Trzy najdziwniejsze ulice świata

2
193
Trzy najdziwniejsze ulice świata
Trzy najdziwniejsze ulice świata

Trzy najdziwniejsze ulice świata, to tekst, w którym przedstawimy części infrastruktury drogowej wymykające się wszelkim normom.

Musiał przyjść ten moment – dziś zajmiemy się jednymi najdziwniejszych ulic świata. Specjalnie wybrałem jednak takie ulice, które znajdują się w centrum bądź na obrzeżach mniejszych lub większych miejscowości i są regularnie użytkowane, a nie pomyłki architektoniczne, z których nikt nie korzysta. Chociaż jestem przekonany, że w Polsce nie brakuje dziwnych rozwiązań w obszarze infrastruktury drogowej, to akurat te przedstawione w tekście znajdują się w innych państwach. Przyznam szczerze, że z wielką chęcią przyjrzałbym się im z bliska i skorzystał z nich prowadząc auto, dlatego, jeśli przypadkiem ktoś z Was miał okazję poruszać się tymi drogami, to niech zostawi komentarz, w którym poinformuje nas o wrażeniach płynących z takiej jazdy. Prezentujemy trzy najdziwniejsze ulice świata, najwyższy czas, by przenieść się do Stanów Zjednoczonych i przyjrzeć ulicy Lombard Street.

Trzy najdziwniejsze ulice świata
Trzy najdziwniejsze ulice świata – Lombard Street

Trzy najdziwniejsze ulice świata – Lombard Street

Jak wspominałem, pierwsza z prezentowanych ulic znajduje się w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w San Francisco. Lombard Street, bo o niej mowa, będzie znana wszystkim miłośnikom gry komputerowej GTA San Andreas, gdzie została dość wiernie odwzorowana. Jak wiadomo, San Francisco jest niezwykle górzystym miastem i projektanci omawianej ulicy musieli sobie jakoś z tym faktem poradzić. Chcąc zmniejszyć kąt nachylenia, postanowiono na pewnym odcinku Lombard Street wybudować całą serię zakrętów. W ten oto sposób powstała najbardziej poskręcana ulica świata, bo właśnie taki przydomek otrzymała bohaterka tego akapitu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa na omawianym odcinku wprowadzono ruch jednokierunkowy (tylko w dół), jak również ograniczenie prędkości do 8 km/h. Ulica wyróżnia się także kolorem, gdyż została zbudowana z czerwonej cegły, który lekko kontrastuje z zielenią znajdującą się wokół niej. Jednym słowem – coś niesamowitego!

Trzy najdziwniejsze ulice świata – Baldwin Street

Baldwin Street (zdjęcie główne) znajdziemy w miejscowości Dunedin w Nowej Zelandii. Jest to oficjalnie najbardziej stroma ulica świata o nachyleniu wynoszącym 35 procent. Została ona zaprojektowana w czasach, gdy Nowa Zelandia była angielską kolonią, a za jej projekt odpowiadali ludzie, którzy nigdy w Nowej Zelandii nie byli i nie znali uwarunkowań terenu. W jej górnej części użyto betonu, a nie asfaltu, ponieważ droga jest tak stroma, że w upalne dni asfalt mógłby spłynąć w dół. Z czasem Baldwin Street stała się niezwykle popularna i każdego roku odbywają się na niej różne festyny, konkursy, a nawet zawody sportowe. Jak widać, nieprzemyślany projekt wyszedł jej na dobre.

Trzy najdziwniejsze ulice świata
Trzy najdziwniejsze ulice świata – Baldwin Street

Trzy najdziwniejsze ulice świata – rondo w Swindon

Ostatni akapit jest poświęcony magicznemu rondu w angielskim mieście Swindon. Zapewne każdy zna to rondo z wielu zdjęć krążących po sieci, jednak uwaga, nie jest to żaden fotomontaż. To rondo określane jest mianem magicznego i zostało zaprojektowane, aby rozładować ruch w miejscach, gdzie krzyżuje się kilka dróg. To z pozoru niezwykle skomplikowane rozwiązanie jest niezwykle proste w użyciu, a przynajmniej tak twierdzą brytyjscy kierowcy. Tego typu ronda znajdują się w pięciu brytyjskich miejscowościach, jednak to rondo w Swindon zyskało największą popularność.

Trzy najdziwniejsze ulice świata
Trzy najdziwniejsze ulice świata – rondo w Swindon

Przedstawione propozycje to tylko ułamek wśród tysięcy dziwnych konstrukcji drogowych. Miejmy nadzieje, że będzie ich powstawać jak najmniej, chociaż trzeba przyznać, że są niezwykle ciekawe, a niektóre z nich jak np. Lombard Street na stałe zapisały się w popkulturze.

Zdjęcia: David Yu (Flickr: Lombard Street San Francisco) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons, Gaurav1146 at English Wikipedia (Transferred from en.wikipedia to Commons.) [Public domain], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Droga Panamerykańska – zapraszamy na podróż najdłuższą drogą świata