Eurotunel, czyli przedstawiamy najpopularniejszy tunel na świecie

6291

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Eurotunel
Eurotunel

Eurotunel znajdujący się pod kanałem La Manche to najpopularniejszy tunel świata.

Skoro to już trzeci tekst z serii traktującej o największych budowlach drogowych na świecie, najwyższa pora, by przedstawić w nim konstrukcję, którą znają chyba wszyscy na świecie, a na pewno zna ją każdy Europejczyk. Chodzi oczywiście o słynny Eurotunel. Znajduje się on pod równie słynnym kanałem La Manche. Ta znana budowla lata temu połączyła Wielką Brytanię z kontynentalną Europą. Do dzisiaj przyprawia ona o gęsią skórkę każdego, kto pokonuje ją po raz pierwszy. Być może nie jest to najdłuższy tunel kolejowy na świecie, nie jest także najnowocześniejszy, jednak z pewnością jest najbardziej popularny. Po wielu dekadach w latach dziewięćdziesiątych w końcu udało się połączyć wyspy brytyjskie z Francją, a w konsekwencji z całą kontynentalną Europą.

Dziś przyjrzymy się temu jak owa sławna konstrukcja wygląda, z jakich elementów się składa, a także poznamy bliżej jej długą historię. Na sam koniec rzucimy okiem na to jaki transport aktualnie odbywa się poprzez Eurotunel i jak wielkim ułatwieniem w komunikacji jest dla wszystkich Europejczyków. Gotowi? Pora, by ruszyć w drogę najsłynniejszym tunelem świata.

Eurotunel - mapa
Eurotunel

Eurotunel – czas na porcję faktów

Eurotunel jest tunelem kolejowym, który został wybudowany pod kanałem La Manche, a dokładnie pod Cieśniną Kaletańską – najwęższym fragmentem kanału La Manche. Co zaskakujące Eurotunel składa się tak naprawdę z trzech tuneli – dwa obsługujące regularny ruch (po jednym na każdy kierunek), natomiast trzeci to tunel serwisowy. Długość Eurotunelu wynosi około 50 kilometrów, a łączy on ze sobą miasteczko Calais we Francji z miejscowością Folkestone leżącą w Wielkiej Brytanii. Tunel został wybudowany na głębokości od 45 do 70 metrów pod poziomem morza, a jego średnica wynosi 7,6 metrów i 4,8 metrów (tunel serwisowy). Szacuje się, że koszt budowy Eurotunelu na dzień dzisiejszy wyniósł około 12 miliardów euro. Co istotne, dopiero w 2008 roku tunel po raz pierwszy przyniósł zysk. Przez tunel kursują pociągi przewożące zarówno ludzi, jak i samochody osobowe oraz ciężarowe, a także rozmaite towary.

Eurotunel
Eurotunel – załadunek samochodu do pociągu typu Shuttle

Eurotunel – historia powstania

Sam pomysł stworzenia tunelu łączącego Wielką Brytanię i Francję zrodził się już w XIX wieku, kiedy to francuski inżynier Albert Mathieu przygotował projekt pierwszego tunelu. Ruch w nim miały wówczas obsługiwać dorożki. Przez dekady wielu projektantów tworzyło mniej lub bardziej udane koncepcje budowy tunelu, jednak zawsze pozostawały one w sferze projektowej. Zmiany przyniosła druga połowa XX wieku, kiedy to w 1957 roku utworzono specjalny zespół mający za zadanie zaprojektowanie tunelu. W 1973 roku przedstawione zostały cztery projekty – projekt wielkiego mostu zawieszonego na linach wykonanych z kevlaru, projekt utworzenia dwóch sztucznych wysp połączonych mostami ze stałym lądem, a ze sobą tunelem drogowym, projekt podziemnej drogi i torowiska oraz znany dziś projekt Eurotunelu. Jak wiemy, to projekt Eurotunelu został wybrany i w 1987 roku rozpoczęto budowę. W 1994 roku tunel został oficjalnie otworzony.

Eurotunel
Eurotunel – wnętrze wagonu towarowego

Eurotunel – transport w tunelu

W tunelu kursują dwa rodzaje pociągów. Pierwsze z nich określane są mianem Shuttle i służą do przewozu samochodów osobowych, dostawczych oraz wszelkiego rodzaju innych pojazdów wraz z pasażerami i bagażem. Wyjątkiem są pojazdy z instalacją gazową, którym nie pozwala się korzystać z tunelu. Drugi rodzaj pociągów to składy Eurostar przewożące wyłącznie pasażerów. Pędzą one z prędkością 300 km/h (w tunelu 160 km/h) i łączą Londyn z Paryżem oraz Brukselom. Dzięki wykorzystaniu Eurotunelu np. z Londynu do Paryża można się dostać w zaledwie 2,5 godziny. Jak widać Eurotunel spełnia swoje zadanie i znacznie ułatwia komunikację między wyspami, a Europą kontynentalną. Miejmy nadzieje, że tego typu konstrukcji będzie powstawać coraz więcej.

Zdjęcia: Ed Webster (img_2852) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons, Weyoune (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons, Ministère des Affaires Étrangères Français [Copyrighted free use], via Wikimedia Commons, The original uploader was Bleiglass at German Wikipedia (Transferred from de.wikipedia to Commons.) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Tunel Laerdal – najdłuższy tunel drogowy na świecie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia