VW Passat Variant 4motion TDI 240KM

610

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

samochody najbogatszych posłów - Marek Jakubiak kandydat na prezydenta Warszawy
samochody najbogatszych posłów

VW Passat Variant 4motion TDI 240KM

VW Passat Variant 4motion TDI 240KM to najwyższa wersja modelu, to potwierdza że Passat jest o pół kroku od klasy premium. Jeżdżąc Skodą Superb Laurin & Klement bałem się że perfekcyjne wykonanie Skody zagrozi Passatowi. Myślałem że klienci dotychczas wybierający Passata teraz wybiorą Skodę, nic bardziej mylnego, Skoda jest OK ale Passat jest półkę wyżej. Samochód dla ludu przekroczył cenę 200tys zł, paranoja? Chyba już tak, no chyba że w Niemczech lud jest tak majętny, auto jest luksusowe a z tym 240KM dieslem to prawdziwe Passerati!!! Ci co do tej pory wybierali BMW, Mercedesa czy Audi mają jeszcze jeden wybór w klasie średniej, zresztą sami zobaczcie.

VW Passat Variant 4motion TDI 240KM
VW Passat DSG kombi z permanentnym napędem na wszystkie koła.

teraz okiem technicznym

VW Passat Variant 4motion TDI 240KM – Silnik/skrzynia

Silnik to dobrze znane 2L z doładowaniem które w przypadku naszego diesla generuje 240KM i 500Nm momentu obrotowego. To wszystko jest możliwe dzięki dwóm sprężarkom i mądrze zrobionemu programowi sterującemu pracą wtrysku i doładowania. Silnik ma charakterystykę podobną do silnika benzynowego z doładowaniem, kręci się bez problemu na 5500 obr/min a moc maksymalna jest przy 4tys obr/min. Wsłuchując się w pracę silnika trudno jest poznać że to diesel, nie tylko ze względu na wyciszenie komory silnikowej ale też nowy commonrail jest oparty na wyższym ciśnieniu wtrysku. To zapewnia rewelacyjną dynamikę i znośne spalanie, mówię znośne bo na 5l/100km nie macie co liczyć choćby ze względu na permanentny napęd obu osi. Natomiast tradycyjnie dwu-sprzęgłowy automat pracuje tak miękko jakby miał hydrokinetyczne sprzęgło.

VW Passat Variant 4motion TDI 240KM
VW Passat TDI mający 240KM z 2l diesla, kiedyś nie do pomyślenia.

VW Passat Variant 4motion TDI 240KM – zawieszenie/koła/hamulce

I tu znów prostota i niezawodność, przednie zawieszenie to kolumny MacPherson a tył to belka skrętna. Koła 225/40×19 są dobre a hamulce to tarcze wentylowane z przodu i zwykłe z tyłu. Hydromagnetyczne amortyzatory mają 3 poziomy twardości, Comfort, Normal oraz Sport. Różnice są dość znaczne bo przy Comfort lepiej nie jechać powyżej 140km/h przy pełnym załadunku. Tryb Sport powoduje że nasz Passat jest stabilny na zakrętach nawet przy nierównościach drogi, najfajniejsze jest to że dopłata do takiego zawieszenia to tylko kilka tysięcy, WARTO!! Najważniejsze jest to że auto ma mocniejszy silnik ale za tym poszła poprawa charakterystyki zawieszenia i siły hamowania. Hamulce sprawdzaliśmy w upał przy pełnym obciążeniu  na autostradzie i po 5 hamowaniach  ze 140km/h nie stwierdziliśmy faddingu, były tak samo skuteczne.

VW Passat Variant 4motion TDI 240KM – Ekonomia

Nowa siedmio biegowa skrzynia poprawia nieco ekonomię popsutą przez zwiększenie mocy, auto wyraźnie więcej pali od wersji 190KM i napędzanej przodem. Niestety permanentny napęd na obie osie i wzrost mocy musi skutkować kosztami. W zamian jednak mamy znacząco lepszą dynamikę i poprawę bezpieczeństwa zwłaszcza na śliskiej nawierzchni. Jakie koszty? Średnio 7l/100km, w mieście litr więcej w trasie litr mniej, ale nie tak do końca. Auto jest tak komfortowe że w trasie zwłaszcza autostradą nie będziemy jechać 100km/h więc spali ponad 8l/100km. W mieście też czasem przyciśniemy, liczmy się że czerpiąc przyjemność z jazdy będzie to średnio 9l/100km. Oczywiście nam udało się nawet zejść w mieście do 6l ale po co kupować takie auto by jeździć jak stara ciotka.

a może kontrowersyjny Passat Pana Prezydenta?

VW Passat TDI DSG R-Line kupił Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, pomógł nasz test porównawczy?

 

zobacz go w wersji sedan

 

red. Paweł Kubalski

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia