Porsche 911 – jedna z nieśmiertelnych legend

428

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Porsche 911
Porsche 911 (930)

Porsche 911 to auto, które śmiało można nazwać prawdziwą legendą. Od kilku dekad jest przykładem idealnego połączenia sportowego charakteru z komfortem.

Największe koncerny motoryzacyjne z reguły posiadają kilka modeli, które przeszły do historii. Jednak zawsze spośród nich możemy wybrać to jedno auto, które jest wyznacznikiem stylu marki i z biegiem czasu staje się jej symbolem. W dzisiejszym tekście skupimy się właśnie na takim modelu, który na lata zdefiniował styl marki Porsche. Mowa oczywiście o słynnym modelu Porsche 911, który nierozerwalnie kojarzy się z niemieckim przedsiębiorstwem. Dla wielu młodszych osób omawiany koncern może kojarzyć się z niezwykle popularnymi aktualnie Porsche Cayenne, czy Panamera, jednak to model Porsche 911 na zawsze pozostanie klasykiem. Jego historia ma już ponad pięćdziesiąt lat, co czyni go jednym z dłużej produkowanych aut. Pora by dokładnie prześledzić historię tej cudownej maszyny, od samego początku, gdy jej pierwsza generacja pojawiła się na rynku, aż do dziś. Najpierw jednak zapoznajmy się z samą marką Porsche.

Porsche 911
Porsche 911 (964) Cabrio

Porsche 911 – krótka historia marki

Firma Porsche powstała w 1931 roku w Niemczech, a konkretnie w Stuttgarcie. Początkowo produkowała samochody, później w okresie wojennym pojazdy wojskowe, by ostatecznie wrócić do konstruowania aut o typowo sportowym charakterze. Jej założycielem jest Ferdinand Porsche, a aktualnie przedsiębiorstwo należy do koncernu Volkswagen AG. Niewiele osób wie, że pełna nazwa firmy to Dr. Ing. h. c. F. Porsche AG, jednak nie jest ona stosowana. Obecnie modelem, który cieszy się największą popularnością jest Porsche Cayenne, którego sprzedaż stanowi niemal jedną trzecią całej sprzedaży. Warto wspomnieć o firmie PorscheDesign, która zajmuje się produkcją różnego typu gadżetów i akcesoriów dla wielbicieli marki, jak też projektowaniem w kooperacji z innymi firmami między innymi sprzętów AGD, RTV, czy mebli z logotypem marki. Ma to budować lifestylowy wizerunek przedsiębiorstwa. Porsche należy również to najbardziej utytułowanych firm motoryzacyjnych, jeśli chodzi o udział w różnego rodzaju rajdach, wyścigach. Samochody ich produkcji wielokrotnie stawały na podium w wielu prestiżowych imprezach.

Porsche 911
Porsche 911 (993)

Porsche 911 – powstaje legenda

Porsche 911 zaprezentowano po raz pierwszy szerokiej publiczności w 1963 roku w trakcie targów motoryzacyjnych Frankfurt Motor Show, jednak nie dysponował on jeszcze silnikiem (w prezentowanym modelu zamontowano atrapę). Dopiero rok później pojawił się w pełni sprawny model 911 z działającym silnikiem w układzie boxer, który został zamontowany za tylną osią auta, co stało się znakiem rozpoznawczym modelu. Co istotne, pierwszy szkice modelu odnaleziono w notatkach Ferdinanda Porsche pochodzących już z roku 1959. Ta generacja modelu 911 była produkowana do 1989 roku. Poza nazwą 911 oznaczana jest również numerem 930 lub nazwą G Modell. Auto produkowane było w trzech wersjach nadwozia – cabrio, coupe oraz targa. Sześciocylindrowy silnik o pojemność dwóch litrów rozwijał moc rzędu 130 koni mechanicznych. Kolejne wersje silnikowe charakteryzowały się już większą mocą, od 180 do 300 koni mechanicznych. Na przestrzeni ponad 25 lat produkcji modelu powstało wiele wersji specjalnych. Porsche 911 wielokrotnie brało udział w wyścigach samochodowych takich jak między innymi Targa Florio, Daytona, czy Sebring, w których zwyciężało.

Porsche 911 – nadchodzi kolejna generacja

Druga generacja modelu 911 pojawiła się w 1989 roku i była produkowana przez cztery lata. Oznaczono ją jako typ 964 i poza zmianami nadwozia przyniosła nam kilka wersji, które przeszły do historii. Porsche 911 Carrera 4 z napędem na cztery koła przebojem wdarła się na rynek, jednak jeszcze większą karierę zrobiła wersja Turbo wyposażona w silnik o mocy 360 koni mechanicznych, którą branża zgodnie określiła jako najlepsze Porsche od czasów modelu 959, co było naprawdę ogromnym wyróżnieniem. Zwiększono też moc silnika w podstawowej wersji, która urosła do 250 koni mechanicznych przy pojemności silnika 3.6 litra.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia