Jazda z przyczepą – przepisy

5329
jazda z przyczepą
źródło: pixabay,com

Jazda z przyczepą wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności. Wymaga określonych uprawnień. Sprawdź, czy masz odpowiednie!

Jazda z przyczepą – umiesz?

Wakacje to czas, kiedy wielu kierowców wyrusza w nieznane (albo w znane) trasy, ciągnąc za sobą przyczepę kempingową. Swoboda i niezależność, jaką daje przyczepa, jest nie do przecenienia. Można zatrzymać się zawsze i wszędzie, we własnych „czterech ścianach“ zjeść posiłek lub przenocować, by następnego dnia odkrywać kolejne zakątki świata. Tym, którzy rozpoczynają swoją przygodę z przyczepą kempingową, dedykujemy zestaw porad i wykładni prawnych – po to, by bez kolizji z prawem mogli cieszyć się frajdą, jaką daje jazda z przyczepą.

Jazda z przyczepą bez dodatkowych uprawnień
Trabant, mimo skromnej mocy, mógł holować malutki camping LC-9.

Jazda z przyczepą – Jakie prawo jazdy?

Jeżeli posiadamy prawo jazdy kategorii B, jesteśmy uprawnieni do prowadzenia pojazdów o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Czy oznacza to, iż jazda z przyczepą kempingową jest możliwa wyłącznie, gdy samochód wraz z przyczepą nie waży więcej niż ta dozwolona wartość? Nie. Przepisy dopuszczają, by przyczepa podpięta pod auto ważyła dodatkowe 750 kg. Całkowita masa samochodu z przyczepą to więc 4250 kg – dla kierowcy posiadającego prawo jazdy kategorii B. Problem pojawia się wówczas, gdy nasz kemping jest cięższy niż przewidziane przepisami 750 kg. Wówczas auto z przyczepą nie może łącznie ważyć więcej niż 3,5 tony. Proste, prawda?

No, nie do końca. Prawo w tym zakresie do najłatwiejszych nie należy, a kierowcy dość często wpadają w pułapkę własnej interpretacji. Ar 6 ust. 1 Ustawy o Kierujących Pojazdami nie mówi bowiem wprost o wadze przyczepy, jaką wolno ciągnąć. Porusza jedynie kwestię, jaką jest jazda z przyczepą lekką. Dodatkowo wprowadza jeszcze obostrzenie dotyczące cieżaru przyczepy. Nie może ona być cięższa, niż pojazd który ją ciągnie. To ważne, biorąc pod uwagę wielkość dostępnych na rynku przyczep kempingowych.

Tajemniczy kod 96

Jeżeli kierowca prowadzi zestaw składający się z auta o masie do 3,5 tony oraz przyczepy cięższej niż dopuszczalna waga 750kg – a jednocześnie oba pojazdy łącznie nie są cięższe niż 4250 kg, potrzebne jest dodatkowe uprawnienie. Jest to, w myśl Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z maja 2016 roku, kod 96. Wpisanie do dokumentów tego kodu uprawnia kierowcę do jazdy w opisanej wyżej kombinacji.

Jazda z przyczepą – Wielka przyczepa – co wtedy?

Jeśli kierowca jest szczęśliwym posiadaczem dużej, komfortowej przyczepy – to wypada się tylko cieszyć. Czy wiąże się to z potrzebą uzupełnienia uprawnień do prowadzenia pojazdu z przyczepą dużych rozmiarów? Jeżeli jest to na przykład kemping o wadze przekraczającej 750 kg, ale nie cięższy niż 3,5 tony – i nie cięższy niż samochód który będzie ciągnął przyczepę, trzeba uzupełnić uprawnienia. Jazda z przyczepą takiej wielkości wymaga posiadania pawa jazdy kat. B + E.

Skąd taka kategoryzacja i tyle obostrzeń? Otóż zarówno ciągnięcie przyczepy, wykonywanie manewrów, parkowanie, wyprzedzanie, wymaga od kierowcy nieco innych umiejętności. Również innych, w zależności od wielkości przyczepy. Stąd konieczność dokładnej analizy – by podróż wiązała się jedynie z odpoczynkiem, relaksem i zadumą nad okolicznościami przyrody. Bądź na bieżąco z przepisami!
Szerokości!

https://bezpiecznapodroz.org/cyfrowy-dowod-rejestracyjny-jeszcze-tym-roku