Przepalona uszczelka głowicy? Nie każdy objaw wskazuje na taką awarię

1651

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przepalona uszczelka głowicy

Przepalona uszczelka głowicy to dość powszechny problem, natomiast nie znaczy to, że mówimy tu o normalnym zużyciu eksploatacyjnym. Często jednak okazuje się, że nie każdy “typowy” objaw wskazuje na jej defekt

Silnik to jeden z tych podzespołów, których awarii obawia się zdecydowana większość kierowców. Zadbana jednostka napędowa zwykle służy przez setki tysięcy kilometrów, nie znaczy to jednak, że po drodze nie przytrafi się żadna poważna usterka. Często spotykaną “przypadłością”, która dla kierowcy zazwyczaj oznacza konieczność poniesienia sporego wydatku, jest przepalona uszczelka głowicy. O takiej awarii świadczy cały szereg objawów, należy jednak podkreślić, że większość z nich nie jest charakterystyczna i równie dobrze może wskazywać na inną usterkę, najprawdopodobniej nie tak poważną i tańszą w usunięciu.

Uszczelka głowicy – co to takiego?

Przepalona uszczelka głowicy
1. Przepalona uszczelka głowicy w żadnym wypadku nie jest zużyciem eksploatacyjnym

Pod pojęciem uszczelki głowicy należy rozumieć element izolujący, umieszczony pomiędzy głowicą a blokiem silnika. Na jej powierzchni widoczne są liczne wycięcia i otwory, przez które przepływa olej i płyn chłodzący. To właśnie jedna z nadrzędnych funkcji uszczelki – odseparowanie obu cieczy. Element ten odpowiada też za odizolowanie wrażliwych elementów od komór spalania, w których generowana jest bardzo wysoka temperatura, oraz za wyrównanie powierzchni, na której głowica łączy się z blokiem.

Uszczelka głowicy zwykle jest elementem wielowarstwowym, składającym się z metalowego rdzenia otoczonego kompozytami. Sporadycznie spotykane są uszczelki miedziane. Te najczęściej mają zastosowanie w sporcie, a to dlatego, że miedź znacznie lepiej odprowadza ciepło.

Przepalona uszczelka głowicy – skąd bierze się problem?

Jak już wspomnieliśmy, uszczelka głowicy nie jest elementem eksploatacyjnym, zatem każde jej uszkodzenie powinno być rozpatrywane w kategoriach awarii, nie zużycia. Uszczelka powinna wytrzymać cały cykl życia silnika, jednak praktyka pokazuje, że często jej żywotność jest znacznie krótsza. Czasami wynika to z wad fabrycznych elementu lub całej jednostki napędowej. Znacznie częściej przepalona uszczelka głowicy jest następstwem innych awarii i/lub zaniedbań samego użytkownika.

Warto zdać sobie sprawę z tego, w jak niekorzystnych warunkach musi pracować uszczelka. Agresywne środowisko płynów eksploatacyjnych, ekstremalnie wysokie ciśnienie i temperatury – z tym wszystkim musi sobie poradzić ten niepozorny element.

Do najczęstszych przyczyn awarii należy znaczne przegrzanie jednostki napędowej lub regularne przegrzewanie, niefachowy montaż instalacji LPG i znaczny wzrost mocy, będący efektem przeprowadzonych modyfikacji.

Przepalona uszczelka głowicy jest problemem, którego w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Jak poznać, że coś jest nie tak?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia