Peugeot 5008 HDi 120KM
Francuzi wymyślili VANa i było to Renault Espace, potem i Peugeot i Citroen produkowali duże jak na Europę VANy. Teraz jest moda na SUVy więc Peugeot 5008 HDi 120KM jest taką odpowiedzią na potrzebę chwili. SUVy są przestronne a VANy są jeszcze bardziej tyle że z reguły pędzone na jedną oś. Okazuje się że dla przeciętnego Europejczyka napęd na 4 koła nie jest czymś istotnym więc Peugeot stworzył coś pośredniego. Dość niski jak na SUVa ale wielki jak VAN, nie jest do wypadów za utwardzoną drogę, ma napęd na jedną oś więc jest i tani i lekki i ekonomiczny. Tak oto przez ostatnie 30 lat ewolucja została pokierowana przez księgowych i speców od marketingu. Praktycznie żaden aspekt rozwoju samochodów nie jest podyktowany naturalnością, wszystko to kas, kasa i kasa. Dlatego Peugeot 5008 HDi 120KM ma szansę na sukces również w Polsce.
teraz okiem technicznym
Peugeot 5008 HDi 120KM – Silnik/skrzynia
1600 cm3 diesel z commonrailem, doładowaniem i 4 zaworami na cylinder czyli sztampa, 120KM nie jest żadnym spektakularnym wynikiem. Raczej pokazuje to też skromny downsizing w dieslach gdzie do tej pory 120KM było uzyskiwane z 2l pojemności. Teraz 1600 cm3 z reguły mają 130-140KM ale też coraz częściej przekraczają 160KM. Tu mamy do dyspozycji 300Nm momentu obrotowego, całe szczęście że to auto z tym silnikiem waży jedynie 1380 kg to uzasadnia tak mały silnik. Niestety jest jeszcze słabsza jednostka w gamie, ten sam silnik o mocy 100KM, to już chyba przesada. 6 biegowy manual to tanie rozwiązanie no i walka z masą, automat by ważył kilkadziesiąt kilogramów więcej. Choć biegi wchodzą miękko i precyzyjnie to chyba manuale stają się passe. Najmocniejsza wersja ma 180KM ale to już 2l i z automatem masa wzrasta o prawie 200kg, za dużo. Nam raczej nigdy mocy nie zabrakło ale 140KM byłoby mile widziane.
Peugeot 5008 HDi 120KM – zawieszenie/koła/hamulce
I tu znów prostota i niezawodność, przednie zawieszenie to kolumny MacPherson a tył to belka skrętna. Koła 205/55×19 są jakby trochę za cienkie, myślę że 225 to minimalny rozmiar w tym przypadku i taki jest w opcji, my jednak mieliśmy 205. Hamulce z przodu wentylowane z tyły zwykłe tarcze, nie mają specjalnie dużo do roboty bo masa auta jest jak w przypadku średniego hatchbacka. Właśnie podejrzewam że dzięki tak bardzo obniżonej masie hamulce czy elementy zawieszenia będą bezawaryjne ze względu na brak przeciążenia.
Peugeot 5008 HDi 120KM – Ekonomia
I tu mieliśmy największe zaskoczenie, pojechaliśmy w trasę do Zgorzelca czyli z Warszawy to ponad 500km autostradą i ekspresówką. Chcieliśmy sprawdzić jak w pełnym obciążeniu poradzi sobie zarówno pod kątem stabilności jak i ekonomii. W 5 osób było wygodnie i cicho ale też i zaskakująco ekonomicznie. Przy prędkości do 120km/h możemy realnie liczyć na mniej jak 5l/100 km zużycia paliwa. Co zaskakujące przy takim załadunku i pełnym zbiorniku paliwa dynamika była nie budząca zastrzeżeń, trzeba było czasem częściej mieszać biegami ale generalnie bez stresu i narzekania.
Volvo XC60 – polska premiera kultowego szwedzkiego SUV’a
popatrzcie jak ludzie w Niemczech byli zaskoczeni że to Peugeot kiedy były zasłonięte emblematy producenta i modelu.