Prof. Lech Morawski – śmierć sędziego Trybunału Konstytucyjnego

0
456

Prof. Lech Morawski – wypadek na autostradzie A1

Do wypadku, w którym udział brał prof. Lech Morawski, doszło 18 czerwca 2015 r., ok. godziny 15:00. Na autostradzie A1, w okolicach gminy Klonówka doszło do kolizji, w której brał udział mercedes prof. Morawskiego oraz dostawcze auto Peugeot Boxer. Policjanci, którzy pojawili się na miejscu zdarzenia, wskazali prof. Morawskiego jako winnego spowodowania kolizji.
Kierowca Peugeota w wyniku kolizji z Mercedesem obniósł wiele obrażeń. Mężczyzna przeszedł kilka zabiegów oraz długi proces rehabilitacji, aby wrócić do zdrowia. Prof. Lech Morawski nie ucierpiał i nie doznał żadnych obrażeń.

Prof. Lech Morawski – długie śledztwo w sprawie wypadku

prof. Lech MorawskiO zdarzeniu na autostradzie A1 zrobiło się głośno w czerwcu 2017 roku. Okazało się wówczas, że Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która zajęła się, zdarzeniem przedłużyła śledztwo. Prokuratura Okręgowa wystąpiła do Prokuratora Generalnego o skierowanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego oraz o wyrażenie zgody na pociągnięcie prof. Morawskiego do odpowiedzialności.

Zgodnie z zebranym materiałem dowodowym nie było żadnych czynników, które mogłyby wskazywać na winę kierowcy samochodu marki Peugeot lub na dodatkowe czynniki np. techniczne, które przyczyniły się do wypadku. Sprawa została jednak zablokowana przez Prokuraturę Krajową, która stwierdziła, iż opinia biegłych jest „niepełna i niejasna”. W związku z tym postanowiono skierować sprawę do Krakowa oraz powołano nowego biegłego, który miał rozwiać wszelkie wątpliwości oraz znaleźć odpowiedź na postawione wcześniej pytania. Mówi się, że opinia krakowskiego biegłego była zbieżna z tym, co ustalili śledczy z Gdańska. W najbliższym czasie planowano więc przesłać wniosek do prezesa Trybunału Konstytucyjnego, pani Julii Przyłębskiej o uchylenie immunitetu prof. Lecha Morawskiego.

Prof. Lech Morawski – wybór nowego sędziego TK

W związku se śmiercią prof. Morawskiego w gmachu Trybunału Konstytucyjnego została wyłożona Księga Kondolencyjna, do której każdy może się wpisać. Nie wiadomo na razie, kiedy odbędzie się pogrzeb oraz gdzie zostanie pochowany prof. Lech Morawski.
Po śmierci prof. Morawskiego Zgromadzenie Ogólne TK Podejmie uchwałę o wygaśnięciu mandatu. Wówczas posłowie mają 21 dni, aby wskazać kandydatów, odbędzie się przesłuchanie przed Komisją Sprawiedliwości oraz głosowanie. Ostatnim etapem wyboru nowego sędziego Trybunału będzie ślubowanie, które przyjmie od niego prezydent Andrzej Duda.

Przeczytaj również:

Wypadek Venus Williams. Czy tenisistka zawiniła?