Dobór wzmacniacza do car audio – na co zwrócić uwagę

2700

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Źródło: carfreecalculator.org

Dobór wzmacniacza do car audio, jest jedną z podstawowych rzeczy o którą należy zadbać…

Tym nad czym powinniście się zastanowić, gdy tworzycie swój system car audio jest odpowiedni dobór wzmacniacza. Często ludzie poszukują wzmacniacza na podstawie modelu i tak wygląda wiele list tego typu. Opisują one konkretne modele, uznawane przez autorów za zdecydowanie najlepsze. Wydaje nam się jednak, że jest to nie do końca odpowiednie podejście. Najlepszym będzie opisanie tego na co potencjalny nabywca powinien zwracać uwagę. W zasadzie, przy wyborze wzmacniacza należy zwracać uwagę na trzy rzeczy:

  1. Moc
  2. Kompatybilność systemu
  3. Liczba kanałów

Generalnie przy wyborze wzmacniaczy, kierowanie się tymi trzema, wyżej wymienionymi zasadami, pozwoli na dobór odpowiedniego modelu dla danego systemu car audio co jest podstawą.

dobór wzmacniaczy
Źródło: amazon.com

Dobór wzmacniacza – ile kanałów?

Jest to jedno z pytań, które zdecydowanie najczęściej pojawia się w kontekście osób, interesujących się doborem wzmacniaczy do systemu car audio. W zależności od naszego zapotrzebowania i wymagań musimy dobrać wzmacniacz z odpowiednią ilością kanałów. Ilość kanałów determinuje ilość odbiorników, które można podłączyć do wzmacniacza. Na przykład, pod 2 kanały można podpiąć 2 głośniki. Im więcej kanałów we wzmacniaczu tym lepiej dla użytkownika, gdyż nie będzie problemów z ewentualną rozbudową systemu car audio. Decydując się na zamontowanie dobrej jakości głośników przednich oraz tuby albo skrzyni basowej warto zaopatrzyć się w co najmniej czterokanałowy wzmacniacz. Do zasilania samego subwoofera wystarczy użyć wzmacniacza jednokanałowego, jeżeli zależy nam tylko na wyrazistym basie. Innym rozwiązaniem będzie kupno wzmacniacza dwukanałowego z możliwością mostkowania, czyli sumowania mocy dwóch pojedynczych kanałów. Umożliwi to nam, w razie potrzeby podpięcie głośników do drzwi przednich czy też tylnej półki. Innymi słowy im więcej kanałów, tym lepiej. Powinniście jednak po prostu się zastanowić, ile kanałów potrzebujecie.

Dobór wzmacniacza – moc to podstawa

Dobór wzmacniaczy
Źródło: amazon.com

Wzmacniacz powinien mieć ok. 1.5-2 razy mniejszą moc niż głośniki. Należy jednak pamiętać, że wartość ta musi dotyczyć jednego kanału. Mając więc wzmacniacz 2x120W, głośniki powinni mieć moc RMS wynoszącą co najmniej 200W. Jednocześnie należy zaznaczyć, że przy głośnikach basowych (subwooferach) sytuacja wygląda nieco inaczej. Wzmacniacz należy dobrać tak, aby jego moc ciągła była co najmniej równa mocy głośnika basowego. Jeżeli wybierzemy nieco słabszą moc wzmacniacza niż moc subwoofera to głośnik będzie działał normalnie, jednak nie pokaże swojego pełnego spectrum dźwięku. Jak widać, moc to podstawa. Należy pamiętać o tym, że producenci stosują różne pomiary, które często są są odmienne od faktycznych mocy. W kwestii doboru mocy wzmacniacza warto doradzić się specjalistów, gdyż pomogą nam dobrać dobrze grający sprzęt, który będzie działał bezproblemowo i nie będziemy musieli martwić się o ewentualne spalenie głośników.

Dobór wzmacniacza – kompatybilność systemu

Dobór wzmacniaczy
Źródło: carfreecalculator.org

Może to być zaskoczeniem, ale mało osób zwraca uwagę na tak poważny aspekt, jakim jest odpowiedni dobór wzmacniacza pod względem jego kompatybilności. A prawda jest taka, że jest to element ważniejszy nawet od mocy czy ilości kanałów. Każda jednostka centralna systemu car audio, posiada coś co można by było nazwać „listą” wzmacniaczy z którymi współpracuje zdecydowanie najlepiej, tworząc najczystszy dźwięk. Powinniście wziąć to pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu wzmacniacza do waszego systemu car audio.

Jak widać, nie jest to tak trudne do zrozumienia jak mogłoby się wydawać. Jedynie trzy elementy, są tymi które powinny nas interesować w momencie kiedy będziemy próbowali dopasować wzmacniacz do naszego systemu car audio. A wy na co zwracacie uwagę w momencie kiedy decydujecie się na zakup nowego wzmacniacza? Pomijając oczywiście rzecz taką jak cenę. Piszcie komentarze, a tymczasem zapraszam was do lektury o: Problemy związane z tuningiem

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia