Alfa Romeo 75 – sportowy rodowód zobowiązuje

496

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Alfa Romeo 75

Alfa Romeo 75 to ostatni model wyprodukowany przed przejęciem marki przez koncern Fiata, a dla wielu miłośników – także ostatnia prawdziwa Alfa

W pierwszej połowie lat 90 pazur kultowego włoskiego producenta nieco zanikł. Alfa Romeo wcześniej znana była z produkcji pięknych maszyn, które na drodze dawały masę frajdy. O ile wysmakowane, włoskie linie nadal pozostawały znakiem rozpoznawczym wszystkich Alf, czego najlepszym przykładem jest fantastyczna 164-ka, to sportowy charakter gdzieś się ulotnił. Owszem, Alfy Romeo prowadziły się jak marzenie, ale z całą pewnością nie było już w nich tej nutki szaleństwa, z którego wcześniej słynęły. Dziś włoski producent zaczyna wracać do korzeni z modelem Gulia. Napęd na tylne koła, dostępna w cenniku wybitnie sportowa wersja i nadwozie, które spędza sen z powiek większości fanów motoryzacji. Brzmi wspaniale, wygląda doskonale i jeździ równie dobrze. Włosi od lat nie mieli w swoim portfolio tak niezwykłego modelu. Ostatni raz marka wzbudzała tak silne emocje w połowie lat 80, kiedy na rynku pojawiła się fantastyczna Alfa Romeo 75.

Alfa Romeo 75 – historia pięknej Włoszki

Alfa Romeo 75
Alfa Romeo 75

Na początku lat 80 wysłużone sedany Alfy zaczęły dopraszać się o następcę. Włosi, doświadczeni w produkcji “samochodów dla kierowców”, potrzebowali maszyny, która pozwoli im na nawiązanie równorzędnej walki ze średniakiem od BMW. Powagi całej sytuacji dodawał fakt, że na 1985 rok przypadało 75-lecie marki. Tak zacny jubileusz zobowiązuje, zatem producent wytężył wszystkie swe siły. W rezultacie powstał piękny sedan klasy średniej, który zachwycał nie tylko zabójczą sylwetką, ale także zaawansowanymi rozwiązaniami, ukierunkowanymi na dawanie przyjemności z jazdy.

Choć design jubileuszowego modelu wprowadził powiew świeżości do oferty marki, to od strony technologicznej Alfa Romeo 75 wyraźnie nawiązywała do swojej starszej siostry – Giulietty. Klienci nie mieli jednak pretensji do producenta, w końcu także poprzedni model zapisał się w historii jako maszyna o sportowych właściwościach jezdnych.

Alfa Romeo 75 – radość przede wszystkim

Szeroki uśmiech na twarzy może wywołać już pierwszy rzut oka na średniej klasy sedana. Stosunkowo długa maska i krótka, zadarta ku górze pokrywa bagażnika – Alfa Romeo 75 prezentowała się fantastycznie. Niektórzy dopatrywali się w niej cech stylistycznych szlachetniej urodzonych Maserati, co dla Alfy było niemałym komplementem. Całość uzupełniĺy detale charakterystyczne dla marki.

W parze z nieziemskimi liniami szły także parametry techniczne samochodu. Tuż po debiucie, model 75 oferowany był z czterema silnikami benzynowymi i jednym motorem wysokoprężnym. Podstawowa jednostka, o pojemności 1,6 litra, generowała 110 KM. Na papierze nie robi to wrażenia, należy jednak podkreślić, że lekka Alfa mogła rozpędzić się do 180 km/h, a pierwszą setkę osiągała w czasie nieznacznie przekraczającym 11 sekund. Wyżej znajdowały się silniki 1,8, o mocy 120 KM, oraz dwulitrówka generująca 128 KM. Na szczycie oferty stanęła wersja 2,5 V6. Stado 156 KM pozwalało rozpędzić włoskiego średniaka do 210 km/h. Pierwsza setka pojawiała się na prędkościomierzu po upływie 8,5 sekundy. Tak uzbrojona Alfa nawet dziś uchodziłaby za żwawą, a w połowie lat 80 osiągi samochodu można było określić tylko jednym mianem – lepsze niż dobre.

Do sportowego charakteru auta nie przystawał dwulitrowy silnik wysokoprężny. 95 KM to trochę mało jak na maszynę, która miała zapewniać radości z jazdy. W 1987 roku jednostka ustąpiła miejsca mocniejszemu ropniakowi, o pojemności 2,4 litra. 112 KM pozwalało na bardzo sprawną jazdę, zapewniając przy tym umiarkowane zapotrzebowanie na paliwo. Nieco później do salonów sprzedaży wjechała trzylitrowa widlasta szóstka, generująca aż 192 KM. W ofercie pojawiła się też wersja 1,8 z doładowaniem (165 KM), jednak ta była oferowana przede wszystkim na rodzimym rynku producenta.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia