VW Golf TDI DSG 150KM

220

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

VW Golf TDI DSG 150KM

VW Golf TDI DSG 150KM

Najsłynniejszy hatchback na rynku doczekał się liftingu, zmieniono światła, zmieniono deskę rozdzielczą. W  VW Golf TDI DSG 150KM to detale najbardziej rzucające się w oczy natomiast zmieniono też i silnik i skrzynię biegów, nie jest to nowy silnik ale ma zmienione zasilanie. Przebieg momentu obrotowego jest bardziej płaski, już od 1700obr/min mamy wrażenie ciągłego stabilnego przyspieszania. Skrzynię też zmieniono, do tej pory 7 biegowe dwusprzęgłowe automaty nie mogły być sprzęgane z silnikami generującymi nie więcej jak 300Nm. Teraz to się zmieniło, auto jest odświeżone w taki sposób że od razu czujemy powiew nowego. Choć nie są to zmiany rewolucyjne to Golf cały czas się rozwija i porównując pierwsze egzemplarze generacji z ich ostatnimi przed nowym modelem egzemplarzami zauważymy duży postęp.

VW Golf TDI DSG 150KM

teraz okiem technicznym

VW Golf TDI DSG 150KM – Silnik/skrzynia

Silnik to dobrze znane 2L z doładowaniem które w przypadku naszego diesla generuje 150KM i 340Nm momentu obrotowego. Silnik ma bardzo płaską charakterystykę a moc maksymalna dostępna jest już przy 3500 obr/min. To wszystko jest przekazywane na koła za pośrednictwem szybkiego dwusprzęgłowego automatu s mokrymi sprzęgłami. Te mokre sprzęgła eliminują problem ich wycierania/zużywania się zwłaszcza jeśli dużo jeździmy po mieście. Rewelacyjnie zachowuje się jeśli chcemy jechać z minimalną prędkością, lekko hamując na pierwszym biegu automat wprowadza lekki poślizg bez szarpania. Właśnie coś takiego jest możliwe dzięki mokrym sprzęgłom, oczywiście też dzięki takiemu rozwiązaniu nie zużywają się okładziny. Kiedyś największą bolączką Volkswagena były automaty dwusprzęgłowe i ich brak trwałości. Teraz ten problem ma szansę zniknąć.

VW Golf TDI DSG 150KM

VW Golf TDI DSG 150KM – zawieszenie/koła/hamulce

I tu znów prostota i niezawodność, przednie zawieszenie to kolumny MacPherson a tył to belka skrętna. Koła 225/40×18 są dobre a hamulce to tarcze wentylowane z przodu i zwykłe z tyłu. Tak duże felgi i koła rzadko są spotykane w cywilnych samochodach, tu mamy do dyspozycji jedynie 150KM więc nie jest to auto wyczynowe jednakże takie koła gwarantują bardzo dobre zachowanie na jezdni. Takie koła pozwolą nam wykorzystać sprawne hamulce w sposób maksymalny, nasz Golf zatrzymywał się średnio na 34.5, ze 100km/h to rewelacyjny wynik. Takim wynikiem nie mogą pochwalić się niektóre sportowe auta a tu zwykły Golf, BRAWO!

VW Golf TDI DSG 150KM

VW Golf TDI DSG 150KM – Ekonomia

Ekonomia jest mocną stroną tego Golfa, silnik bo korekcie systemu zasilania pracuje jeszcze wydajniej. Wyposażenie go w siedmiostopniowy automat jeszcze bardziej poprawiło ekonomię. Ten samochód średnio nam spalił w teście na dystansie ponad 1200km jedynie 5.6l/100km. Jeździliśmy normalnie, w większości po mieście i po autostradzie, nie trenując ekojazdy. Przy stałej prędkości 100km/h auto zadowoliło się jedynie 4.1l/100km przy włączonej klimatyzacji, to bardzo zachęcający wynik. Nawet przy brutalnym traktowaniu pedału gazu zmieścimy się w 8-9l/100km.

zobacz najmocniejszego Golfa GTI  VW Golf GTI Clubsport od środka

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia