Papieros za kierownicą – co jeszcze jest dozwolone?

65

Papieros za kierownicą czy picie alkoholu podczas jazdy? Dozwolone. Jazda z ręką w gipsie? Również. Jakie jeszcze ciekawostki skrywa świat prowadzących pojazdy mechaniczne?

Czynności i zachowania za kierownicą można podzielić na kilka grup. Mogą być niedozwolone lub dozwolone prawem. Mogą też być dozwolone, ale niezalecane. Niektóre są niezalecane, niebezpieczne, ale dozwolone. Papieros za kierownicą jest w porządku – ale już telefon w tym samym ręku powoduje mandat karny. Są sytuacje, w których zachowania nie zakazane wprost, na podstawie odrębnych przepisów można zakwalifikować jako podlegające sankcji. Jeżeli więc podejmujesz się działania, które może choć minimalnie zaburzyć prawidłową percepcję na drodze, sprawdź – czy łatwo się będzie wybronić w razie ewentualnej kontroli policyjnej.

Papieros za kierownicą jest okej?

Nie ma przepisów zakazujących palenia papierosów przez osoby kierujące pojazdami – o ile mają więcej niż 16 lat i nie kierują zawodowo, oraz jadą samochodem osobowym. Osoby młodsze można zresztą podejrzewać, z dużą dozą prawdopodobieństwa, iż nie posiadają uprawnień do prowadzenia samochodu. Jeżeli jednak z powodu papierosa w ręku kierowcy nastąpi sytuacja niebezpieczna, bądź, nie daj Boże, wydarzy się kolizja albo wypadek – będzie problem. Taryfikator policyjny nakłada bowiem od 200 do 500zł za „niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym”.

Ten sam przepis można stosować dowolnie, do każdej czynności, której następstwem będzie spowodowanie zagrożenia na drodze. Papieros za kierownicą może nagle wypaść z ręki, poparzyć kierowcę, spowodować konieczność zdjęcia obu rąk z kierownicy bądź schylenia się w celu podniesienia go z podłogi. Może wystąpić wiele incydentów z tym związanych – podobnie zresztą jak w przypadku telefonu komórkowego czy chociażby CB-radia. A, jak wiadomo, używanie telefonu jest prawnie zabronione. Równie niebezpieczne, a dozwolone, jest trzymanie w ręku papierosa, nawigacji, kanapki, długopisu, a nawet butelki z wodą czy kubka z kawą.

Dozwolone, ale niezalecane

Niezalecane jest czytanie książki czy gazety za kierownicą. Nawet stojąc w korku. Żaden przepis nie reguluje tego jednak wprost. Choć operowanie smartfonem za pomocą jednej nawet ręki zakazują przepisy, grzebanie w identyczny sposób w nawigacji samochodowej czy nawet odbiorniku radiowym jest zupełnie dozwolone. Ale niezalecane – jak mówi zresztą zdrowy rozsądek.

papieros za kierownicą

Niezalecane jest również uprawianie seksu w samochodzie, czego także nie zakazują żadne przepisy wprost. Jedynie czynność ta na drodze publicznej, może ewentualnie być zakwalifikowana jako tzw. czyn nieobyczajny – będący wykroczeniem na gruncie art. 140 Kodeksu Wykroczeń. Sankcja? Nawet 1500zł. Dozwolone – ale niezalecane.

Dozwolone, ale niebezpieczne

Bezpieczeństwo na drodze jest pojęciem nieskończonym. Nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji, w których kierowca może być posądzony o brak ostrożności, bądź o celowe działanie sprawcze. Papieros za kierownicą, wiadomo. A na przykład prowadzenie samochodu z nogą w gipsie? Zakazu nie ma. A prowadzenie samochodu w okularach przeciwsłonecznych? Zakazu nie ma. A jazda

papieros za kierownicą w japonkach – albo na boso? Prawo nie reguluje tego w ogóle. Za każdym razem trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – czy to bezpieczne.

Ciekawostka: prawo nie reguluje także w ogóle kwestii spożywania alkoholu za kierownicą! Przepis mówi o spożywaniu posiłków – ale o jakichkolwiek płynach – nic a nic. Oczywiście, temat delikatny bo już przyłapanie kogoś z alkoholem we krwi w niedopuszczalnym stężeniu oznacza kłopoty.

Czyli? Zdrowy rozsądek, przede wszystkim!

Przeczytaj także:

https://bezpiecznapodroz.org/jazda-z-przyczepa-przepisy