Prof. Lech Morawski – śmierć sędziego Trybunału Konstytucyjnego

613

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

prof. Lech Morawski

Prof. Lech Morawski – śmierć sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Kilka godzin temu media obiegła informacja o śmierci prof. Lecha Morawskiego – prawnika, sędzi Trybunału Konstytucyjnego oraz byłego pracownika Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prof. Lech Morawski znany był nie tylko ze swoich osiągnięć zawodowych oraz kontrowersyjnych poglądów. Bardzo wiele emocji wokół jego osoby wzbudzała również sprawa wykładu na Uniwersytecie w Oxfordzie wypadku samochodowego, który wydarzył się w czerwcu 2015 roku. Kilka tygodni temu za sprawą nowych ustaleń prokuratury temat wypadku ponownie pojawił się w mediach.

Prof. Lech Morawski – działalność naukowa

prof. Lech MorawskiProfesor Morawski całe swoje życie zawodowe poświęcił prawu. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Poznaniu. Po skończeniu studiów został na uczelni, aby kontynuować swoją pracę na uczelni. W 1988 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego, natomiast w roku 1999 otrzymał tytuł profesorski. W swojej pracy zawodowej głównie zajmował się teorią argumentacji i wykładnią prawa, a także problematyką postępowania sodowego.

Kilka lat temu Lech Morawski zakończył swoją karierę naukową na UMK w Toruniu. Mimo to nie zrezygnował ze swojej działalności zawodowej i bardzo często brał aktywny udział w wielu konferencjach i sympozjach. Oprócz pracy na uczelni prof. Lech Morawski był członkiem wielu towarzystw naukowych. Bardzo często występował na łamach polskich i zagranicznych czasopism prawniczych, a także przeprowadzał wykłady na uniwersytetach na całym świecie.

Prof. Lech Morawski – wystąpienie na uniwersytecie w Oxfordzie

prof. Lech MorawskiW ostatnich miesiącach media bardzo często mówiły o wykładzie gościnnym Lecha Morawskiego an Uniwersytecie w Oxfordzie. Podczas konferencji „The Polish constitutional crisis and institutional self-defence” (Polski kryzys konstytucyjny a samoobrona instytucji) profesor mówił, że polscy politycy i sędziowie są skorumpowani, a obecna władza w Polsce stara się walczyć z powszechnie panującą korupcją. Słowa te zostały bardzo mocno skomentowane przez międzynarodowe media i środowiska naukowe.

Sprawa została również skomentowana przez przedstawicieli polskich władz. Zdaniem rządzących prof. Lech Morawski nie występował w Oxfordzie w imieniu rządu ani w imieniu Trybunału Konstytucyjnego, lecz wypowiadał się we własnym imieniu. W związku z tym nie ma żadnych podstaw, aby dalej zajmować się sprawą.

Prof. Lech Morawski – działalność w Trybunale Konstytucyjnym

prof. Lech MorawskiLech Morawski został powołany na członka Trybunały Konstytucyjnego w grudniu 2015 roku przez prezydenta Polski, Andrzeja Dudę. Przez ponad rok Morawski nie orzekał w sprawach, które trafiały do TK, ponieważ nie został dopuszczony do orzekania. Powodem tego był fakt, iż w październiku 2015 do Trybunału zostali powołani inni sędziowie, których kadencja się jeszcze nie skończyła.
Po 20 grudnia 2016 roku, kiedy zakończyła się kadencja Rzeplińskiego, nowa prezes Trybunału Konstytucyjnego – Julia Przyłębska dopuściła prof. Morawskiego do orzekania.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia