Most Qingdao Haiwan – najdłuższy most świata

685

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Most Qingdao Haiwan
Most Qingdao Haiwan

Most Qingdao Haiwan to najdłuższy most świata, poznajmy go bliżej.

Dzisiejszy artykuł rozpoczyna nową serię, która – mam taką nadzieję – będzie cieszyła się Waszym zainteresowaniem. Zwiedzimy w niej cały świat w poszukiwaniu największych budowli związanych z infrastrukturą drogową – mosty, tunele, drogi, to właśnie nimi się zajmiemy. Człowiek od zawsze dąży do pobijania rekordów, dokonywania rzeczy pozornie niemożliwych i udowadniania, że jest w stanie pokonać niemal każdą granicę. To coś, co leży w naszych genach i, pomimo że niekiedy potrafimy się w tym zatracić, co prowadzi do podejmowania nieprzemyślanych decyzji, to tak naprawdę właśnie ta cecha napędza rozwój naszej cywilizacji. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat ekspertem w biciu kolejnych budowlanych rekordów stały się Chiny. Nic dziwnego, że to właśnie w Państwie Środka zaczniemy naszą przygodę. Oto przed Wami, najdłuższy most świata, czyli most Qingdao Haiwan.

Most Qingdao Haiwan
Most Qingdao Haiwan

Most Qingdao Haiwan – zacznijmy od podstaw

Żeby dobrze zrozumieć fenomen tej budowli, musimy poznać kompletne podstawy, a więc na wstępie wytłumaczymy sobie, czym jest most. Być może dla wielu z Was jest to śmieszne, jednak zdziwilibyście się, jak wiele osób nie wie, np. czym jest wiadukt. Otóż most to budowla, która umożliwia pokonanie przeszkody wodnej bądź lądowej. Wyróżnia się ona wolną przestrzenią, która pozostaje pod nią. To najprostsza definicja. Mosty dzielą się na mosty rzeczne, zalewowe, przepusty, wiadukty (prowadzone nad suchym przeszkodami) i estakady. Już sam charakter mostów predestynuje je do bicia kolejnych rekordów. Wyżej, dalej, szerzej – te trzy słowa przyświecają wielu projektantom, którzy pragną zapisać się w historii budownictwa.

Most Qingdao Haiwan
Most Qingdao Haiwan

Most Qingdao Haiwan – prawdziwy cud budownictwa

Most Qingdao Haiwan znajduje się w chińskiej prowincji Shandong i przechodzi przez zatokę Jiaozhou, łącząc ze sobą centralną część miasta Qingdao z dzielnicą Huangdao znajdującą się na jego peryferiach. Jego budowa rozpoczęła się w 2007 roku i trwała zaledwie cztery lata. Łączna długość mostu wynosi aż 42,5 kilometra! Za projekt odpowiada pracownia Shandong Gausu Group. Budowa mostu kosztowała ponad 1,5 miliarda dolarów i pochłonęła 450 tysięcy ton stali, a na dnie zatoki osadzono 5200 betonowych kolumn, na których oparto konstrukcję. Kierowcy poruszają się po dwóch trzypasmowych jezdniach, które znajdują się na moście, a jego przepustowość wynosi około 25 – 30 tysięcy samochodów dziennie. Zadbano także o bezpieczeństwo podróżujących i konstrukcję zbudowano w taki sposób, aby była odporna na trzęsienia ziemi, tajfuny, jak również uderzenie statku. Jest to doskonały przykład na to, jak wielką potęgą gospodarczą są Chiny. Tylko państwo o ogromnych zasobach finansowych mogło podjąć się budowy tak wspaniałej konstrukcji. Inżynierowie postanowili budować most Qingdao Haiwan jednocześnie z dwóch stron i spotkać się w środku, co nastąpiło dokładnie w styczniu 2011 roku. Most oddano do użytku 30 czerwca 2011 roku.

Most Qingdao Haiwan – mapa
Most Qingdao Haiwan

Most Qingdao Haiwan – co dalej?

Patrząc na tę ogromną budowlę, nasuwa się pytanie, co dalej? Jaki kolejny rekord pobiją chińscy budowniczy? Prawdopodobnie w stosunkowo krótkim czasie możemy spodziewać się kolejnej inwestycji, która jeszcze bardziej przesunie granicę długości mostu. Podejrzewam, że stanie się to na chińskiej ziemi, gdyż ten kraj przyzwyczaił nas do przeprowadzania inwestycji, o których innym nawet się nie śniło. Pozostaje nam tylko poczekać i z niecierpliwością wypatrywać konstrukcji, które zdeklasują most Qingdao Haiwan.

 

Źródło: Wikipedia

Zdjęcia: 风之清扬 (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons, Cyf1984326 (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons, Pechristener (Own workMap was created using:Open Street Map) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Zastava Yugo Koral – wielkie auto o niewielkich gabarytach

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia