Mercedes-Benz G – terenówka z ponad 30-letnim stażem

1744

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mercedes-Benz G – pojawiają się nowe wersje

W 1989 roku zaprezentowano nową wersję auta o oznaczeniu W463, która różniła się od pierwowzoru zderzakami, grillem, przednimi reflektorami, a także wyposażeniem (zadbano o zwiększenie bezpieczeństwo dodając system ABS oraz poduszkę powietrzną) i wyglądem deski rozdzielczej. W 1991 roku pojawiła się z kolei wersja oznaczona jako W461. Zamysł szefostwa firmy był prosty, wersja W461 została przygotowana z myślą o różnego typu służbach, stąd jej minimalistyczne wyposażenie oraz stosunkowo ascetyczny wygląd wnętrza. Z kolei wersja W463 skierowana jest dla klienta indywidualnego. Została ona przede wszystkim wyposażona w stały napęd 4×4, a także znacznie podniesiono komfort, decydując się na wykończenie wnętrza drewnem i skórą.

W następnych latach auto parokrotnie przechodziło modernizacje, ostatnią w 2015 roku. Zmieniano wyposażenie, dokładano nowe jednostki napędowe, a także delikatnie ingerowano w wygląd zewnętrzny maszyny. Jednak wciąż wystarczy jeden rzut oka, by wiedzieć, że Mercedes-Benz G to auto, którego zmiany tak naprawdę nie dotyczą. Na całe szczęście charakter wozu został zachowany.

Mercedes-Benz G
Mercedes-Benz G W463

Mercedes-Benz G – dane techniczne i nie tylko

Przez ponad 30 lat produkcji w modelu G montowano różne silniki. Jeśli dodamy do tego limitowane wersje specjalne, wtedy ich liczba może przekroczyć dwadzieścia. Skupimy się więc na wersji W463, bo to właśnie ona trafiała do regularnych klientów. Podstawowym silnikiem benzynowym była jednostka o pojemności 3199 cm³ i mocy 215 koni mechanicznych. Jeśli chodzi o diesel, to standardem był silnik o pojemności 2685 cm³ generujący moc 156 koni mechanicznych. Warto zwrócić szczególną uwagę na najmocniejszy dostępny motor. Był on montowany w wersji G65 AMG i dysponował mocą 612 KM przy pojemności 5980 cm³. Maksymalna prędkość auta wyposażonego w ten silnik to 230 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h to zaledwie 5,3 sekundy. Mercedes sprawił, że samochód terenowy przestał się kojarzyć z niewygodną puszką.

W modelu G udało się połączyć komfort jazdy, niezwykle dynamiczny silnik i wspaniałe właściwości jezdne. Mercedes-Benz G doskonale spisywał się w terenie, co pozwoliło mu wygrać słynny rajd Paryż-Dakar w 1983 roku (wykorzystano wtedy wersję 280 GE z silnikiem o pojemności 2.8 litra, który generował moc rzędu 156 KM). Osobiście mam nadzieję, że model ten będzie produkowany jeszcze przez bardzo długi okres, gdyż wciąż prezentuje się niesamowicie. Jest to jeden z najbardziej udanych modeli, jakie kiedykolwiek wyjechały z fabryk Mercedesa.

Zdjęcia: Sir James (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, © M 93 / Wikimedia Commons, via Wikimedia Commons, WikimediaCommons;

Zobacz także: Inwestycje drogowe – województwo lubuskie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia