Papieros za kierownicą – co jeszcze jest dozwolone?

301

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Papieros za kierownicą czy picie alkoholu podczas jazdy? Dozwolone. Jazda z ręką w gipsie? Również. Jakie jeszcze ciekawostki skrywa świat prowadzących pojazdy mechaniczne?

Czynności i zachowania za kierownicą można podzielić na kilka grup. Mogą być niedozwolone lub dozwolone prawem. Mogą też być dozwolone, ale niezalecane. Niektóre są niezalecane, niebezpieczne, ale dozwolone. Papieros za kierownicą jest w porządku – ale już telefon w tym samym ręku powoduje mandat karny. Są sytuacje, w których zachowania nie zakazane wprost, na podstawie odrębnych przepisów można zakwalifikować jako podlegające sankcji. Jeżeli więc podejmujesz się działania, które może choć minimalnie zaburzyć prawidłową percepcję na drodze, sprawdź – czy łatwo się będzie wybronić w razie ewentualnej kontroli policyjnej.

Papieros za kierownicą jest okej?

Nie ma przepisów zakazujących palenia papierosów przez osoby kierujące pojazdami – o ile mają więcej niż 16 lat i nie kierują zawodowo, oraz jadą samochodem osobowym. Osoby młodsze można zresztą podejrzewać, z dużą dozą prawdopodobieństwa, iż nie posiadają uprawnień do prowadzenia samochodu. Jeżeli jednak z powodu papierosa w ręku kierowcy nastąpi sytuacja niebezpieczna, bądź, nie daj Boże, wydarzy się kolizja albo wypadek – będzie problem. Taryfikator policyjny nakłada bowiem od 200 do 500zł za „niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym”.

Ten sam przepis można stosować dowolnie, do każdej czynności, której następstwem będzie spowodowanie zagrożenia na drodze. Papieros za kierownicą może nagle wypaść z ręki, poparzyć kierowcę, spowodować konieczność zdjęcia obu rąk z kierownicy bądź schylenia się w celu podniesienia go z podłogi. Może wystąpić wiele incydentów z tym związanych – podobnie zresztą jak w przypadku telefonu komórkowego czy chociażby CB-radia. A, jak wiadomo, używanie telefonu jest prawnie zabronione. Równie niebezpieczne, a dozwolone, jest trzymanie w ręku papierosa, nawigacji, kanapki, długopisu, a nawet butelki z wodą czy kubka z kawą.

Dozwolone, ale niezalecane

Niezalecane jest czytanie książki czy gazety za kierownicą. Nawet stojąc w korku. Żaden przepis nie reguluje tego jednak wprost. Choć operowanie smartfonem za pomocą jednej nawet ręki zakazują przepisy, grzebanie w identyczny sposób w nawigacji samochodowej czy nawet odbiorniku radiowym jest zupełnie dozwolone. Ale niezalecane – jak mówi zresztą zdrowy rozsądek.

papieros za kierownicą

Niezalecane jest również uprawianie seksu w samochodzie, czego także nie zakazują żadne przepisy wprost. Jedynie czynność ta na drodze publicznej, może ewentualnie być zakwalifikowana jako tzw. czyn nieobyczajny – będący wykroczeniem na gruncie art. 140 Kodeksu Wykroczeń. Sankcja? Nawet 1500zł. Dozwolone – ale niezalecane.

Dozwolone, ale niebezpieczne

Bezpieczeństwo na drodze jest pojęciem nieskończonym. Nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji, w których kierowca może być posądzony o brak ostrożności, bądź o celowe działanie sprawcze. Papieros za kierownicą, wiadomo. A na przykład prowadzenie samochodu z nogą w gipsie? Zakazu nie ma. A prowadzenie samochodu w okularach przeciwsłonecznych? Zakazu nie ma. A jazda

papieros za kierownicą w japonkach – albo na boso? Prawo nie reguluje tego w ogóle. Za każdym razem trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – czy to bezpieczne.

Ciekawostka: prawo nie reguluje także w ogóle kwestii spożywania alkoholu za kierownicą! Przepis mówi o spożywaniu posiłków – ale o jakichkolwiek płynach – nic a nic. Oczywiście, temat delikatny bo już przyłapanie kogoś z alkoholem we krwi w niedopuszczalnym stężeniu oznacza kłopoty.

Czyli? Zdrowy rozsądek, przede wszystkim!

Przeczytaj także:

https://bezpiecznapodroz.org/jazda-z-przyczepa-przepisy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia