Jedzenie i picie za kierownicą – przepisy

3728

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jedzenie i picie za kierownicą

Prowadząc pojazd mechaniczny nie wolno używać telefonów komórkowych – to wiadomo. Czy jedzenie i picie za kierownicą też jest zabronione?

Bezpieczeństwo na drodze to szereg sztywnych zasad, których nleży się trzymać. Ale nie tylko – to również zdrowy rozsądek który należy zachować na drodze , tak aby uczestnicy ruchu drogowego nie doznali uszczerbku na zdrowiu. Prawo o ruchu drogowym zabrania wszelkiego rodzaju czynności, które zaburzają możliwość swobodnego kierowania pojazdem. Jedzenie i picie za kierownicą w oczywisty sposób wpisują się w tą zasadę.

Pośpiech, pośpiech…

Współczesny świat gna do przodu w niesamowitym tempie. Wielu z nas nie ma czasu na regularny posiłek, a jedynym momentem dnia w którym można coś zjeść, jest właśnie czas dojazdu do pracy czy podróż samochodem w ogóle. Stojąc w korku, jadąc obwodnicą, parkując pod firmą – przegryzamy cokolwiek, aby mieć siłę do codziennych zmagań z codziennością. Jedzenie i picie za kierownicą staje się nawykiem, czynnością wykonywaną coraz częściej. Najbardziej popularnym towarzyszem, szczególnie w dłuższej podróży, jest kawa. Czy rzeczywiście łyk napoju w trakcie jazdy powoduje jakieś niebezpieczeństwo? Czy trzeba pozbyć się nawyku jedzenia lub picia w aucie?

jedzenie i picie za kierownicą

Co mówią przepisy?

Prawo o ruchu drogowym zakłada zakaz spożywania pokarmów i palenia tytoniu w czasie jazdy. Artykuł 65 ustawy, który może być podstawą do nałożenia ewentualnej sankcji na kierowcę, nie dotyczy jednak wszystkich kierowców. Przepis odnosi się precyzyjnie do osob, które odbywają podróż wraz z pasażerami – i przewóz innych osob jest tu więc kluczowym czynnikiem. Nie ma przepisu, który zabraniałby takiej czynności, jak jedzenie i picie za kierownicą w przypadku, gdy kierowca jedzie sam. Podobnie zresztą wygląda kwestia palenia papierosów podczas jazdy. Kierowca nie jest zobligowany do powstrzymania się od takiej czynności – chyba że przewozi pasażerów, bądź kieruje zawodowo.

Warto podkreślić, że w identycznej sytuacji są osoby kierujące na przykład motocyklem, bądź innym jednośladem. Przepisy ustawy odnoszą się dość precyzyjnie do kwestii spożywania posiłków czy palenia papierosów. Za wykroczenie, które zostanie przez policję ujawnione, należy się mandat karny w wysokości 50zł. Nie zostają na szczęście naliczone żadne punkty karne.

A zdrowy rozsądek?

No tak. Przepisy dopuszczają sytuacje w których za jedzenie bądź picie za kółkiem nie grozi sankcja. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo na drodze należy uznać, że czynności te jednak zaburzają skupienie na drodze, a tym samym mogą wpływać na bezpieczeństwo użytkowników dróg. Nawet sekunda przeznaczona na podniesienie kubka z kawą, zabiera cenny czas i odrywa uwagę od tego co dzieje się wokół na szosie. Jest to niebezpieczne nie tylko przy dużej prędkości. Stojąc w korku także łatwo o kolizję przez nieuwagę. Dlatego, przez wzgląd na bezpieczną jazdę, rekomenduje się podejście zdroworozsądkowe. Prawo w art. 65 wskazuje na konkretne sytuacje i osoby podlegające zakazowi. W pozostałych przypadkach decyduje zawsze kierowca – i ponosi odpowiedzialność za własne decyzje.

https://bezpiecznapodroz.org/jazda-z-przyczepa-przepisy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia