Trzy drogi, które przeszły do historii

431

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Trzy drogi, które przeszły do historii
Trzy drogi, które przeszły do historii

W dzisiejszym tekście przedstawimy Wam trzy drogi, które przeszły do historii.

Tego, że na świecie istnieją setki tysięcy, jeśli nie milionów, różnego rodzaju dróg nie muszę nikomu udowadniać. Każdego dnia korzystamy z nich w drodze do szkoły, pracy czy domu. Z biegiem lat niektóre trasy zostają zamknięte, zmienione lub wyremontowane, a niekiedy zastąpione przez nowopowstałe drogi. Zastanawialiście się kiedyś, ile kilometrów różnego rodzaju dróg poszło w zapomnienie? Cóż, na całe szczęście niektóre z nich już za życia przechodzą do historii i albo nie będą rozebrane nigdy, albo nawet jeśli przestaną istnieć, pozostaną w naszej pamięci. Dziś zajmiemy się trzema trasami, które, z różnych względów, już teraz przeszły do historii. W ich poszukiwaniu zwiedzimy północ Europy, Azję i nie tylko. Zapnijcie pasy, pora ruszać w drogę.

Trzy drogi, które przeszły do historii
Trzy drogi, które przeszły do historii – Szosa Karakorumska

Trzy drogi, które przeszły do historii – Szosa Karakorumska

Zaczynamy od Azji i słynnej Szosy Karakorumskiej, która na stałe zapisała się w historii budownictwa drogowego. Ta niezwykła trasa łączy ze sobą miasta Rawalpindi w Pakistanie i Kaszgar w Chinach. Została poprowadzona na wysokości 4700 metrów nad poziomem morza, co czyni ją najwyżej położoną, utwardzoną drogą na świecie. Właśnie z tego względu już teraz zapisała się ona w historii i nigdy nie zostanie zapomniana. Jej budowa została rozpoczęta już w latach pięćdziesiątych, a dokładnie w 1959 roku. Szosę Karakorumską oddano do użytku w 1979 roku i od tamtej pory służy nie tylko miejscowym czy turystom, ale także wielu himalaistą chcącym zdobyć jeden z pięciu ośmiotysięczników, do których dostęp zdecydowanie ułatwia opisywana szosa. Niestety za powstaniem tej trasy kryje się przerażająca liczba ofiar – w trakcie jej budowy zginęło ponad 1000 robotników.

Trzy drogi, które przeszły do historii
Trzy drogi, które przeszły do historii – Droga Atlantycka

Trzy drogi, które przeszły do historii – Droga Atlantycka

Droga Atlantycka znajduje się na trasie nr 64 w Norwegii. Jej wyjątkowość polega na tym, że jest właściwie systemem kilku dróg, wiaduktów, mostów (jest ich aż osiem!) i grobli opartym na archipelagu niewielkich wysepek znajdujących się w przepięknej zatoce Hustadvika. Drogę charakteryzują nisko osadzone mosty, które sprawiają wrażenie “płynących” nad taflą wody. Trasa ma niecałe 9 kilometrów długości, jej budowa rozpoczęła się w 1983 roku, a zakończono ją w 1989 roku. Cieszy się ona popularnością na całym świecie i została okrzyknięta “Norweską budową stulecia”, a brytyjski dziennik The Guardian uznał ją za najpiękniejszą trasę samochodową świata. Myślę, że jasnym jest, dlaczego Droga Atlantycka na stałe zapisała się w historii.

Trzy drogi, które przeszły do historii – Col de Turini

Col de Turini to droga, która znajduje się we Francji i znana jest wszystkim pasjonatom sportów motorowych. Wchodzi ona w skład trasy, na jakiej odbywa się słynny Rajd Monte Carlo, a także trzykrotnie była częścią Tour de France. Ten słynny odcinek składa się z ciągu serpentyn o dość sporym nachyleniu, co szczególnie odczuwają kolaże pokonujący trasę. Już sama obecność odcinka w Rajdzie Monte Carlo i Tour de France sprawia, że zapisał się w historii, jednak dodatkowej popularności przysporzyła mu wizyta ekipy programu Top Gear, która poszukiwała najlepszej drogi świata. Niestety droga Col de Turini nie zdobyła tego zaszczytnego tytułu, jednak na stałe zapisała się w świadomości widzów programu.

Trzy drogi, które przeszły do historii
Trzy drogi, które przeszły do historii – Col de Turini

Trzy drogi, które przeszły do historii – to tylko początek

Wymienione trasy, to tak naprawdę tylko ułamek spośród dziesiątek dróg, które z jakiegoś powodu zapisały się w historii. W kolejnych tekstach spojrzymy na nieistniejące już, jednak wciąż uchodzące za legendarne trasy. Jeśli macie jakieś propozycje – piszcie w komentarzach, a być może w kolejnych tekstach szczegółowo je opiszę.

Zdjęcia: Spiderpk (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons, de:Benutzer:Grag, User:Tevatron~commonswiki, User:Lexicon (Own work by the original uploader) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons, Fabio Liggeri from Italia (Flickr) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons, Anthospace (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Pięć najniebezpieczniejszych dróg na świecie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia