Jakie radio wybrać – 1 din, 2 diny czy coś innego?

15173

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jakie radio
Źrodło: profit-plus.eu

Jakie radio wybrać, to jedna z najważniejszych kwestii przy tworzeniu systemu car audio.

Tworzenie własnego systemu car audio jest działaniem opierającym się na wielu etapach i zakupie różnych elementów. Razem, tworzą one swoistą dobrze zgraną konstrukcję, zdolną do grania w sposób przyjemny dla ucha. Jakie radio wybrać, jest więc jedną z częściej wpisywanych wraz w zakresie doboru odpowiedniego systemu car audio do samochodu. Czy radio powinno być 1 dinowe, a może inwestycja powinna skupić się na radiu 2 dinowym? Wbrew pozorom, pytanie to nie należy do najprostszych. Postaramy się jednak udzielić na nie odpowiedzi w tym artykule.

Jakie radio wybrać – jakie kwestie należy wziąć pod uwagę?

Jakie radio wybrać
Jakie radio wybrać Źrodło: profit-plus.eu

Pierwszą rzeczą, o jakiej powinniśmy porozmawiać jest to, jakie czynniki powinny być pod uwagę przed wyborem samochodu. Zasadniczo, radia 1 dinowe i 2 dinowe nie różnią się mocno od siebie. Wybór pomiędzy radiem 1 din a radiem 2 din bądź stacją multimedialną nie jest wcale taki prosty. Przede wszystkimi musimy wziąć pod uwagę możliwości montażowe swojego auta. Nie w każdym samochodzie jest miejsce na radio dwudinowe. W sklepach dostępne są specjalne adaptery, które po wyjęciu fabrycznego radia umożliwiają montaż większej jednostki. Jeżeli mamy jednak tylko miejsce na 1 din, to kupujemy radio 1 dinowe. Innymi słowy nie tyle aspekty grające są najważniejsze co nasz pojazd.

Jakie radio wybrać – różnica w mocy

Jakie radio wybrać dab+
radio dab+ odbiornik samochodowy DIN 1 firmy Kenwood

Jedną z najważniejszych kwestii dla każdego fana muzyki wysokiej jakości, będzie oczywiście analiza tego jaka jest różnica w mocy między oba typami radia. Część radioodtwarzaczy dostępnych na rynku dysponuje mocą 4×55 watów. Jest to maksymalna moc muzyczna, ale też nie należy się nią do końca sugerować. Wynika to z napięcia, jakie mamy w samochodzie. W momencie, gdy auto jest uruchomione, mamy w instalacji elektrycznej samochodu około 14 voltów, więc takie radio będzie miało realnie ok 20 – 25 watów mocy muzycznej. Aby radio miało większą moc, musi mieć wbudowaną przetwornicę prądu czyli jak w przypadku wzmacniacza. Jeżeli przetwornica w radiu jest w stanie podnieść napięcie z 12 do np. 50 voltów, to realna moc będzie większa. Jest to całkiem niezła moc ale nie ma się co oszukiwać, do dobrego systemu car audio będziecie musieli zakupić wzmacniacz.

Jakie radio wybrać – radia 1 dinowe nie różnią się od siebie

Jakie radio wybrać 1 czy 2 din
Jakie radio wybrać 1 czy 2 din Źródło: invoh.net

Radia 1 dinowe do pewnego przedziału cenowego nie różnią się praktycznie niczym z wyjątkiem designu więc większość klientów wybiera po prostu takie, które najbardziej im się podoba z wyglądu. Grają na bardzo podobnym poziomie. Dopiero od pewnego pułapu cenowego możemy zacząć szukać jakości w dźwięku. Niestety na rynku jest coraz mniej odtwarzaczy audiofilskich 1 din. Kiedyś było ich znacznie więcej. Monterzy mogli wybierać między Clarionem, Alpinem czy wysokim modelem Pioneera, dzięki czemu łatwiej było zbudować system car audio oparty o dobre radio. Aktualnie coraz więcej osób kupuje te radioodtwarzacze z rynku wtórnego bądź nadrabiają konfigurację wzmacniaczami z procesorami dźwięku. Zasadniczo ich cena oscyluje w granicach od 300 do 400 złotych.

Jakie radia wybrać – radia 2 dinowe

Zupełnie inaczej sprawia wygląda z radiami 2 dinowymi. Radia 2 din są obecnie najbardziej popularne na rynku. Mogą obsługiwać nawigację, cyfrowe radio, telewizję DVBT, odtwarzać muzykę z kart pamięci czy pendrive a nawet łączyć się z internetem czy możliwości odtwarzania filmów z YouTube. Innymi słowy są one prawdziwym centrum multimedialnym w porównaniu do radia typu 1. Oczywiście są droższe. Ich cena zwykle przekracza 500 złotych co należy wziąć pod uwagę.

Jak widać, wybór radia nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Wybranie odpowiedniego modelu powinno być zależne przede wszystkim od tego, ile miejsca macie w samochodzie i czy będzie ono z nim kompatybilne. Póki co zapraszamy was do lektury o: Tuning motyckla

co to jest radio DAB+

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia