Tuning silnika diesla – Czy warto zdecydować się na taki zabieg?

8235

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tuning silnika diesla
Źródło: motogrono.pl

Tuning silnika diesla jest niezwykle często poruszanym tematem na rozmaitych forach samochodowych…

W tekście tym, zostanie pominięta kwestia tego czy rzeczywiście diesle to pojazdy, które nadają się do jeżdżenia. Afery Volkswagena etc. które rzuciły blady strach na właścicieli diesli, są powszechnie znane, ale nie warto się nad tym skupić, istotą tutaj jest tuning silnika diesla. Współczesne diesle to nowoczesne silniki z turbodoładowaniem, które wielu użytkowników chętnie wzmacnia. Tym bardziej, że osiągi można poprawić ingerując tylko w elektronikę samochodu. Moc i moment obrotowy, generowane przez silnik, można podnieść na dwa sposoby. Można to robić mechanicznie, np. poprzez wstawienie sportowego filtrów powietrza czy wymianę wałka rozrządu. Jeżeli chodzi o diesle to niestety, ale tuning mechaniczny nie ma sensu. Ponieważ obecnie niemal każdy silnik wysokoprężny jest turbodoładowany i wyposażony w elektroniczne jednostki sterujące najlepszym rozwiązaniem jest tuning elektroniczny. Innymi słowy, osoba która posiada diesle’a może tutaj zdecydować się na raptem dwa zabiegi.

Tuning silników diesla
Źrodło: nowymotor.pl

Tuning silnika diesla – Power box

Pierwszą rzeczą, na jaką mogą się zdecydować osoby, które posiadają turbodiesla to power box. Zainstalowanie power boxa jest dość prostym i tanim sposobem na tuning silnika wysokoprężnego. Plastikowe pudełko wielkości paczki papierosów zawiera układ elektroniczny, którego zadaniem jest podniesienie mocy jednostki napędowej. Power boxa wpina się pomiędzy modułem sterującym silnikiem a układem wtryskowym. To rozwiązanie nie podnosi ciśnienia doładowania, a zmienia jedynie dawkę paliwową. Sam montaż jest relatywnie prosty. Jednakże power box, ma pewną wadę o której powinienem wspomnieć. Fakt faktem, różnica w mocy będzie zauważalna ponieważ oscyluje ona w granicach 20%. Taki wzrost z pewnością się wam spodoba. Jednakże power box nie jest zabiegiem, na który powinniście się decydować. Po pierwsze silnik zużywa wtedy więcej paliwa. Poza tym power box nie uwzględnia indywidualnych cech każdego silnika. Dlatego tez, odradzam wam zabawę z power boxem.

Tuning silnika diesla
Źródło: motogrono.pl

Tuning silnika diesla – chiptuning

Skoro power box nie zadziała, to w takim układzie o wiele lepszym wyborem będzie chiptuning. Przez chiptuning należy zasadniczo rozumieć, dwa sposoby wzmacniania mocy silnika. W tej pierwszej metodzie chodzi o wstawienie specjalnego chipa w komputerze sterującym pracą jednostki napędowej, nazywanym ECU. Trochę to przypomina metodę z power boksem, ale różnica jest taka, że w przypadku chipa modyfikacji ulega kilka elementów pracy silnika (ciśnienie wtrysku, dawka paliwa, ciśnienie turbodoładowania), a nie tylko sam wtrysk paliwa do komory spalaniaDzięki chipom moc turbodoładowanych silników można zwiększyć o 20 do nawet 50 proc. bez pogarszania ich trwałości. Co więcej, modyfikacja silnika ma także wpływ na jego spalanie – przy zachowaniu podobnego stylu jazdy jest ono mniejsze. chiptuning jest przeznaczony głównie do samochodów po gwarancji. Wynika to z jego ingerencji w ECU, co pozbawia nas gwarancji. Mimo wszystko jednak warto zdecydować się na tego typu tuning.

Tuning silnika diesla – orientacyjne ceny

Tuning silnika diesla
Źródło: motogrono.pl

Skoro już zdecydowaliśmy, że o wiele lepszym wyborem będzie inwestycja w chiptuning, to warto byłoby zastanowić się nad tym, ile to kosztuje. Niestety, chiptuning nie należy do najtańszych inwestycji. Ceny, prezentują się następująco:

Chiptuning (turbodiesle)
pojemność do 1300 ccm: 900 – 1100 zł
pojemność od 1301 ccm do 2000 ccm: od 1200 zł
pojemność powyżej 2500 ccm: od 1500 zł

Dla porównania, podamy wam teraz ile kosztuje zamontowanie power boxa:

Power boxy
– od 400 zł do 2000 zł (niezależnie od rodzaju silnika)

Jak widać, o wiele tańszym wyborem będzie inwestycja w power boxy. Jak już jednak wspominaliśmy pomimo faktu, że są one tańsze, to jednak chiptuning wygrywa w każdym aspekcie. Dlatego moim zdaniem, powinniście oszczędzić trochę więcej pieniędzy i włożyć je w chiptuning. Na pewno nie będziecie żałować takiej decyzji. Jak widać, tuning silników diesla jest jak najbardziej możliwy i wbrew obiegowej opinii, nie jest to aż tak trudne.  Tymczasem, zapraszam was do lektury o:Tuning hamulców

najlepszy silnik do tuningu – zobacz

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia