Przyciemniane szyby – aktualne przepisy

7063

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

przyciemniane szyby

Kiedy zabiorą Ci dowód rejestracyjny za niewłaściwie przyciemniane szyby, jedynym ratunkiem będą ponowne badania techniczne. Nie ma lekko…

Od 2013 roku obowiązują dość restrykcyjne przepisy w zakresie warunków technicznych pojazdu. Oprócz wielu innych cech, chodzi także o przyciemniane szyby. Mimo iż minęło kilka lat od wejścia w życie tej regulacji, nadal każdego roku tysiące kierowców borykają się z problemami podczas kontroli drogowej. Powodem zastrzeżeń są właśnie ciemne szyby.

Przyciemniane szyby – Nie dawaj powodu.

Tylko w pierwszym kwartale 2016 roku ponad sześć tysięcy dowodów rejestracyjnych zostały zatrzymanych przez policję – na podstawie Obwieszczenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 czerwca 2013 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Przepisy te regulują między innymi przyciemniane szyby – dokładne wytyczne znajdują się w paragrafie 8.5. wspomnianego tekstu. Statystyka nie mówi, ilu dokładnie kierowców straciło dowód rejestracyjny z powodu niewłaściwie wykonanego przyciemnienia szyb, ale można przypuszczać, że sporo. Zarówno właściciele aut decydujący się na taki zabieg, jak i osoby które dokonują zakupu samochodu z ciemnymi szybami, powinni mieć wiedzę na temat zasad zapisanych w przepisach.

Przyciemniona przednia szyba

Przyciemnianie szyb w samochodzie nie jest niedozwolone. Wbrew obiegowym skrajnym opiniom, nawet przednia i przednie boczne szyby mogą być oklejone folią. Przednia szyba powinna być jednak w taki sposób przygotowana, by zapewnić kierowcy pełną widoczność. Wolno stosować materiały przyciemniające szybę, ale przepisy nakładają obowiązek by współczynnik przepuszczania światła był większy niż 70%. Należy pamiętać, iż niektóre szyby stosowane przez producentów fabrycznie posiadają już ograniczoną przejrzystość. Bywa, że współczynnik przepuszczania światła w nowym aucie, opuszczającym salon wynosi około 80%. W takim przypadku zastosowanie zbyt ciemnej folii będzie prowadziło do przekroczenia dopuszczalnej normy.

Przyciemniane szyby
Przyciemnione szyby Audi A3

Przyciemniane tylne szyby

Jeżeli chodzi o przyciemnianie szyb z tyłu, przepisy praktycznie nie odnoszą się do tego zakresu. Można stosować dowolny współczynnik zaciemnienia, bez obaw o konsekwencje przy kontroli drogowej. Jedynym warunkiem jest posiadanie stosownego atestu, który powinniśmy otrzymać podczas wykonywania usługi – bądź od osoby która sprzedaje takie auto. Brak atestu będzie skutkował mandatem karnym w wysokości od 50 do 200zł. No i odebraniem dowodu rejestracyjnego, oczywiście. Ponowne uzyskanie dowodu będzie możliwe dopiero po udokumentowaniu legalności przyciemnionych szyb. Żeby nie było za łatwo – fakt ten potwierdzony być musi podczas przymusowych badań technicznych pojazdu. Nie ma lekko…

Dodatkowym warunkiem, jaki nakładają przepisy w przypadku szyb tylnych, jest posiadanie lusterek po obu stronach pojazdu. Choć jest to dziś już standard, prawo nadal nakazuje posiadanie lusterka wyłącznie z lewej strony – jeżeli samochód jest w pełni przeszklony i widoczność każdej szyby jest pełna.

Przyciemniane szyby – Przyciemniać, czy nie przyciemniać?

Przyciemniane szyby mają niewątpliwą wartość praktyczną. Nieocenione dla wielu są względy estetyczne. Samochód wygląda dostojniej i bardziej elegancko. Z praktycznego punktu widzenia – przy mocnym zaciemnieniu nikt ciekawski po prostu nie będzie zaglądał do wnętrza. Samochód w którym zastosowano atestowane folie ograniczające dopływ światła, w odczuwalny sposób będzie się wolniej nagrzewał od promieni słonecznych – co jest atutem dla kierowcy i pasażerów.

Należy jednak pamiętać, iż najważniejszą kwestią związaną z problematyką przyciemniania szyb, jest widoczność – i związane z nią bezpieczeństwo. Jeśli ten warunek jest spełniony, to w drogę!

Przeczytaj także:

https://bezpiecznapodroz.org/zaparowane-szyby-a-bezpieczenstwo-drodze

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia