Bagażnik rowerowy – na dach czy na hak?

wybieramy bagażnik rowerowy: bagażnik rowerowy na dach a może bagażnik na hak?

4050

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

bagażnik rowerowy na dach
bagażnik rowerowy na dach

jaki bagażnik wybrać? bagażnik na hak czy bagażnik rowerowy na dach?

Bezpieczniej bagażnik rowerowy na dach czy na hak? Jak wybrać bagażnik rowerowy, żeby nie zrobić krzywdy sobie ani innym użytkownikom dróg?

Bezpieczeństwo w podróży – choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę – jest jednym z najważniejszych obszarów. Obok komfortu i przyjemności, to właśnie bezpieczne pokonanie trasy wpływa na udany wyjazd. Coraz częściej, oprócz tony bagaży, zabieramy ze sobą rowery: aktywny wypoczynek na stałe zadomowił się w naszej kulturze – na szczęście. No i pojawia się dylemat: jak wybrać dobry bagażnik rowerowy? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, warto zadać sobie szereg kolejnych…

Bagażnik na hak? Na całe życie… bagażnik na rowery do auta

Dokonując zakupu urządzenia, które – de facto – może mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, trzeba się określić, jak często będzie używane. Jeśli często, to nie ma co oszczędzać – musi to być sprzęt niezawodny. Jeśli rzadko, to… nie ma co oszczędzać – prawdopodobnie będzie nam służyć przez całe życie. Tani bagażnik rowerowy po pierwsze może być gorszej jakości, a przez to nie utrzyma właściwie rowerów.

Poza tym, może tracić stabilność podczas jazdy, wyginać się, a w ostateczności zniszczyć bądź porysować karoserię. W najgorszym razie warto więc celować w średnią półkę cenową. Dobrze też, żeby producent był jakkolwiek znany na rynku, cieszący się pewną renomą. Z pewnością odpadają wszelakie chińskie budżetowe gnioty.

bagażnik rowerowy na hak
bagażnik rowerowy na hak

Tak wiele rozwiązań… a może bagażnik na dach?

Bagażnik rowerowy może być montowany na dachu auta, na jego tylnej klapie bądź na haku holowniczym. W każdym przypadku służą do tego dedykowane rozwiązania, z których każde ma pewien zakres zalet i wad. No, może z wyjątkiem bagażnika montowanego na tylną klapę. Tu z zalet można chyba wyłącznie wymienić możliwość przewiezienia roweru z tyłu autem bez haka. Ale czy to na pewno zaleta? Montaż na klapie nie jest solidną konstrukcją, a praktyka jazdy z rowerami w ten sposób wskazuje na duże ryzyko uszkodzenia zarówno rowerów, jak też samochodu. Taki bagażnik rowerowy po prostu skacze na każdej nierówności – które przecież porastają nasze drogi jak bursztynowy świerzop – łąki.

bagażnik rowerowy na dach
bagażnik rowerowy na dach czy na hak?

To może na dachu? Lepiej. Jeśli nie posiadamy haku holowniczego ani planów na taki montaż, bagażnik dachowy jest właściwie jedyną rozsądną alternatywą. Planując ten wydatek trzeba liczyć się z tym, że bagażnik rowerowy jest przymocowywany do belek poprzecznych – które również trzeba kupić. Belki oczywiście najlepiej mieć fabryczne, dostosowane do modelu auta.

Lepiej jednak wybrać bagażnik rowerowy na dach

Jeśli nie, świnka skarbonka musi nastawić się psychicznie na pozbycie się kilku ładnych setek. Belki powinny być jak najbardziej ciche – tak aby nie powodować dyskomfortu podczas szybszej jazdy i swoim gwizdaniem nie zakłócić przyjemności wakacyjnej podróży. Wybierając uchwyty rowerowe także nie oszczędzajmy – dobrej jakości stalowe produkty markowych producentów to koszt rzędu 300-500zł za jeden. Tańsze, aluminiowe uchwyty mogą nie trzymać rowerów jak trzeba – a uszkodzenie podczas jazdy autostradą może skończyć się tragedią.

Zresztą, czy wyobrażacie sobie jazdę 140 km/h jakimś dobrym SUV-em po autostradzie z rowerami na dachu? Taka hybrydowa konstrukcja o wysokości sięgającej trzech metrów musi wzbudzać uśmiech na współtowarzyszach ruchu drogowego. No i bezpieczeństwo – przede wszystkim! Bagażnik rowerowy na dach to jest rozwiązanie!

Czyli jednak hak? tak bagażnik rowerowy na hak

Bagażnik dachowy mocowany na haku holowniczym uważany jest za najbardziej bezpieczną formę przewożenia rowerów. Oczywiście, tutaj ceny są nieco wyższe i nie da się kupić takiego urządzenia za kilkaset złotych. Ale pamiętając, że ma to być rzecz jakościowo dobra i służyć naszemu bezpieczeństwu, które nie ma ceny, nabieramy właściwej perspektywy. Bagażnik na hak powinien mieć wygodny stojak na rowery i stabilnie trzymać ładunek, a przy tym najlepiej gdyby elementy ruchome nie wymagały dodatkowych narzędzi do przykręcania, Na rynku dostępne są bagażniki z wieszakami lub stojakami na rowery. Jeżeli zależy nam na większej stabilności, lepsze będą stojaki. Wieszak zachowuje się podobnie do bagażnika na klapie – podskakuje na wybojach. Jedna i druga opcja jest z pewnością o wiele bardziej bezpieczna, niż rower na dachu. Bagażnik na hak to jest to.

bagażnik rowerowy na hak jednak
bagażnik rowerowy na hak jednak

A może wynająć? ale jaki? bagażnik na dach samochodu?

W przypadku sprzętu turystycznego tego typu nie można mówić o inwestycji, która się zwraca bądź amortyzuje. Bagażnik rowerowy nie ma się opłacać, lub nie. Ma bezpiecznie i stabilnie przewieźć rowery do miejsca przeznaczenia. Oczywiście, nie są to niskie kwoty zwłaszcza w kontekście wakacyjnych wydatków. Dlatego warto rozważyć wynajem takiego urządzenia – głównie jeśli jest to potrzeba sporadyczna, raz do roku. Korzystając z usługi wynajmu bagażnika rowerowego otrzymamy z pewnością fachową poradę – jak dobrać bagażnik i w jaki sposób zamontować bezpiecznie rowery. Następnie, pozostanie nam już tylko radość z jazdy.

Przeczytaj także:

https://bezpiecznapodroz.org/jazda-z-przyczepa-przepisy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia