Katastrofa samolotu Malaysia Airlines

328

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Katastrofa samolotu Malaysia Airlines

Katastrofa samolotu Malaysia Airlines – kolejna rocznica tragedii

W lipcu 2014 roku doszło do katastrofy lotniczej z udziałem malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines. Samolot, w którym było 295 osób, został zestrzelony na terenie Ukrainy, niedaleko z Rosją. Trzy lata po tragedii znamy już wiele szczegółów na jej temat, jednak nadal nie znamy odpowiedzi na jedno podstawowe pytanie: co stało się z zestrzelonym wrakiem. Czy katastrofa samolotu Malaysia Airlines zostanie kiedyś wyjaśniona?

Katastrofa samolotu Malaysia Airlines – szczegóły wypadku

Katastrofa samolotu Malaysia Airlines17 lipca 2014 roku samolot linii Malaysia Airlines leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Lot zaczął się punktualnie i przebiegał bez żadnych problemów technicznych. Samolot przeleciał nad czterema państwami: Holandią, Niemcami, Polską i Ukrainą. Około 50 km od granicy ukraińsko – rosyjskiej maszyna niespodziewanie zaczęła opadać. Około godziny 16:21 czasu lokalnego (13:21 UTC), będąc jeszcze na terytorium Ukrainy, samolot spadł na ziemię. W katastrofie zginęło 298 osób: 283 pasażerów oraz 15 osób z załogi.

Katastrofa samolotu Malaysia Airlines – pierwsze przypuszczenia śledczych

Katastrofa samolotu Malaysia AirlinesJuż w pierwszych doniesieniach o katastrofie przypuszczano, że winę za nią ponoszą rosyjscy separatyści. Miejsce, w którym spadł samolot znajdowało się na terenie trwających wówczas walk rosyjsko – ukraińskich. W wyniku prowadzonego śledztwa ustalono, że samolot został zestrzelony przez separatystów, którzy na tym terenie posiadali swoje uzbrojone oddziały. Okazało się, że samolot został zestrzelony w wyniku użycia pocisku rakietowego BUK.

Władze rosyjskie oraz zajmujący przygraniczne tereny Separatyści przez długi czas zaprzeczali takiemu tokowi wydarzeń. Bardzo szybko śledczy, którzy prowadzili śledztwo (głównie Holendrzy oraz przedstawiciele OBWE) dotarli jednak do nagrań, które potwierdzały winę separatystów. Na jednej z taśm słychać, jak dowódca oddziału, Igor Striełkov vel Girkin cieszy się, że jego ludzie trafili w samolot. Separatyści udali się na miejsce tragedii i dopiero wtedy zauważyli, że zestrzelili samolot pasażerski, w którym znajdowały się setki ludzi.

Katastrofa samolotu Malaysia Airlines – rosyjskie teorie spiskowe

Katastrofa samolotu Malaysia AirlinesKatastrofy lotnicze nigdy nie są jednoznaczne, a zbadanie ich przyczyn oraz dotarcie do wszystkich dowodów może zająć wiele lat. W związku z tym bardzo często tworzone są wokół nich teorie spiskowe, które miałyby wyjaśnić ich przyczynę. Katastrofa samolotu Malaysia Airlines również doczekała się wielu teorii spiskowych. Co ciekawe teorie spiskowe publikowane były w rosyjskich mediach oraz na rosyjskich portalach społecznościowych. Niemal wszystkie teorie dotyczyły skomplikowanych stosunków ukraińsko – rosyjskich oraz rosyjsko – amerykańskich. W żadnej z nich odpowiedzialnością za katastrofę nie była obarczona Rosja. Przypadek?

Jedną z najczęściej powielanych teorii było zestrzelenie Boeinga MH17 przez Amerykanów. Podobno wojsko amerykańskie zestrzeliło samolot przy użyciu bomby i satelity. Miała to być swego rodzaju prowokacja oraz pokaz siły wymierzone w kierunku Rosji. Mówiono się również, że do zestrzelenia samolotu doszło w wyniki pomyłki Ukraińców, którzy chcieli zestrzelić samolot z Władimirem Putinem. Był również pomysł, że to światowy rząd wydał rozkaz na zestrzelenie Boeinga, w którym znajdowało się lekarstwo na AIDS.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia