Trzy drogi, które przeszły do historii

0
202
Trzy drogi, które przeszły do historii
Trzy drogi, które przeszły do historii

W dzisiejszym tekście przedstawimy Wam trzy drogi, które przeszły do historii.

Tego, że na świecie istnieją setki tysięcy, jeśli nie milionów, różnego rodzaju dróg nie muszę nikomu udowadniać. Każdego dnia korzystamy z nich w drodze do szkoły, pracy czy domu. Z biegiem lat niektóre trasy zostają zamknięte, zmienione lub wyremontowane, a niekiedy zastąpione przez nowopowstałe drogi. Zastanawialiście się kiedyś, ile kilometrów różnego rodzaju dróg poszło w zapomnienie? Cóż, na całe szczęście niektóre z nich już za życia przechodzą do historii i albo nie będą rozebrane nigdy, albo nawet jeśli przestaną istnieć, pozostaną w naszej pamięci. Dziś zajmiemy się trzema trasami, które, z różnych względów, już teraz przeszły do historii. W ich poszukiwaniu zwiedzimy północ Europy, Azję i nie tylko. Zapnijcie pasy, pora ruszać w drogę.

Trzy drogi, które przeszły do historii
Trzy drogi, które przeszły do historii – Szosa Karakorumska

Trzy drogi, które przeszły do historii – Szosa Karakorumska

Zaczynamy od Azji i słynnej Szosy Karakorumskiej, która na stałe zapisała się w historii budownictwa drogowego. Ta niezwykła trasa łączy ze sobą miasta Rawalpindi w Pakistanie i Kaszgar w Chinach. Została poprowadzona na wysokości 4700 metrów nad poziomem morza, co czyni ją najwyżej położoną, utwardzoną drogą na świecie. Właśnie z tego względu już teraz zapisała się ona w historii i nigdy nie zostanie zapomniana. Jej budowa została rozpoczęta już w latach pięćdziesiątych, a dokładnie w 1959 roku. Szosę Karakorumską oddano do użytku w 1979 roku i od tamtej pory służy nie tylko miejscowym czy turystom, ale także wielu himalaistą chcącym zdobyć jeden z pięciu ośmiotysięczników, do których dostęp zdecydowanie ułatwia opisywana szosa. Niestety za powstaniem tej trasy kryje się przerażająca liczba ofiar – w trakcie jej budowy zginęło ponad 1000 robotników.

Trzy drogi, które przeszły do historii
Trzy drogi, które przeszły do historii – Droga Atlantycka

Trzy drogi, które przeszły do historii – Droga Atlantycka

Droga Atlantycka znajduje się na trasie nr 64 w Norwegii. Jej wyjątkowość polega na tym, że jest właściwie systemem kilku dróg, wiaduktów, mostów (jest ich aż osiem!) i grobli opartym na archipelagu niewielkich wysepek znajdujących się w przepięknej zatoce Hustadvika. Drogę charakteryzują nisko osadzone mosty, które sprawiają wrażenie “płynących” nad taflą wody. Trasa ma niecałe 9 kilometrów długości, jej budowa rozpoczęła się w 1983 roku, a zakończono ją w 1989 roku. Cieszy się ona popularnością na całym świecie i została okrzyknięta “Norweską budową stulecia”, a brytyjski dziennik The Guardian uznał ją za najpiękniejszą trasę samochodową świata. Myślę, że jasnym jest, dlaczego Droga Atlantycka na stałe zapisała się w historii.

Trzy drogi, które przeszły do historii – Col de Turini

Col de Turini to droga, która znajduje się we Francji i znana jest wszystkim pasjonatom sportów motorowych. Wchodzi ona w skład trasy, na jakiej odbywa się słynny Rajd Monte Carlo, a także trzykrotnie była częścią Tour de France. Ten słynny odcinek składa się z ciągu serpentyn o dość sporym nachyleniu, co szczególnie odczuwają kolaże pokonujący trasę. Już sama obecność odcinka w Rajdzie Monte Carlo i Tour de France sprawia, że zapisał się w historii, jednak dodatkowej popularności przysporzyła mu wizyta ekipy programu Top Gear, która poszukiwała najlepszej drogi świata. Niestety droga Col de Turini nie zdobyła tego zaszczytnego tytułu, jednak na stałe zapisała się w świadomości widzów programu.

Trzy drogi, które przeszły do historii
Trzy drogi, które przeszły do historii – Col de Turini

Trzy drogi, które przeszły do historii – to tylko początek

Wymienione trasy, to tak naprawdę tylko ułamek spośród dziesiątek dróg, które z jakiegoś powodu zapisały się w historii. W kolejnych tekstach spojrzymy na nieistniejące już, jednak wciąż uchodzące za legendarne trasy. Jeśli macie jakieś propozycje – piszcie w komentarzach, a być może w kolejnych tekstach szczegółowo je opiszę.

Zdjęcia: Spiderpk (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons, de:Benutzer:Grag, User:Tevatron~commonswiki, User:Lexicon (Own work by the original uploader) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons, Fabio Liggeri from Italia (Flickr) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons, Anthospace (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Pięć najniebezpieczniejszych dróg na świecie