Jeep Wrangler – prawdziwa legenda bezdroży

661

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jeep Wrangler
Jeep Wrangler

Jeep Wrangler to samochód terenowy, który cieszy się powszechną renomą. Warto poznać go nieco bliżej.

Samochody terenowe to jeden z najciekawszych segmentów rynku motoryzacyjnego. Nie z powodu ogromnej liczby dostępnych modeli, bo tak naprawdę jest tylko kilku liczących się producentów aut tego typu, a co za tym idzie, nie uświadczymy zbyt wielu ciekawych modeli. Jednak terenówki mają w sobie coś, co przyciąga i nie pozwala oderwać wzroku od potężnych maszyn wyposażonych w napęd na cztery koła i gotowych stawić czoła największym przeszkodom. Z racji tego, że w ostatnim czasie zajmowałem się autami sportowymi lub luksusowymi, tym razem mam zamiar przybliżyć sylwetkę absolutnie kultowego samochodu. Jeep Wrangler, bo o nim mowa to jedna z najbardziej przemyślanych konstrukcji, jakie kiedykolwiek zostały wypuszczone na rynek. Co istotne, nie poświęcono bryły nadwozia, jak też wnętrza w służbie praktyczności, a postarano się, by wszystko idealnie ze sobą współgrało. W ten sposób otrzymaliśmy samochód o doskonałych właściwościach jezdnych w terenie, z komfortowym wnętrzem i stylową stylistyką nadwozia. Pora, by poznać bliżej nieśmiertelnego Wranglera, tym bardziej że model ten jest wciąż produkowany (aktualnie wytwarzana jest jego III generacja) i nie wiadomo, co przyniesie jego kolejna wersja.

Jeep Wrangler – rzut okiem na historię firmy

Nazwa Jeep jest nazwą szczególną. Z reguły w języku potocznym określamy w ten sposób” wszystkie samochody terenowe, podobnie jak buty sportowe nazywane są adidasami, choć z firmą Adidas mają niewiele wspólnego. Początki marki sięgają lat czterdziestych dwudziestego wieku, gdy przedsiębiorstwo Willys-Overland zaprezentowało samochód terenowy Willys MB, który został zamówiony przez rząd Stanów Zjednoczonych, a używały go całe siły alianckie podczas II Wojny Światowej. Żołnierze potocznie nazywali go Jeepem, choć tak naprawdę nie do końca wiadomo, skąd się owa nazwa wzięła. W 1950 roku firma Willys MB utworzyła oddzielną markę o nazwie Jeep, korzystając z popularności tego określenia. Na przestrzeni kolejnych dekad firma wielokrotnie zmieniała właścicieli, jednak produkcja samochodów terenowych miała się bardzo dobrze. Aktualnie marka Jeep jest w rękach firmy Chrysler, a ta z kolei stanowi część koncernu Fiat Chrysler Automobiles. Pomimo wielu zawirowań Jeep Wrangler ma się całkiem dobrze.

Jeep Wrangler
Jeep Wrangler YJ

Jeep Wrangler – początki modelu

Pierwsza wersja Jeepa Wranglera pojawiła się na rynku w 1987 roku i otrzymała oznaczenie YJ. Samochód produkowany był w Stanach Zjednoczonych i tam też znalazł największą liczbę nabywców. Producent oferował auto z trzema silnikami – 2.5 litrowym generującym moc rzędu 121 koni mechanicznych, 4.0 litrowym dysponującym mocą 177 koni mechanicznych, a także 4.2 litrowym o mocy 115 koni mechanicznych. Ten ostatni został wyłączony z produkcji w 1990 roku z powodu zbyt małej mocy, która zniechęcała nabywców. Co istotne, wszystkie dostępne silniki były zasilane benzyną. Jeep Wrangler od razu został przyjęty niezwykle ciepło. Był prawdziwą terenówką, doskonale sprawdzającą się w trasach typu off-road. Stosunkowo prosta bryła nadwozia, która charakteryzowała auto, znalazła całą rzeszę fanów. Nie bez powodu w kolejnych wersjach dokonywano raczej delikatnych zmian. Produkcja pierwszej generacji skończyła się w 1996 roku.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia