Inwestycje drogowe – województwo mazowieckie

489

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Inwestycje drogowe – województwo mazowieckie
Inwestycje drogowe – województwo mazowieckie

Inwestycje drogowe – województwo mazowieckie to kolejny tekst z serii traktującej o prowadzonych, jak też planowanych pracach drogowych.

Województwo mazowieckie, którym się dzisiaj zajmiemy, wyróżnia się na tle pozostałych z kilku powodów. Przede wszystkim należy wspomnieć, że jest największe zarówno pod względem powierzchni, jak i ludności. Również transport drogowy jest niezwykle rozwinięty w tym obszarze. Przez omawiany region przechodzi autostrada A2, drogi ekspresowe S8, S7, S2 oraz S79, jak również wiele dróg krajowych. Część z nich jest fragmentem europejskiej trasy E372 łączącej południowo-wschodnią Polskę z zachodnią Ukrainą. Jak wiadomo, w województwie mazowieckim usytuowana jest stolica Polski, co ma również wpływ na ilość prowadzonych tam inwestycji drogowych. Wystarczy wspomnieć, że aktualnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad realizuje ponad 10 inwestycji w regionie, a kolejne 4 są w fazie przetargu. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, ponieważ w Warszawie znajduje się największe w kraju lotnisko, wiele firm ma tu swoje siedziby, a także spora liczba tras kolejowych prowadzi przez stolicę, co niejako wymusza infrastrukturę drogową na odpowiednio wysokim poziomie. Pora, by przejść do konkretów – zaczniemy od prac prowadzonych na drodze ekspresowej S8 i sprawdźmy o czym dokładnie traktuje tekst – Inwestycje drogowe – województwo mazowieckie.

Inwestycje drogowe – województwo mazowieckie
Inwestycje drogowe – województwo mazowieckie

Inwestycje drogowe – województwo mazowieckie

Aktualnie na drodze ekspresowej S8 prowadzone są prace na pięciu odcinkach. Pierwszy z nich to odcinek granica województwa – Wyszków o długości 9,4 kilometrów, który planowo ma być oddany do użytku w 2018 roku, kolejny to fragment między Obwodnicą Wyszkowa a węzłem Poręby. Ma on długość 12,99 kilometrów i podobnie jak poprzedni, również ma być oddany do użytku w 2018 roku. Odcinek Marki – Radzymin o długości 8,13 kilometrów jest również aktualnie w budowie. Ostatnią inwestycją prowadzoną na trasie S8 jest odcinek Radziejowice – Wolica o długości 9,9 kilometrów, który ma zostać oddany do użytku w ciągu najbliższych dwóch lat. W ciągu trasy S7 budowana jest obwodnica Radomia, natomiast na drodze ekspresowej S2 trwają prace przy budowie odcinka węzeł Puławska – węzeł Lubelska o długości 18,6 kilometrów. Jeśli już mówimy o węźle Lubelska, to prowadzone są również prace na odcinku węzeł Lubelska – przejście graniczne Kukuryki w ciągu autostrady A2. Aktualnie budowana jest również obwodnica Kołbieli, jak też odcinek węzeł Lubelska – granica województwa lubelskiego.

Inwestycje drogowe – województwo mazowieckie
Inwestycje drogowe – województwo mazowieckie

Inwestycje drogowe – województwo mazowieckie

Na chwilę obecną GDDKiA prowadzi przetargi dotyczące budowy obwodnicy Łochowa, obwodnicy Iłży, fragmentu drogi ekspresowej S7 od Płońska do granicy województwa oraz na odcinku Warszawa – Grójec. Pierwsze oferty już napłynęły, stąd można się spodziewać, że w stosunkowo krótkim okresie dowiemy się, kto będzie odpowiadał za wykonanie wspomnianych inwestycji.

Inwestycje drogowe – województwo mazowieckie
Inwestycje drogowe – województwo mazowieckie

Prowadzony jest również przetarg odnośnie do odcinka drogi ekspresowej S17 od węzła Lubelska do węzła Drewnica. Tutaj także wyłonienie wykonawcy nie powinno zająć wiele czasu. Sporo planowanych inwestycji jest aktualnie na etapie przygotowywania dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia przetargu. W najbliższym czasie powinniśmy dowiedzieć się, kto zostanie wykonawcą takich odcinków jak np. Sulejów – Radom – Puławy – Kurów. W przyszłym tygodniu zajmiemy się województwem lubelskim, w którym prowadzone są dość interesujące inwestycje drogowe. Mam nadzieje, że przygotowany tekst przyda się Wam podczas letnich eskapad, szerokiej drogi!

 

Źródło: GDDKiA

Zdjęcia: Tadeusz Rudzki (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, Tadeusz Rudzki (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, Tadeusz Rudzki (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, Tadeusz Rudzki (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Inwestycje drogowe – województwo łódzkie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia