Wpływ designu tweeterów na dźwięk

262

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wpływ designu tweeterów
Źródło: pinming.com

Jak się okazuje wpływ designu tweeterów na dźwięk jest bardzo duży…

Tweetery są jednym z ważniejszych elementów w designie jakiekolwiek systemu car audio. Dlatego też warto byłoby poświęcić im trochę uwagi. Tym bardziej, jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, jak wielki jest wpływ designu tweeterów  na to jaki dźwięk wytworzą. Artykuł ten analizuje pokrótce wszystkie najważniejsze kwestie związane z tweeterami, które mają wpływ na dźwięk, zaczynając od wykorzystywanego materiału, a na kształcie tweetera kończąc. Dzięki informacjom zawartym w tym tekście, będziecie wiedzieć jakie tweetery kupić po to aby osiągnąć pożądany efekt.

Wpływ designu tweeterów na dźwięk – kształt

Wpływ designu tweeterów
Źródło: pinming.com

Kształt tweetera definiuje to, jak efektownie wysokie tony rozchodzą się po wnętrzu twojego samochodu. W połączeniu z odpowiednio dobranym materiałem mogą dać naprawdę świetne efekty, aczkolwiek działa to także w drugą stronę. Niestety, działa to także w drugą stronę. Błędny wybór może skutkować efektami odwrotnymi do zamierzonych, co znacząco pogorszy jakość otrzymanego dźwięku. Możemy wyróżnić kilka ich rodzajów jak:

  1. a) Tweeter stożkowy – Jak wygląda stożek chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać. Fakt jest jednak taki, że tweetery stożkowe, są jednym z najczęściej wybieranych typów tweeterów. Wynika to z tego że jest najtańszy w produkcji. Niestety jest też najsłabszym typem. Tweetery stożkowe nie tylko nie są w stanie rozsyłać dźwięk tak dobrze po całym samochodzie jak pozostałe, ale także zwykle są wykonane z tanich materiałów co jeszcze psuje odbiór.
  2. b) Tweeter półotwarty – kolejny, popularny w tanich systemach kształt. Mają one relatywnie niski profil co czyni je odpornymi na ewentualne uszkodzenia wynikające z małej powierzchni na której są zamontowane. Są one wykorzystywane zwykle jako element głośników koncentrycznych i same w sobie, rzadko występują oddzielnie. Dają raczej przeciętne rezultaty.
  3. c) Tweeter kopułowy – zdecydowanie najlepszy, a zarazem najdroższy wybór jeżeli chodzi o tweetery. Tweeter kopułowy zapewnia zdecydowanie najlepsze rozchodzenie się dźwięku we wnętrzu pojazdu. Niwelując niemal do zera wszelkie interferencje. W połączeniu z dobrym materiałem, efekty będą naprawdę świetne.

Wpływ designu tweeterów na dźwięk – wielka trójka

Wpływ designu tweeterów
Źródło: mayhem.net.pl

Wielką trójką nazywamy materiały, które wykorzystane w tweeterach dają zdecydowanie najlepszy efekt jeżeli chodzi o dźwięk. Jeżeli chcecie mieć jak najlepsze tweetery, to musicie zainwestować w jeden z tych materiałów. Jest to absolutnie konieczne. Inaczej nie osiągnięcie tak dobrych rezultatów. Te materiały to:

Materiały syntetyczne – Tak w tej kategorii możecie znaleźć całą masę materiałów jak na przykład mylar, poliamid itd. Jednym z największych zalet tego typu materiałów jest ich olbrzymia odporność na wilgoć. Ponadto są także bardzo lekkie. Dlatego też nie wymagają dużo mocy, żeby wprawić materiał w odpowiedni ruch. Są one więc idealne do systemów, które opierają się na relatywnie niewielkiej ilości mocy. Z drugiej strony jednak, materiał ten cierpi jeżeli chodzi o sztywność. Co może lekko odbić się na dźwięku.

Tekstylia – Szeroko pojęte tekstylia są również znanym materiałem. Jeżeli chodzi o tweetery to z tej kategorii mogę wam polecić jedwab. Tak wiem, może to brzmieć niedorzecznie na początku, ale jedwab zdecydowanie daje najlepsze efekty jeżeli chodzi o materiał. Zresztą jedwab jest często wykorzystywany w domowych systemach kina domowego. Sami sprawdźcie droższe systemy. Zapewniają one zbalansowany dźwięk, który dobrze rozchodzi się po samochodzie. Nadaje się on także świetnie do systemów, o dużej mocy.

Metal – wydaje mi się, że w tym przypadku nie potrzeba wielu wyjaśnień. Jest to materiał lekki, mocny i potrafi wytworzyć najczystszy dźwięk o wysokich częstotliwościach. O jakim materiale mówię? Oczywiście o aluminium. Tytan również będzie w tym przypadku dobrym wyborem. Jest on o wiele lżejszy od aluminium, a także nie rezonuje tak mocno, co daje jeszcze lepszą jakość dźwięku. Niestety jest także o wiele droższy.

Wpływ designu tweeterów
Źródło: akamized.net

Wyżej wymienione dwa czynniki mają największy wpływ na dźwięk wytwarzany przez tweetery i jego jakość w systemach car audio. Weźcie to pod uwagę, a uda wam się stworzyć świetny system car audio. A tymczasem poczytajcie o: https://bezpiecznapodroz.org/mazda-design-award-dla-najlepszych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia