Niefachowy tuning – jakie są skutki

785

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Niefachowy tuning
Źródło: humor4you.info

Niefachowy tuning, niepożądane skutki mogą nam naprawdę zaszkodzić.

Bycie fanem tuningu nie jest niczym złym. Przeciwnie, to wyjątkowa pasja, którą należy popierać. Problematyczną kwestią jest niestety niefachowy tuning. Często młodzi ludzie, zwłaszcza kiedy uda im się kupić naprawdę dobry pierwszy samochód postanawiają zając się tuningiem. Chcą popracować nad swoim skarbem i nagle auto ląduje u mechanika, praktycznie niezdolne do jazdy. Z czego to wynika? Z niewiedzy, bo osoby zainteresowane tuningiem często biorą się za praktykę zanim zdobędą odpowiednią wiedzę teoretyczną. Co niestety zwykle kończy się nie tylko miernymi rezultatami, ale może wręcz uszkodzić pojazd.

Niefachowy tuning – podniesienie mocy w dieslu

Niefachowy tuning
Źródło: moto.onet.pl

Stare, dobre diesle. Po aferze Volkswagena są one jednym z najpopularniejszych tematów z zakresu „mechaniki” i pochodnych. W nowoczesnym dieslu podniesienie mocy o kilkadziesiąt procent z technicznego punktu widzenia to niewielki problem – wystarczy skorygować dawkę paliwa i ciśnienie doładowania. Często przy intensywnym tuningu diesla zobaczycie że dymią one na czarno. Jest to równoznaczne z szybkim skracaniem trwałości filtrów. Wiele osób decydujących się na te zabiegi wymontowuje filtr co samo w sobie czyni taką przeróbkę nielegalną. Nie wychodźcie jednak z błędnego założenia, że taki tuning jest zły. Jeżeli zostanie profesjonalnie wykonany wraz z odpowiednio przeprowadzoną mapą wtrysku itd. to wtedy filtry nie będą cierpieć.

Niefachowy tuning – wiejski tuning

Wiejski tuning
Źródło: onet.pl

Zastanówmy się nad tak zwanym „wiejskim tuningiem”. Tak potocznie złośliwe określamy bardzo przesadzony lub groteskowy tuning optyczny przeprowadzony niestarannie lub z użyciem przypadkowych materiałów o niskiej jakości. Typowymi elementami „wiejskiego tuningu” są m.in. nalepki podkreślające rzekome walory techniczne pojazdu. Niefachowy tuning może obniżyć osiągi zmniejszyć przyczepność i zwiększać opór powietrza. Wtedy nawet sportowo warczący tłumik nie pomoże wygrać…

Podobnie bywa z ludźmi, niewiele osób traktuje swój wizerunek jako istotny, element codziennej, przynoszącej niezłe zyski pracy. Innym wystarcza tuning optyczny, który nawet nie prezentuje się zbyt dobrze. Wiejski tuning u osób, które znają się na temacie, zwykle wywołuje coś, co można porównać do salw śmiechu. Jedyne co możecie robić wiejskim tuningiem, to próbować poderwać jakieś nastolatki, ale nie o to przecież chodzi.

Niefachowy tuning – niskie sprężyny zawieszenia

Niefachowy tuning
Źródło: humor4you.info

Najprostszą i jednocześnie bardzo popularną metodą poprawy wyglądu jest montaż niskich sprężyn zawieszenia. O ile -25 mm jeszcze tak nie szkodzi, o tyle obniżenie auta o 40 mm to rewelacyjna metoda na szybkie wykończenie amortyzatorów, łatwe uszkodzenie podwozia i oczywiście pogorszenie komfortu. Jeżeli ktoś twierdzi, że zdecydowanie lepiej jest zamontować zestaw sportowego zawieszenia, to powinien wziąć poprawkę na trwałość karoserii i elementów wykończenia wnętrza. Montaż twardych tulei zawieszenia też należy przemyśleć. Jeżeli przeliczymy się lub zaczniemy wykonywać tego typu zabiegi bez żadnego pomysłu, to niestety ale samochód może bardzo poważnie stracić na swojej wytrzymałości. Zwłaszcza amortyzatory, które wyjątkowo źle reagują na obniżenie zawieszenia. Miejcie to na uwadze, jeżeli już chcecie bawić się w tuningowanie własnego wozu.

Niefachowy tuning – żarówki

Tuning reflektorów jest jednym z podstawowych zabiegów w zakresie tuningu optycznego. Tuning reflektorów poprzez wymianę żarówek na zbyt mocne (powyżej 60/55W w przypadku żarówek H4 i 55W dla żarówek H7) lub ksenonowe może być szkodliwy. Źle dobrane żarówki mogą uszkodzić reflektor. Wprawdzie na początku będą świecić świetnie, ale szybko się to zmieni i reflektory w konsekwencji będą do wymiany.

Zauważmy więc, że tuning wbrew pozorom nie jest sprawą prostą. Źle przeprowadzony tuning samochodu, może paradoksalnie nie tylko źle się prezentować, ale także uszkodzić pojazd, czego na pewno wolelibyście uniknąć. Dlatego też zastanówcie się nad wszystkim co robicie w zakresie tuningowania waszego samochodu a z pewnością unikniecie głupich błędów i wasz tuning będzie się dobrze prezentował.

Zobacz także: Jakie auta najlepiej tuningowac?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia