Inwestycje drogowe – województwo łódzkie

107
Inwestycje drogowe – województwo łódzkie
Inwestycje drogowe – województwo łódzkie

Inwestycje drogowe – województwo łódzkie to kolejny z serii tekstów traktujących o planowanych oraz prowadzonych robotach drogowych.

Minął tydzień, a więc przyszła pora na kolejny tekst, w którym omówimy prowadzone lub planowane inwestycje drogowe, za które odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Tym razem na tapetę weźmiemy województwo łódzkie. Jest ono wyjątkowo istotne, gdyż podobnie jak województwo kujawsko-pomorskie, leży w centralnej Polsce, gdzie przecinają się różne szlaki transportowe. Znajdziemy w nim między innymi autostrady A1 i A2, które są fragmentami tras europejskich E75 i E30. Pierwsza z nich łączy norweską miejscowość Vardo z miejscowością Sitia znajdującą się na greckiej wyspie Krecie, natomiast druga stanowi szlak transportowy pomiędzy irlandzkim miastem Cork a rosyjską miejscowością Omsk. Przez województwo przebiegają również drogi krajowe S8 i S14, a w planach jest utworzenie tras S12 oraz S74, co dokładnie wyjaśnię w kolejnych akapitach. Warto wspomnieć, że droga ekspresowa S8 jest fragmentem europejskiego szlaku transportowego E67, który na odcinku Helsinki – Warszawa jest określany jako Via Baltica. Jak widać, województwo łódzkie jest niezwykle istotne dla sprawnego transportu drogowego zarówno krajowego, jak i międzynarodowego. Pora, by przyjrzeć się pracom prowadzonym przez GDDKiA na omawianym terenie. Inwestycje drogowe – województwo łódzkie.

Inwestycje drogowe – województwo łódzkie
Inwestycje drogowe – województwo łódzkie

Inwestycje drogowe – województwo łódzkie

Niestety aktualnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie prowadzi żadnych prac w województwie łódzkim. Nie oznacza to jednak, że nic się w nim nie dzieje. Urzędnicy opracowali dokumentację potrzebną do rozpisania przetargu na budowę fragmentu autostrady A1 na odcinku Węzeł Piotrków Trybunalski Południe – Węzeł Kamieńsk – Węzeł Radomsko – granica województwa śląskiego. Ma on mieć dokładnie 63,8 kilometrów, a przetarg został ogłoszony 30 czerwca 2017 roku. Możemy się spodziewać, że wkrótce spłyną pierwsze oferty, a następnie zostanie wyłoniony wykonawca, który być może jeszcze w tym roku rozpocznie budowę. Jeśli chodzi o drogę ekspresową S14, to wkrótce rozpocznie się w jej ciągu budowa obwodnicy Łodzi i Zgierza. Jest to niezwykle ważna inwestycja, gdyż znacząco odciąży już mocno zakorkowaną sieć drogową Łodzi. Przetarg, o którym mowa jest już drugim z kolei i został ogłoszony 30 czerwca 2017 roku. W pierwszym przetargu wszystkie oferty przekroczyły budżet przedsięwzięcia. Poza wymienionymi GDDKiA nie prowadzi innych przetargów. Na całe szczęście sytuacja drogowa w województwie łódzkim wygląda całkiem dobrze, choć oczywiście mieszkańcy regionu z niecierpliwością wyczekują np. budowy wspomnianej obwodnicy Łodzi.

Inwestycje drogowe – województwo łódzkie
Inwestycje drogowe – województwo łódzkie

Inwestycje drogowe – województwo łódzkie

Należy wspomnieć o drodze ekspresowej S74, która w zamierzeniu ma łączyć drogi S12 i S19. Będzie ona miała ponad 200 kilometrów długości, a jej część (na odcinku Piotrków Trybunalski – granica województwa) znajdzie się w województwie łódzkim. Dotychczas wybudowana dopiero niecałe 7 kilometrów omawianej drogi, jednak po ukończeniu jej budowy będzie znacznym ułatwieniem dla osób podróżujących w rejonie województwa łódzkiego oraz świętokrzyskiego. Planowana jest również droga S12, która połączy Piotrków Trybunalski ze wsią Dorohusk na ukraińskiej granicy. Jej część odcinków już istnieje, jednak nie wiadomo kiedy powstanie reszta. W kolejnym tekście zajmiemy się stanem inwestycji drogowych w województwie mazowieckim. Jak na obszar, w którym znajduje się stolica kraju przystało, odbywa się tam bardzo wiele prac drogowych. Szerokiej drogi!

Inwestycje drogowe – województwo łódzkie
Inwestycje drogowe – województwo łódzkie

Źródło: GDDKiA

Zdjęcia: Patryk Korzeniecki [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons, Mateusz Zaremba (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons, Mateusz Zaremba (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Inwestycje drogowe – województwo kujawsko-pomorskie