Jeep Wrangler – prawdziwa legenda bezdroży

394
Jeep Wrangler
Jeep Wrangler

Jeep Wrangler to samochód terenowy, który cieszy się powszechną renomą. Warto poznać go nieco bliżej.

Samochody terenowe to jeden z najciekawszych segmentów rynku motoryzacyjnego. Nie z powodu ogromnej liczby dostępnych modeli, bo tak naprawdę jest tylko kilku liczących się producentów aut tego typu, a co za tym idzie, nie uświadczymy zbyt wielu ciekawych modeli. Jednak terenówki mają w sobie coś, co przyciąga i nie pozwala oderwać wzroku od potężnych maszyn wyposażonych w napęd na cztery koła i gotowych stawić czoła największym przeszkodom. Z racji tego, że w ostatnim czasie zajmowałem się autami sportowymi lub luksusowymi, tym razem mam zamiar przybliżyć sylwetkę absolutnie kultowego samochodu. Jeep Wrangler, bo o nim mowa to jedna z najbardziej przemyślanych konstrukcji, jakie kiedykolwiek zostały wypuszczone na rynek. Co istotne, nie poświęcono bryły nadwozia, jak też wnętrza w służbie praktyczności, a postarano się, by wszystko idealnie ze sobą współgrało. W ten sposób otrzymaliśmy samochód o doskonałych właściwościach jezdnych w terenie, z komfortowym wnętrzem i stylową stylistyką nadwozia. Pora, by poznać bliżej nieśmiertelnego Wranglera, tym bardziej że model ten jest wciąż produkowany (aktualnie wytwarzana jest jego III generacja) i nie wiadomo, co przyniesie jego kolejna wersja.

Jeep Wrangler – rzut okiem na historię firmy

Nazwa Jeep jest nazwą szczególną. Z reguły w języku potocznym określamy w ten sposób” wszystkie samochody terenowe, podobnie jak buty sportowe nazywane są adidasami, choć z firmą Adidas mają niewiele wspólnego. Początki marki sięgają lat czterdziestych dwudziestego wieku, gdy przedsiębiorstwo Willys-Overland zaprezentowało samochód terenowy Willys MB, który został zamówiony przez rząd Stanów Zjednoczonych, a używały go całe siły alianckie podczas II Wojny Światowej. Żołnierze potocznie nazywali go Jeepem, choć tak naprawdę nie do końca wiadomo, skąd się owa nazwa wzięła. W 1950 roku firma Willys MB utworzyła oddzielną markę o nazwie Jeep, korzystając z popularności tego określenia. Na przestrzeni kolejnych dekad firma wielokrotnie zmieniała właścicieli, jednak produkcja samochodów terenowych miała się bardzo dobrze. Aktualnie marka Jeep jest w rękach firmy Chrysler, a ta z kolei stanowi część koncernu Fiat Chrysler Automobiles. Pomimo wielu zawirowań Jeep Wrangler ma się całkiem dobrze.

Jeep Wrangler
Jeep Wrangler YJ

Jeep Wrangler – początki modelu

Pierwsza wersja Jeepa Wranglera pojawiła się na rynku w 1987 roku i otrzymała oznaczenie YJ. Samochód produkowany był w Stanach Zjednoczonych i tam też znalazł największą liczbę nabywców. Producent oferował auto z trzema silnikami – 2.5 litrowym generującym moc rzędu 121 koni mechanicznych, 4.0 litrowym dysponującym mocą 177 koni mechanicznych, a także 4.2 litrowym o mocy 115 koni mechanicznych. Ten ostatni został wyłączony z produkcji w 1990 roku z powodu zbyt małej mocy, która zniechęcała nabywców. Co istotne, wszystkie dostępne silniki były zasilane benzyną. Jeep Wrangler od razu został przyjęty niezwykle ciepło. Był prawdziwą terenówką, doskonale sprawdzającą się w trasach typu off-road. Stosunkowo prosta bryła nadwozia, która charakteryzowała auto, znalazła całą rzeszę fanów. Nie bez powodu w kolejnych wersjach dokonywano raczej delikatnych zmian. Produkcja pierwszej generacji skończyła się w 1996 roku.