Prawo jazdy 2018 – będzie trudniej

5633

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

prawo jazdy 2018

Będzie trudniej dla nowych kierowców, bardziej uciążliwie dla starych. Prawo jazdy 2018 to wyzwanie i wielka zagadka…

Prawo jazdy – nowe trudności

4 czerwca 2018 wchodzą w życie nowe przepisy regulujące zasady rządzące całym procesem uzyskiwania uprawnień kierowcy. Wielu jest zdania, że nadchodzi prawdziwa rewolucja. Tak ostrych zasad dla młodych osób nabywających uprawnienia do kierowania pojazdami jeszcze w Polsce nie było. Ale przy okazji dostanie się też doświadczonym kierowcom. Jakież to uciążliwości szykuje nam zmieniająca się Ustawa wprowadzająca nowe prawo jazdy 2018?

Prawo jazdy – Niekończący się okres próby

Świeżo upieczony absolwent szkoły jazdy, który potwierdzi swoje umiejętności pozytywnym wynikiem egzaminu państwowego, będzie testowany dalej. Przez dwa lata musi wystrzegać się jakiegokolwiek konfliktu z prawem ruchu drogowego. Nie dość, że przepisy wnoszą specjalne ograniczenia prędkości dla „świeżaków“ (50km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim i 100 km/h na autostradzie). Dwukrotne przekroczenie zasad ruchu drogowego oznaczać będzie wydłużenie dwuletniego okresu próby o kolejne dwa lata. Tak będzie działać prawo jazdy 2018 – jeśli osoba uzyska uprawnienia po 4 czerwca 2018 roku złamie przepisy dwukrotnie w ciągu dwóch lat, przez następne dwa lata podlega dalszym obostrzeniom. Jeżeli trzykrotnie popadnie w konflikt z zasadami ruchu drogowego, uprawnienia zostaną cofnięte.

prawo jazdy 2018
prawo jazdy 2018

Zakaz zawodowego kierowania

Największe zarzuty kierowane są pod adresem przepisów zakazujących podjęcia zawodowej działalności w charakterze kierowcy. Kierowca odbierający prawo jazdy 2018, przez osiem miesięcy ma obligatoryjny zakaz zawodowego kierowania. Nie może podjąć pracy związanej bezpośrednio z jazdą samochodem, ani też działalności gospodaczej polegającej na tym samym. Przez prawie rok ta droga jest zatem niedostępna. Warto zwrócić uwagę, że nie tylko zawody takie jak taksówkarz czy kierowca autobusu są niedostępne. Osoba zdająca prawo jazdy po 4 czerwca 2018 nie może nawet rozwozić pizzy – co jest dość popularnym zajęciem dla studenta w trakcie nauki.

Prawo jazdy 2018 – bat na starych

Nowe regulacje, które za niecały rok staną się smutną rzeczywistością, obejmą nie tylko nowy motoryzacyjny narybek. Nie tylko młodzi ludzie, którzy pierwszy raz wchodzą w świat kierowania pojazdami, będą traktowani szczególnie. Regulacja prawna odnosi się do każdego, kto nabywa uprawnienia po 4 czerwca 2018 – niezależnie od tego czy nabywa je pierwszy raz, czy na przykład musiał zdawać egzamin ponownie. I tu pojawia się problem doświadczonych kierowców, którzy z różnych przyczyn musieli zdawać egzamin na prawo jazdy jeszcze raz. Oni również podlegają identycznym regulacjom. Oni też muszą przez dwa lata jeździć po autostradzie maksymalnie 100 km/h. Oni także przez osiem miesięcy mają zakaz zawodowego kierowania! A najczęściej są to ludzie, którzy jeżdżą dużo, być może zawodowo.

Czy skończy się notoryczne łamanie przepisów? Czy okres próby lub zakaz podejmowania pracy związanej z kierowaniem pojazdami wpłynie na bezpieczeństwo na drogach? Prawo jazdy 2018 to nadal wielka zagadka – ale przepisy wchodzące w życie w połowie przyszłego roku są bardzo konkretne i nie pozostawiają złudzeń – trzeba będzie uważać. Dużo bardziej, niż dziś. A to chyba dobrze?

Przeczytaj także:

https://bezpiecznapodroz.org/jedzenie-i-picie-za-kierownica-przepisy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia