Awarie sprzęgła – jak im zapobiegać?

493

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Awarie sprzęgła – “twarda” praca pedału

Awarie sprzęgła
Awarie sprzęgła mogą mieć różnorakie podłoże, zatem warto wiedzieć na co zwrócić uwagę

Problem z wciśnięciem pedału odpowiedzialnego za włączanie i wyłączanie sprzęgła, może świadczyć o nieodpowiednio dobranym docisku. Ten sam problem może też wskazywać na zużycie tulei prowadzącej łożysko wysprzęglające.

Awarie sprzęgła – jak się przed nimi uchronić?

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że kondycja dwumasowego koła zamachowego wywiera bezpośredni wpływ na trwałość sprzęgła. Wysokie ceny nowego elementu zwykle są przyczyną zwłoki w kwestii wymiany “dwumasy”, co może okazać się kosztownym błędem. Nie, nie oznacza to, że koło koniecznie powinno być wymieniane wraz ze sprzęgłem. Jeżeli fachowiec stwierdzi, że jego stan nie pozostawia nic do życzenia, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby współpracowało z nowymi elementami. Jeżeli jednak “dwumasa” wykazuje już pewne ślady zużycia, lepiej nie zwlekać do ostatniej chwili.

Nieco mniej bolesna okaże się naprawa tradycyjnego koła zamachowego. W tym przypadku nie ma bowiem żadnych przeciwwskazań, żeby obrobić powierzchnię roboczą takiego podzespołu, co znacząco ogranicza finalny koszt.

W starszych konstrukcjach wysprzęglnik często montowany był poza obudową skrzyni biegów. Obecnie coraz częściej spotyka się wysprzęglniki centralne. Oznacza to, że każda naprawa wymaga odłączenia skrzyni biegów od jednostki napędowej. W takim przypadku warto wymienić ten element razem ze sprzęgłem, by później nie narażać się na dodatkowe koszty. Choć cena nowych elementów najczęściej nie jest specjalnie wygórowana, to jeżeli doliczymy do tego koszt pracy mechanika (robocizna będzie liczona jak za wymianę sprzęgła), finalny rachunek będzie wysoki.

Wcześniej wspominaliśmy, że elementom sprzęgła nie służy kontakt z olejem. Zabrudzenie tarczy jest częstą przyczyną wielu niepokojących problemów. Aby tego uniknąć, lepiej zapobiegawczo wymienić uszczelniacz wału korbowego, nawet jeżeli przecieki nie są widoczne. Koszt takiej operacji nie będzie wysoki, a pozwoli uniknąć wielu problemów.

Niezwykle istotną kwestią jest centrowanie tarczy sprzęgła. Jeżeli mechanik wykaże zaniedbanie w tym temacie, konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Należy pamiętać, że niewłaściwe wycentrowanie znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia uzębienia piasty. Między wałem wejściowym skrzyni biegów a uzębieniem występuje bardzo wąski zakres tolerancji, mierzony w setnych częściach milimetra. Jeżeli na uzębieniu pojawi się choćby minimalne odkształcenie, wysprzęglanie będzie znacząco utrudnione.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia