Legalnie ścigać się w Polsce cz.1

179

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

legalnie ścigać się w Polsce

Gdzie możesz legalnie ścigać się w Polsce – przegląd torów

Legalnie ścigać się w Polsce, czy to jest możliwe? Liczba torów w Polsce, na których w bezpieczny sposób można doskonalić swoje umiejętności, nadal pozostawia wiele do życzenia.  Ale są miejsca które warte są odwiedzin.

Tor Formuły 1 nie ma raczej szans, ale pojawiają się nowe obiekty

Pomysł na budowę w Polsce toru Formuły 1 pojawia się cyklicznie już od kilku lat, ale obecnie daleko mu do realizacji. W zeszłym roku pojawiła się koncepcja budowy takiego obiektu w Gdańsku. Inwestycja miałaby kosztować około 100 mln euro, a całość miałaby mieć około 200 hektarów powierzchni. Sceptycy zauważają przy tym, że tak duże obiekty mogą mieć trudności z utrzymywaniem się na naszym rynku. Za to bardzo dobrze radzą sobie mniejsze, ale dobrze przygotowane obiekty z profesjonalną infrastrukturą.

legalnie ścigać się w Polsce

Możesz legalnie ścigać się w Polsce

We wrześniu ubiegłego roku oddaliśmy po gruntownej przebudowie Autodrom Słomczyn. Tor posiada obecnie możliwość kilku konfiguracji i może pełnić wiele funkcji. Zdecydowaliśmy się na taką inwestycję, ponieważ obserwujemy w Polsce coraz większe zainteresowanie kierowców amatorów możliwością odbywania jazd testowych lub treningowych w bezpiecznych warunkach. – wyjaśnia Radosław Chrzanowski z działu sportu Automobilklubu Rzemieślnik – Oceniając cykliczność odbywających się wydarzeń zauważamy, że największą grupę stanowią motocykliści, ponieważ co tydzień przyjeżdża ich około pięćdziesięciu na nasz obiekt, natomiast wśród grupy samochodowej i kartingowej największe zainteresowanie treningami zauważamy przed zawodami. Z miesiąca na miesiąc zwiększa się ilość kierowców amatorów, dla których przygotowaliśmy dni otwarte, podczas których po torze może jeździć kierowca bez licencji, cywilnym samochodem.

Oto pięć miejsc gdzie możesz legalnie ścigać się w Polsce:

Tor Kielce

To niewątpliwie jeden z najsłynniejszych torów w Polsce. Powstał w 1976 roku i w kolejnych latach był systematycznie rozbudowywany. Obecnie mała pętla ma długość 1140 m, a duża pętla – która częściowo biegnie przez drogę krajową nr 74 – ma długość 4160 m. Jednak żeby przejechać całą trasę dużej pętli trzeba zamknąć drogę łączącą Kielce z Łodzią. Na miejscu znajduje się również tor kartingowy o długości 880 m. Ciekawostką jest fakt, że różnica wysokości pomiędzy skrajnymi punktami to 60 metrów.

legalnie ścigać się w Polsce

Na terenie obiektu znajduje się infrastruktura ułatwiająca organizację imprez i szkoleń. W jej skład wchodzą sale konferencyjne, hotel oraz restauracja. Jest również camping dla przyczep i pole namiotowe.

Tor Słomczyn

 Jeden z najbardziej znanych torów w Polsce przeszedł niedawno przebudowę zyskując nową pętlę o długości ponad 1200 m. Oznacza to, że obiekt przestał być torem stricte rallycrossowym – nowa nitka jest w pełni asfaltowa. W układzie pozostał natomiast odcinek szutrowy, który podczas zawodów rallycross służy jako Joker Lap. Na obiekcie dostępne jest dwupiętrowe biuro z salą na odprawę lub szkolenie.

legalnie ścigać się w Polsce

Przecinające się asfaltowe nitki kartingowe i samochodowe dają dużą liczbą konfiguracji obiektu i w zależności od potrzeb można na torze rozgrywać zarówno zawody dla gokartów, jak i rallycross czy super moto. Obiekt spełnia wszystkie wymogi CIK-FIA.

W przyszłości tor w Słomczynie będzie rozbudowany – pętla będzie miała długość 3 km, na której będzie możliwość rozgrywania wyścigów samochodowych.

Tor Jastrząb

Dokładnie jest to Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy „Autodrom Jastrząb”, który umiejscowiony jest w Jastrzębiu pod Szydłowcem. Obiekt zajmuje obszar 21 hektarów, a do dyspozycji kierowców oddano asfaltowo-szutrowy tor szkoleniowy o łącznej długości 3500 m. Szerokość nitki trasy w najwęższym miejscu wynosi 10 m. Układ toru umożliwia ułożenia wielu konfiguracji trasy, a na miejscu znajduje się również plac manewrowy dla motocykli i samochodów.

legalnie ścigać się w Polsce

W skład dodatkowej infrastruktury ułatwiającej organizację imprez motoryzacyjnych wchodzi między innymi system nagłośnienia oraz system oświetlenia obiektu umożliwiający jazdy po zmroku, a także trybuny mogące pomieścić kilka tysięcy widzów.

Dodatkowo na miejscu można skorzystać z płyt poślizgowych – najazdowej, prostokątnej oraz na wzniesieniu, a także okręgu poślizgowego. Na terenie obiektu znajduje się również budynek klubowy z dostępem do sali restauracyjnej, holu prezentacyjnego, sali wykładowych i sali konferencyjnej oraz pokoi hotelowych i sali przedszkolnej.

Silesia Ring

Obiekt został zlokalizowany w Kamieniu Śląskim, około 8 km od zjazdu z autostrady A4. Oferuje ponad 3,6 km asfaltowych tras, które mogą zostać ułożone w siedmiu konfiguracjach. Minimalna jego szerokość wynosi 12 m. Główna nitka toru liczy 3636 m i składa się z 15 zakrętów – 9 prawych i 6 lewych. Prosta startowa licząca 560 metrów ma szerokość 15 metrów. Najdłuższa prosta liczy 730 metrów. Tor zabezpieczony jest barierami energochłonnymi oraz pułapkami żwirowymi.

legalnie ścigać się w Polsce

Obiekt wyposażony jest w precyzyjny pomiar czasu, a w skład infrastruktury wchodzi między innymi hangar lotniczy o powierzchni 1600 m2, hala namiotowa oraz dwie sale szkoleniowe, zaplecze kuchenne i sanitarne oraz wyposażony warsztat z kanałem rewizyjnym.

Tor Poznań

To największy i najbardziej znany tor w Polsce. Na miejscu znajduje się tor samochodowy o długości 4083 m i szerokości 12 m oraz tor kartingowy o długości 1509 m i szerokości 12 m. Ten pierwszy posiada 14 zakrętów, 11 prostych odcinków, a jego najdłuższa prosta ma 560 m. Kierunek jazdy zgodny jest ze wskazówkami zegara.

legalnie ścigać się w Polsce

Obiekt powstał w 1977 roku na miejscu poligonu wojskowego. Podczas budowy wykorzystano również stare i nieużywane drogi startowe lotniska Ławica.

I kto lepszy o to jest pytanie? – przeczytaj Czy kobiety jeżdżą bezpieczniej od mężczyzn?

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia