Robert Kubica na torze – rajdowe auta mistrza

864

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Robert Kubica na torze

Robert Kubica na torze – rajdowe auta polskiego mistrza

Robert Kubica jest prawdziwą legendą wyścigów Formuły 1. Kilkanaście godzin temu media obiegła informacja, Kubica po ponad 6 latach nieobecności ma szansę powrócić na tor. Czy Robert Kubica na torze Formuły 1 pojawi się ponownie? Na odpowiedź na to pytanie musimy jeszcze chwilę poczekać. Wszystko wyjaśni się za kilka tygodni, podczas testów na torze Hungaroring na Węgrzech. To właście one zadecydują o powrocie polskiego mistrza na tor. Zanim będziemy kibicować Robertowi podczas kolejnych startów, sprawdźmy jakimi autami ścigał się do tej pory. Te samochody robią nparawdę duże wrażenie!

Robert Kubica na torze – pierwsze kroki na torze kartingowym

Robert Kubica na torzePierwsze kroki w sportach wyścigowych Robert Kubica stawial na torze kartingowym. Pierwszy raz za kierownicą zasiadł mając zaledwie 6 lat, a już 4 lata później był Mistrzem Polski Juniorów. W tej  katerogii Robert spędził aż 6 lat. Startując w kartingach Kubica sześć razy zdobył tytuł Mistrza Polski, raz został Wicemistrzem Europy, a także zwycieżył prestiżowy wyścij Monaco Kart Cup. To oczywiście tylko wybrane osiągnięcia w kartingach. Przez 6 lat startów Robert Kubica wielokrotnie triumfował w najważniejszych rywalizacjach Europy. Wydaje wam się, że gokarty to nic takiego? Nie wiemy jednak jak potoczyłaby się kariera mistrza, gdyby nie starty na torach kartingowych. Co ciekawe, wielu mistrzów Formuły 1 zaczynało swoją karierę właśnie w taki sposób. Może więc jednak warto?

Robert Kubica na torze – pierwsze spotkania z bolidami

Robert Kubica na torzeRobert Kubica rozpoczął swoją przygodę z bolidami w 2001 roku. Pierwszym single-seaterem, w którym wystartował był bolid Formula Renault 2000. Już w 2002 roku pochodzący z Krakowa polski kierowca zdobył tytuł wicemistrza Włoch.

Na uwagę zasługuje również kojelne „narzędzie pracy” Roberta Kubicy. Był to bolid Dallara F302 – AMG Merceces, należący do klasy Formula 3 Euroseries. Polak startował w nim w latach 2003 – 2004. Choć auto nie przyniosło kubicy pierwszych miejsc na podium (sezon 2003 – 12 miejsce w klasyfikacji generalnej, sezon 2004 – 7 lokata), to był to doskonały wstęp do późniejszych, spektakularnych sukcesów.

Robert Kubica na torze –  mistrzowskie tytuły w Formule 1

Pierwszy w 100% udany sezon dla Kubicy to rok 2005. Polak przesiadł się wówczas do bolidu Formuła Renault 3,5 i zdobył swój pierwszy mistrzowski tytuł, zdobywając 154 punkty. Warto wspomnieć, że jedną z nagród za zwycięstwo był test w Formule 1 dla zespołu Renault F1. Mimo dość dobrych wyników, Kubicy nie zaproponowo no wówczas miejsca w zespole.

Chyba każdy z nas kojarzy Roberta Kubicę z zespołem BMW Sauber. Przesiadka do bolidu F1 06 w 2006 roku bez wątpienia była tym, na co Polak czekał bardzo długo. Choć na początku jego rola ograniczała się jedynie do testów, to już w drugiej połowie sezonu polski zawodnik regularnie pojawiał się na torze. W pierwszym roku współpracy z BMW Robert Kubica przejechał 6 wyścigów, z czego raz udało mu się uplasować na 3. Pozycji.

Robert Kubica na torze – Kolejne bolidy w teamie BMW

Robert Kubica na torzeW 2008 roku Robert Kubica zaliczył kolejny udany sezon w barwach teamu BMW Sauber. Bolid, którym wówczas jeździł – BMW Sauber F1 08 to auto, które z kierowcą wodą i olejem ważyło jedynie 605 kg. Bolid wyposażony był w 7-biegową skrzynię biegów oraz silnik 2,4 L V8, które dawały Kubicy nieograniczone możliwości.  W 2008 roku Polakowi udało się zając 4 pozycję w klasyfikacji generalnej oraz aż 7 razy stanąć na podium Grand Prix.

W kolejnym roku BMW zmieniło bolid Kubiyc na F1 09. Niestety auto miało stosunkowo słabe parametry nie nadążało za maszynami, którymi jeździli rywale Polaka. Z tego powodu Kubica tylko raz stanął na podium i zajął słabą, 14 pozycję w klasyfikacji generalnej.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia