Będziemy jeździli bez dokumentów, czyli kolejna rewolucja w przepisach

295

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

będziemy jeździli bez dokumentów

Będziemy jeździli bez dokumentów, czyli kolejna rewolucja w przepisach

będziemy jeździli bez dokumentów
mDokumenty – będziemy jeździli bez dokumentów

Obecnie każdy kierowca zobowiązany jest do posiadania kompletu dokumentów podczas kontroli drogowej – prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC. Co jeśli zdarzy nam się zapomnieć ? No cóż, trudno, musimy liczyć się z mandatem. Za brak każdego z nich kara grzywny wynosi 50 złotych. Świat idzie do przodu, wraz z nim nowe rozwiązania i technologie, za którymi czasami ciężko nadążyć. Tak jest i w tym wypadku, bo bardzo możliwe jest, że obowiązek posiadania przy sobie dokumentów przejdzie do lamusa po wdrożeniu mDokumentu.

Będziemy jeździli bez dokumentów – o co chodzi?

Tomasz Jaskóła wystosował pisemne zapytanie do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa dotyczące planu zmiany przepisów, które pozwolą nam jeździć samochodem bez ww. dokumentów. Jego zdaniem, bezsensowne jest posiadanie przy sobie m.in. dowodu rejestracyjnego, ponieważ dostęp do historii pojazdu ma każdy. Może sobie sprawdzić to przez stronę internetową. Dostał odpowiedź, w której Sekretarz Stanu Kazimierz Smoliński zapewnił, że obecnie trwa wdrażanie projektu mDokumenty (elektroniczne dokumenty). Pierwszym z nich, który jest już testowany w czterech miejscowościach w Polsce (Łódź, Koszalin, Ełk i Nowy Wiśnicz) , jest na razie dowód osobisty. Z czasem do elektronicznego systemu mają wejść prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC.

będziemy jeździli bez dokumentów

Będziemy jeździli bez dokumentów – Jak to będzie wyglądało ?

Jak wszystko teraz, czyli powstanie specjalna aplikacja mobilna, z której w każdym momencie będziemy mogli skorzystać. Dodatkowo, dokumenty będą dostępne również w specjalnych terminalach mobilnych, którymi będzie dysponowała policja. Oczywiście, jak zapewnia ministerstwo forma papierowa nie zniknie z obiegu i nadal będzie funkcjonowała jak do tej pory. Z tym, że po wejściu w życie mDokumentów, dozwolone będzie nieposiadanie przez kierującego podczas kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz prawa jazdy pod warunkiem, że ściągnie on wcześniej aplikacje i ją aktywuje.

Rewolucja w przepisach planowana była już od dawna jednak narazie jest w fazie pilotażowej. mDokumenty mają wejść w życie pod koniec br.

Przeczytaj także: Jazda w słuchawkach w samochodzie – mandacik?

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia