytny, niemal magiczny pierwiastek.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia