Trzy najdziwniejsze ulice świata

423

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Trzy najdziwniejsze ulice świata
Trzy najdziwniejsze ulice świata

Trzy najdziwniejsze ulice świata, to tekst, w którym przedstawimy części infrastruktury drogowej wymykające się wszelkim normom.

Musiał przyjść ten moment – dziś zajmiemy się jednymi najdziwniejszych ulic świata. Specjalnie wybrałem jednak takie ulice, które znajdują się w centrum bądź na obrzeżach mniejszych lub większych miejscowości i są regularnie użytkowane, a nie pomyłki architektoniczne, z których nikt nie korzysta. Chociaż jestem przekonany, że w Polsce nie brakuje dziwnych rozwiązań w obszarze infrastruktury drogowej, to akurat te przedstawione w tekście znajdują się w innych państwach. Przyznam szczerze, że z wielką chęcią przyjrzałbym się im z bliska i skorzystał z nich prowadząc auto, dlatego, jeśli przypadkiem ktoś z Was miał okazję poruszać się tymi drogami, to niech zostawi komentarz, w którym poinformuje nas o wrażeniach płynących z takiej jazdy. Prezentujemy trzy najdziwniejsze ulice świata, najwyższy czas, by przenieść się do Stanów Zjednoczonych i przyjrzeć ulicy Lombard Street.

Trzy najdziwniejsze ulice świata
Trzy najdziwniejsze ulice świata – Lombard Street

Trzy najdziwniejsze ulice świata – Lombard Street

Jak wspominałem, pierwsza z prezentowanych ulic znajduje się w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w San Francisco. Lombard Street, bo o niej mowa, będzie znana wszystkim miłośnikom gry komputerowej GTA San Andreas, gdzie została dość wiernie odwzorowana. Jak wiadomo, San Francisco jest niezwykle górzystym miastem i projektanci omawianej ulicy musieli sobie jakoś z tym faktem poradzić. Chcąc zmniejszyć kąt nachylenia, postanowiono na pewnym odcinku Lombard Street wybudować całą serię zakrętów. W ten oto sposób powstała najbardziej poskręcana ulica świata, bo właśnie taki przydomek otrzymała bohaterka tego akapitu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa na omawianym odcinku wprowadzono ruch jednokierunkowy (tylko w dół), jak również ograniczenie prędkości do 8 km/h. Ulica wyróżnia się także kolorem, gdyż została zbudowana z czerwonej cegły, który lekko kontrastuje z zielenią znajdującą się wokół niej. Jednym słowem – coś niesamowitego!

Trzy najdziwniejsze ulice świata – Baldwin Street

Baldwin Street (zdjęcie główne) znajdziemy w miejscowości Dunedin w Nowej Zelandii. Jest to oficjalnie najbardziej stroma ulica świata o nachyleniu wynoszącym 35 procent. Została ona zaprojektowana w czasach, gdy Nowa Zelandia była angielską kolonią, a za jej projekt odpowiadali ludzie, którzy nigdy w Nowej Zelandii nie byli i nie znali uwarunkowań terenu. W jej górnej części użyto betonu, a nie asfaltu, ponieważ droga jest tak stroma, że w upalne dni asfalt mógłby spłynąć w dół. Z czasem Baldwin Street stała się niezwykle popularna i każdego roku odbywają się na niej różne festyny, konkursy, a nawet zawody sportowe. Jak widać, nieprzemyślany projekt wyszedł jej na dobre.

Trzy najdziwniejsze ulice świata
Trzy najdziwniejsze ulice świata – Baldwin Street

Trzy najdziwniejsze ulice świata – rondo w Swindon

Ostatni akapit jest poświęcony magicznemu rondu w angielskim mieście Swindon. Zapewne każdy zna to rondo z wielu zdjęć krążących po sieci, jednak uwaga, nie jest to żaden fotomontaż. To rondo określane jest mianem magicznego i zostało zaprojektowane, aby rozładować ruch w miejscach, gdzie krzyżuje się kilka dróg. To z pozoru niezwykle skomplikowane rozwiązanie jest niezwykle proste w użyciu, a przynajmniej tak twierdzą brytyjscy kierowcy. Tego typu ronda znajdują się w pięciu brytyjskich miejscowościach, jednak to rondo w Swindon zyskało największą popularność.

Trzy najdziwniejsze ulice świata
Trzy najdziwniejsze ulice świata – rondo w Swindon

Przedstawione propozycje to tylko ułamek wśród tysięcy dziwnych konstrukcji drogowych. Miejmy nadzieje, że będzie ich powstawać jak najmniej, chociaż trzeba przyznać, że są niezwykle ciekawe, a niektóre z nich jak np. Lombard Street na stałe zapisały się w popkulturze.

Zdjęcia: David Yu (Flickr: Lombard Street San Francisco) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons, Gaurav1146 at English Wikipedia (Transferred from en.wikipedia to Commons.) [Public domain], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Droga Panamerykańska – zapraszamy na podróż najdłuższą drogą świata

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia